Caderea parului pubian?!

16-11-2009
rebela4u
Nu este medic/terapeut
rebela4u
In urma cu un an am sesizat un nodul la san, la palpare se simte tare, f solid de cca 1, 5 cm si nedureros, niste puncte de grasime langa sfarc iar daca strang sfarcul iese un lichid. Am fost la consultatie la ginecolog si mi s-a spus ca e mai mult ca sigur dupa alaptare si sa nu imi fac probleme. Acum insa o sa ma programez si pt o mamografie. Dar problema e alta, in urma cu 2 saptamani am sesizat ca in zona pubiana imi crescuse parul unde si unde, acum daca as dori m-as putea epila cu mana. Mi se pare f ciudat si nu gasesc nicaieri un raspuns, de-asta am facut asocierea cu nodulul de la san? Mentionez ca am 24 ani si un bebe de 1 an si 9 luni cu nastere prin cezariana. Care ar putea fi cauzele... sau ce boala poate indica caderea parului pubian? Mi se pare atat de ciudat de abia mi-am facut curaj sa postez aceasta intrebare. Va multumesc anticipat!
2 comentarii
0
16-11-2009, ora 16:11
Dr. Boia Iulia Cristiana
Pediatrie, Bucureşti
Dr. Boia Iulia Cristiana
e ciudat... dar teoretic sub 40 de ani nu e recomandat să faceţi mamografie, duceţi-vă la ecografie, iar dacă acolo nu vede nimic mai bine e să fie biopsiat acel nodul (nu e prea recomandat să radiaţi zona sânului fără să fie nevoie-dar dacă consideră doctorul necesar atunci da, se poate- numai că din câte ştiu eu nu prea ajută mamografia pt că ţesutul sânului e în aşa fel făcut încât la vârste tinere e greu de văzut pe radiografie). poate să fie din cauza alăptatului, eventual o infecţie care s-a localizat aşa. părul pubian poate cădea de cauze hormonale, şi nodulul la fel poate fi de cauză hormonală. duceţi-vă la doctor.
0
16-11-2009, ora 16:53
rebela4u
Nu este medic/terapeut
rebela4u
Ms de raspuns... pana sa ajung la un consult, daca mai are cineva ceva pareri informatii.. sunt bune primite!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.