Cadere par

10-02-2009
ave_eddy
Nu este medic/terapeut
ave_eddy
Buna seara,

Am 21 ani si intampin ceva probleme cu caderea parului, nimic sever pana acum dar nu as vrea sa avanseze.
Am si numarat si firele de par care imi cad in fiecare zi :-) si intru sub 100 pe zi, maxim am avut 92...

Oricum, as vrea sa stiu daca ar fi de folos sa ma tund zero.
Ma gandesc ca asta ar trebui sa revitalizeze parul si sa stimuleze cresterea, dar nu sunt in domeniu deci e doar o banuiala.

Multumesc anticipat!
11 comentarii
0
12-02-2009, ora 22:26
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Tunsul zero nu stimuleaza cresterea parului si nu il revitalizeaza !
Caderea a pana la 100 de fire pe zi este normala.
0
13-02-2009, ora 20:58
ave_eddy
Nu este medic/terapeut
ave_eddy
Multumesc mult!
0
22-02-2009, ora 23:56
reea_criss
Nu este medic/terapeut
reea_criss
buna seara
Am 26 de ani si imi cade parul foarte rau in fata la breton se observa cel mai bine si nu stiu ce sa mai fac am facut o gramada de tratamente am fost la doctori si doar se uitau in cap si gata incepeau sa scrie fel si fel de sampoane scumpe si tot degeaba
Acum in prezent fac un tratament de la elmiplant cu petrol si sper sa dea rezultate
AS mai vrea sa stiu ce analize as putea sa fac sa vad daca am ceva mai grav, poate de aceea imi cade parul mai mult de 10.
0
22-02-2009, ora 23:57
reea_criss
Nu este medic/terapeut
reea_criss
mai mult de 100 fire .Va multumesc
0
23-02-2009, ora 13:08
maryaclaudya
Nu este medic/terapeut
maryaclaudya
Buna ziua.am si eu aceeasi problema ca si reea_criss.doar ca mie sigur imi cad mai mult de 100 fire.cand fac dus, scurgerea de la vana se infunda, atata par imi cade, iar pe prosop.dumnezeule.peste tot e doar par.am facut analize o gramada, cica nu am nimik.am fost la medici si cum zicea si reea_criss incepeau doar sa imi prescrie sampoane scumpe si atat.nu stiu ce sa mai fac.ma puteti ajuta?? va multumesc
0
23-02-2009, ora 21:34
ave_eddy
Nu este medic/terapeut
ave_eddy
Vad ca voi ati fost la doctor.
Poate pare stupid... cum se numeste acest tip de doctor?
Am vrut si eu sa merg, dar sincer nu stiu ce doctor sa caut.
0
24-02-2009, ora 18:38
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
In general, de piele, par si unghii se ocupa medicii dermatologi.
Cauzele caderii parului sunt multiple: ereditare, parazitoze, tulburari endocrine, dezechilibre metabolice, stres, medicamente, stari febrile, sarcina, etc.
De multe ori este foarte dificil sa stabilesti cauza exacta a declansarii caderii parului, insa cu rabdare si facand mai multe investigatii se poate stabili aceasta cauza si recomanda un tratament corespunzator.
0
25-02-2009, ora 10:53
buburuzazuza
Nu este medic/terapeut
buburuzazuza
Si eu am aceiasi problema si mi-a povestit cineva de un "tratament" cu sare de bucatarie... Inainte de a spala parul freci radacina cu sare grunjoasa... eu o sa incep din seara asta si sper sa mearga.. daca nu mai incerc o solutie din ulei de ricin si un galbenus de ou.
In sampoane scumpe nu prea cred...
daca incercati postati sa rog concluziile ...
0
19-03-2009, ora 19:00
alexandra_91
Nu este medic/terapeut
alexandra_91
cum se numeste samponul...ca m-ar interesa si pe mine? sau macar un site pe care sa fie mai multe detalii despre produs.
0
16-08-2011, ora 17:22
Violeta1986
Nu este medic/terapeut
Violeta1986
Un tratament corespunzator pt stoparea caderii parului este Regivero, il gasiti pe site-ul www.caderepar.ro, este cu adevarat eficient. Vizitati site-ul cu incredere!
Sper sa va foloseasca, mie mi-a folosit: in 3 saptamani am scapat de caderea parului.
0
29-01-2013, ora 01:11
Hewie
Nu este medic/terapeut
Hewie
Salut. eu va recomand samponul REVALID !!! am 23 ani si am avut o perioada de aprox, 1 luna in care imi cadea par. am folosit REVALID, si nu va mint, dupa 3 spalari, parul a inceput sa fie mai aspru si mai rezistent. iar dupa 2 saptamani de la folosire deloc nu mi-a mai cazut. L-am cumparat de la farmacie ku 41 lei. e destul de scump, dar MERITA, va promit !!! in afara de sampon, trebuie consumate ff multe vitamine si minerale(legume, fructe cate puteti duce) kare sunt esentiale pt par precum si pielea capului. Daca vreti un par bogat si pufos si stufos, Incercati pe cat posibil sa evitati stresul care nu va ajuta cu nimic, alcool, fumat, droguri, etc. :-) nu uitati ca spalarea foarte frecventa a parului cauzeaza subtierea firului de par si distrugerea radacinii lui care pe urma duce la caderea firului de par. va doresc un par minunat :D :-)
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • MIT: Căderea părului se intensifică iarna
  • De ce chimioterapia produce căderea părului?
  • De ce testosteronul influențează pilozitatea?
  • A fost identificată cauza genetică a albirii părului și a calviției
  • Cât de mult păr e normal să cadă pe zi?
  • De ce chelesc bărbații?
  •