Cu cartile pe fata

03-07-2011
victorita
Nu este medic/terapeut
victorita
salut, prieteni,

am vb azi dimineata --prin tel - cu o prietena, care a ajuns f bolnava, desi e atat de tanara; La inceput a facut o depresie, --apoi tratand depresia, dintr-un abuz medicamentos a capatat schizofronie, iar mai apoi din neglijenta medicala si nu numai... a ajuns bolnava in ultima faza cu plamanul - De cate ori ma gandesc la ea -- in afara momentelor in care ma rog - nu am un raspuns...

De ce nu ai fost Lili, inca la control la Iasi ? nu ai salvare ? -- o intreb. "" Nu, din cauza ca nu sunt spalata, mama mea e cam nervoasa.." -- am inteles.

Oare pana cand docilitatea va lua locul ascultarii, slugarnicia locul demnitatii, lasitatea locul curajului ?
Cand vom invata sa spunem si NU, nu numai Da.

In astfel de situatii, intervine Dumnezeu -- va spun cu mana pe inima ; Numai fiti siguri de asta, nu va indoiti deloc in increderea voastra. Daca fata asta are zile de la Dumnezeu -- va spun, va trai !

PSALMUL 91

4. El te va acoperi cu penele Lui si te vei ascunde sub aripile Lui. Caci scut si pavaza este credinciosia Lui!

5. Nu trebuie sa te temi nici de groaza din timpul noptii, nici de sageata care zboara ziua,

6. nici de ciuma care umbla in intuneric, nici de molima care bantuie ziua in amiaza mare.

7. O mie sa cada alaturi de tine, si zece mii la dreapta ta, dar de tine nu se va apropia --AMIN.
8 comentarii
0
03-07-2011, ora 13:46
user101940
Nu este medic/terapeut
user101940
mda.pe mine nu m-a miscat cu nimic postingul tau...eu sunt atee...si cred in evolutie si in medicina...sper ca fata sa se insanatoseasca...
o zi buna.
0
03-07-2011, ora 14:07
Teodora M.
Nu este medic/terapeut
Teodora M.
N-am mai auzit sa se faca schizofrenie de la medicamente, , , ,
Oricum, sanatate!
0
03-07-2011, ora 14:29
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Nu se poate ingriji singura ? Trebuie sa astepte sa o spele mama ? Inseamna ca situatia ei d.p.d.v. neurologic si psihic este mult mai grava.nu este sub urmarire psihiatrica, nu are tratament lunar ? Nu are medic de familie ? De ce nu merge mai des pe la acesta ? nu se face schizofrenie de la medicamente, iar faptul ca o boala de plamani s-a complicat / agravat arata ca ori s-a prezentat tarziu la medic ori nu a luat corect tratamentul prescris.Daca familia ei o neglijeaza si spui ca-ti este o prietena buna ajut-o tu sa vina la Iasi la control.
0
03-07-2011, ora 19:38
victorita
Nu este medic/terapeut
victorita
e o poveste de viata ; din cat mi-a spus - pt ca cele mai multe, oameniilor le este jena sa le spuna - ceva nu a mers ; la ea nu cred ca e ereditar ( decat in mica masura ) -- ci mai mult factorii de mediu au contribuit ; fusese atasata mai mult de tatal ei - cu care a a si lucrat un nr de ani --in acelasi birou ; el a decedat, iar ea a facut o depresie pt care a trattat-o intr -un spital...la anumiti medici..Era perioada cand se primeau medicamenrte din strainatate ca ajutoare ( dupa Revolutie din 89 ) ; medicii le foloseau pe bolnavi --Spunea ea ca i s-au facut niste injectii straine atunci care au facut-o praf - si alte pastile straine i-au dat... si nu a evoluta bine cu ele deloc; Medicii foloseau tot ce venea gratis de afara --pt a-si echilibra bugetul intern -- Cu acel prilej s-au facut intradevar niste lucruri in cadrul spitalului, chiar si o Biserica --dar nu se merita acest pret...

In plus, viata din familie, fara tatal ei -- iar mama fiind o alta natura, f rationala, rece...ma rog... Arata atat de bine la anii ei -- incat...se pare ca nimic in viata nu a atins-o...iar fiica ei... de fapt am vazut-o la spital cum o certa pe Lili"de ce te-ai pensat asa ?...de ce...unghiile ?..ca o baba cloanta...

da, si cu plamanul a tusit ani si ani -- si in afara de medicul din sat nu a vazut-o nimeni; si asta ii spunea ca din cauza probl psihice pe care le are tuseste atat de rau -- culmea prostiei ! si ii dadea antibiotice din cand in cand --pana cand a mers acum 2 ani la Spital si... era prea tarziu pt ea...

Sa stiti ca sunt multi oameni reci peste tot - si cine sa aiba grija ? Fiecare de el insusi acum se ocupa si atat. Ea sta acum numai in pat -- cu aparatul de oxigen -- nu zic ca e usor de ingrijit un om bolnav -- insa... tot mai multa boala dupa cum se poate usor vedea... si nu vine din senin pur si simplu...
o sa incerc sa merg sa o ajut, bineinteles - oribililor !!
0
03-07-2011, ora 19:42
victorita
Nu este medic/terapeut
victorita
:))
0
19-07-2011, ora 21:14
victorita
Nu este medic/terapeut
victorita
a veces es necesario hablar de mí... no muy cómodo...

.

Las hojas, las hojas, las hojas en los árboles
desnudos, corriendo en el viento, se pudren en la
lluvia. Vietti espejismo de lo que queda hoy en día?
Hojas, hojas, hoja, deseando no tienen voz.

Alas, alas, alas, vuelo de espuma...
Momentos vio de viaje para ir.
Que volver el corazón frío que viene?
Alas, alas, alas que continuar para siempre.

Sombras, sombras, sombras en la oscuridad se tamiza.
Sobre las ramas desnudas, a su vez se encuentran-.
Alegrías y sueños Dónde están ahora?
Sombras, sombras, sombras, los recuerdos y las cenizas.

Cielo, el cielo, el cielo te ha llamado siempre,
el sangrado de Dios al hombre en la cruz.
Oh, que desea borrar la herida del mal,
el cielo, el cielo, el cielo sería suyo hoy.

C.I.
0
19-07-2011, ora 21:17
victorita
Nu este medic/terapeut
victorita
Frunze, frunze, frunze, sub copacii goi,
alergând pe vânturi, putrezind în ploi.
Din mirajul vietţi astăzi ce-a ramas?
Frunze, frunze, frunze, doruri fără glas.

Aripi, aripi, aripi, zboruri de clăbuc...
Clipe călătoare către zări se duc.
Cine să le-ntoarcă lângă inimi reci?
Aripi, aripi, aripi ce se duc pe veci.

Umbre, umbre, umbre, în amurg se cern.
Peste ramuri goale rând pe rând se-aştern.
Bucurii şi visuri unde sunt acum?
Umbre, umbre, umbre, amintiri şi scrum.

Cerul, Cerul, Cerul te-a chemat mereu;
sângeră pe cruce Omul Dumnezeu.
O, de-ai vrea să-ţi şteargă rana Celui Rau,
Cerul, Cerul, Cerul azi ar fi al tău.

cOSTACHE iOANIDE
0
19-07-2011, ora 21:31
victorita
Nu este medic/terapeut
victorita
http://www.youtube.com/watch?v=9QSd89PdlwU

mi-am amintit astazi de marele om care este Ioan Panican. Cati il cunosc ?...de parca ar avea asta vreo importanta...

De cate ori ne vizita Biserica, incantandu-ne inimile, sufletul - ii placea la urma sa ne cante ceva... Lua o chitara, se aseza cu ea in brate si incepea... ""Frunze, frunze, frunze..." ...pacat ca nu am gasit si acest cantec...mi-era dor sa-l ascult.

Toata suflarea ar fi stat ore in sir aproape fara sa clipeasca. Ne vorbea atat de familiar, de cald si liber spunand in acelasi timp lucruri atat de mari !... ca la universitate.

" Noi, cine suntem? Ar trebui ?. sau...suntem sfinti... " Ramane de vazut.
http://www.youtube.com/watch?v=faaR4FpUHYIfeature=related
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul