CUSHING sau doar OBEZ ?

25-03-2008
dumytrita
Nu este medic/terapeut
dumytrita
sotul meu prezinta urmatoarele simptome:crestere in greutate (45 kg in 4 ani), (imc=36), cu distributia grasimii in special pe abdomen si coapse, de 2 ani are niste vergeturi rosii violacee pe abdomen si mai recent si pe solduri si in axila, ginecomastie, este mereu obosit, are insomnii, este dezorientat temporal, are pierderi de memorie, caderi masive ale parului din cap si de pe corp si hipertensiune(seara in special, val maxima 210mmHG, iar dupa ce a inceput tratamentul cu sartani la recomandarea cardiologului=150 mm)si dureri tipice de angina foarte intense care cedeaza la nitroglicerina.La recomandarea cardiologului care l-a suspectat de CUSHING a consultat un endocrinolog in policlinica care dupa 5 minute de consultatie i-a spus ca nu are nimic e doar obez sa tina regim si sa faca exercitii ca de aia are hipertensiune si dureri anginoase, doar atat fara sa il palpeze, fara sa ceara nici o analiza si in contextul in care sotul meu ia spus ca de 1 luna tinem un regim lacto vegetarian si face miscare moderata zilnic fara nici o imbunatatire a starii lui, iar cand a intrebat medicul care este explicatia celorlalte simptome a spus ca nu stie care e cauza lor dar ca nu are de sa se alarmeze ca nu inseamna nimic.Eu as dori sa-mi spuneti daca ar trebui sa continuam doar cu regimul si sa speram ca in timp lucrurile vor reveni la normal sau ar trebui sa mergem sa facem niste analize de sange printre care si cortizolul si sa cerem o a doua opinie.mentionez ca el are varsta de 26 de ani, a avut 5, 5 kg la nasteresi pana acum 4 ani era sub spre normoponderal, a avut reumatism articular acut, mama are diabet de tip 2 si cardiopatie ischemica, tata e hipetensiv, cardiopatie ischemica si poliartrita reumatoida.Va multumesc anticipat(Timisoara)
2 comentarii
0
26-03-2008, ora 00:00
Crisu24
Nu este medic/terapeut
Crisu24
pentru linistea voastra iti recomand sa cereti o a douaopinie a unui medic mai bun decat endocrinologul sau cardiologul, nitroglicerina la o varsta de 26 de ani va avea efecte negative, sotul tau trebuie neaparat sa slabeasca. nu sunt medic specializat dar cunosc anumite aspecte, pentru a fi CUSHING AR TREBUI SA PREZINTE URMATOARELE SIMPTOME:
hipertensiune arteriala (HTA)
- amiotrofie (diminuarea volumului unor muschi) asociata unei astenii (stare de slabiciune generala)
- amenoree (absenta a fluxului menstrual) sau impotenta la barbati
- osteoporoza
- obezitate localizata la fata si trunchi: obrajii se rotunjesc, iar fata devine rotunda (facies cu aspect de luna plina)
- aparitia vergeturilor pe abdomen, coapse, sau piept
- dezvoltare excesiva a pilozitatii fetei (hirsutism)
- aparitia echimozelor (vanatai)
- acnee
- vindecare dificila a ranilor, intepaturilor de insecte sau a infectiilor
- aproximativ 20 -25% din pacienti sufera si de diabet zaharat
- tulburari neuropsihologice: cefalee (dureri de cap), schimbari dese de ale dispozitiei, tendinte depresive, anxietate si iritabilitate
- depunere de grasime la nivelul cefei ("ceafa de bizon")
0
13-12-2008, ora 20:36
patrascu claudia
Nu este medic/terapeut
patrascu claudia
Draga Dumytrita, fratele meu sufera de sindromul cushing, o boala foarte grea si rara!
Trebuie sa te duci cu sotul tau si sa-si faca un CT, un RMN, etc pt ca doar aa isi pot da eama doctorii despre ce este vorba. Fratelui meu, in Buzau, i s-a spus ca are crie biliara si i-a dat Nospa, iar cand am ajuns prin cineva la Targu Mures avea o tumora de 9 ccm. Ai grija ca tumora nu doare decat atunci cand apasa pe altceva!
SFATUL MEU ESTE SA MERGI CAT MAI REPEDE CU SOTUL TAU LA ANALIZE!
MULTA SANATATE!.si sper sa fie bine!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.