CUM POT SCADE CREATININA?

02-11-2013
amedeea
Nu este medic/terapeut
amedeea
Buna ziua. Sotul meu in varsta de 37 ani a descoperit de un an o insuficienta renala stadiul 4.A avut creatinina 2, s-a mentinut un an la 3 iar acum in 2 luni a sarit la 5. Urmeaza un regim strict, ce putem face pentru a scadea creatinina?nu face dializa inca.
5 comentarii
0
03-11-2013, ora 20:51
stevens
Nu este medic/terapeut
stevens
Ce regim urmeaza sotul ?Strict in ce sens ? Cred ca trebuie sa urmeze o dieta saraca in proteine, sau chiar fara proteine animale !
0
20-11-2013, ora 15:31
Dr. Stavar Angelica Nela
Gastroenterologie, Constanta
Dr. Stavar Angelica Nela
Buna ziua! Pentru amedeea: nu va suparati ca va spun dar la o creatinina de 5 cum este cazul sotului dumneavoastra tratamentul corect nu este in nici un caz regimul alimentar, mai ales ca este vorba despre o persoana tanara.Mergeti la medic cat mai repede.Multa sanatate!
0
26-11-2018, ora 00:19
cristian stoica
Nu este medic/terapeut
cristian stoica
Mama mea a reusit sa scada concentratia de creatinina de la 6, 01 la 4, 13 iar uree serica de la 170 la 108 dupa 40 de zile de tratament cu:
- gemoterapie / fitoterapie
- homeopatie
- remedii florale bach
- regim alimentar
- tablete impregnate informational cu frecvente proprii
- biorezonanta
- somatografie interstitiala

Cauzele insuficientei renale cronice in cazul mamei mele sunt:
-hidronefroza cu strictura ureterala
-nefrita tubulo-interstitiala cronica
(plus absenta dobandita a unui rinichi in urma acestora)

Pana in prezent a ales sa nu faca deloc dializa.
Aceste afectiuni au fost dobandite in urma tratamentului pentru cancer cu chimioterapie si radioterapie.

Sanatate!
0
30-06-2021, ora 10:57
Alex2805
Nu este medic/terapeut
Alex2805
Rog daca se poate sa detaliati tratamentul.
0
16-10-2022, ora 03:42
roibu liliana
Nu este medic/terapeut
roibu liliana
Am facut analize anul acesta o parte din ele în 07.06.2022 si altele în 02.08.2022, în 07.06.2022 creatinina

serica este 0, 97 mg/dl interval de referinta laborator este între 0, 5-0, 90mg/dl deci este putin crescuta!

La analizele din 02.08.2022 creatinina serica este 1, 08 interval de referinta laborator este între 0, 6-1, 1 mg/dl

deci sunt la limita laboratorului cu 1, 08 ! E cazul sa ma alarmez, sa fac ceva, adica e motiv de îngrijorare?

Mentionez

ca boli hipertensiune arteriala, glaucom, diabet înca nu, dar dupa analize TSH este marit 4, 895 cu

suspiciune de hipotiroidie, dar înca nu am mers la endocrinolog pt. consult sau tratament. În analize mai apare

colesterol crescut 292, 94 interval de referinta laborator crescut peste 240 mg/dl, HDL colesterol 58 interval de

eferinta laborator normal pana la 60 mg/dl, si LDL colesterol 186 interval de referinta laborator risc crescut mai

mare de 160 mg/dl. E posibil ca din aceste analize mai sus mentionate sa fi CAUZAT creatinina crescuta? Daca da

CE trebuie sa fac?
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.