cum pot sa scap de o sarcina nedorita?

01-11-2005
gaby13579
Nu este medic/terapeut
gaby13579
in urma cu o luna si jumatate trebuia sa imi vina ciclul, dar nu imi vine. am facut testul de sarcina si a iesit pozitiv. eu si prietenul meu nu dorin sa avem copii, deocamdata. ce metode trebuie sa aplic pentru a scapa de sarcina ? ce medicamente sau ce fiole sunt pentru a face avort? nu doresc sa fac chiuretaj decat in cazul in care nu pot scapa de sarcina in timp de 3 luni.
77 comentarii 12 3 Înainte ›
0
08-12-2006, ora 00:00
rachel
Nu este medic/terapeut
rachel
Banuiesc ca intre timp ai rezolvat "problema".Data viitoare nu uita de contraceptive, prezervative sa ultima solutie dupa un contact sexual neprotejat:contraceptia de urgenta.
0
20-08-2008, ora 00:00
lory76
Nu este medic/terapeut
lory76
rachel ajutama si pe mine cu aceaiasi problema de mai sus...te rog sunt gravida si nu pot tine copilul.CE MEDICAMENTE SAU CE FIOLE SUNT PENTRU A FACE AVORT? NU DORESC SA FAC CHIURETAJ DECAT IN CAZUL IN CARE NU POT SCAPA DE SARCINA IN TIMP DE 3 LUNI...mersi anticipat.-
0
28-08-2008, ora 00:00
amalia28
Nu este medic/terapeut
amalia28
sunt in a treia saptamina de sarcina, o sarcina nedorita.stie cineva vreo metoda de a o elimina in afara de chiuretaj?am auzit ca sunt niste pilule "miraculoase" aparute de putin timp la noi pe baza de mifepristona pe care poti sa le iei in prmele 63 de zile, dar nu stiu mare lucru in legatura cu asta.va rog.
0
11-12-2008, ora 19:23
stan_alinna
Nu este medic/terapeut
stan_alinna
Pana la ce perioada se poate face chiuretaj????
0
31-12-2008, ora 12:27
glinischi
Nu este medic/terapeut
glinischi
Buna!
Si eu am aceeasi problema. Trebuia sa imi vina menstruatia pe data de 20 dec dar nu mi-a venit, am facut testul de sarcina si a iesit pozitiv.
Va rog frumos dak ma puteti ajuta si pe mine cum sa procedez, nu vreau sa pastrez copilul dar nici chiuretaj. Am auzit de niste pastile pe baza de mifepristona? dar nu stiu prea bine, va rog -
0
07-02-2009, ora 20:10
dica2009
Nu este medic/terapeut
dica2009
buna. si eu am din pacate aceeasi problema.cum sa procedez? ma infioara gandul unui chiuretaj.e adevarat ca exista niste pastile care m-ar putea ajuta sa scap? va rog ma puteti ajuta
0
05-05-2009, ora 21:13
Dianushka050
Nu este medic/terapeut
Dianushka050
SI eu din pacate am aceeasi problema puteti sa imi dati un raspuns -
0
05-05-2009, ora 21:16
Dianushka050
Nu este medic/terapeut
Dianushka050
eu am facut test ku 2 saptamini in urma!si era totul ok!azi am vomitat si am facut un test si a fost pozitiv!
ce pot face ca sa scap de graviditate!!!!???
0
06-05-2009, ora 00:10
Dr. Mihnea Dragomir
Medicina de familie, Bucuresti
Dr. Mihnea Dragomir
Ca sa scapati de graviditate, singura modalitate este un avort provocat.
0
06-05-2009, ora 20:10
amalia28
Nu este medic/terapeut
amalia28
Dl. dr. are dreptate, singura solutie este chiuretajul.asa am scapat si eu de sarcina nedorita.restul sunt povesti.
0
09-05-2009, ora 15:24
megghi
Nu este medic/terapeut
megghi
scuzati-ma dar ce ce voi vedeti chiuretajul ca pe o metoda de contraceptie??????

la noi in romania mai este inca mentalitatea aia comunista cand nu puteai sa decizi tu daca vrei sa faci un cpoil sau nu, dar acum slava domnului sunt atatea metode de contraceptie
ganditi-va bine fetelor inainte de a face un chiuretaj nu este un joc, este vorba de o viata care incepe inauntrul tau
0
09-05-2009, ora 15:58
megghi
Nu este medic/terapeut
megghi
scuzati-ma nu ma intelegeti gresit pentru continutul primului mesaj, vreau doar sa dau voce prostiei mele de cand aveam 19-20 de ani cand ramaneam insarcinata si nu faceam altceva dacat chiuretaj, dar nici un ginecolog nu mi-a zis ca erau si alte metode de contraceptie,
iar toate astea m-au costat enorm de scump ca sunt 5-6 ani in care incerc sa am un copil si nu reusesc, toate sarcinile se opresc in evolutie la 8-10 saptamani.
nu pot sa uit niciodata inconstienta si prostia cu care am facut totul, dar e adevarat ca totul se plateste, iar eu acum platesc si inca ce, am 34 de ani si sunte o nefericita, pentru prostiile tineretii
0
30-05-2009, ora 19:24
adi8u
Nu este medic/terapeut
adi8u
sunt insarcinata si nu pot avea acum un copil.ce as putea sa fac in afara de chiuretaj?
va rog sa ma ajutati.trimiteti-mi meaj - va multumesc pt intelegere.
0
04-06-2009, ora 22:54
RuLala
Nu este medic/terapeut
RuLala
De Mifegyne a auzit cineva sau mai degraba a folosit cineva? Am vazut ca teoretic este disponibil si la noi si exista in farmaciile Dona. Sincer, daca exista, nu inteleg de ce nu i se face mai multa reclama si de ce niciun medic nu a recomandat solutia celor ce au intrebat mai sus. Este cumva o inselatorie faptul ca e disponibil la noi sau pur si simplu nu se doreste mediatizarea lui de "teama" ca avorturile ar deveni prea "usoare" pentru o femeie, asa cum am citit ca a fost cazul in Germania? Sincer nu stiu ce sa cred...Daca cineva stie ceva despre Mifegyne va rog sa-mi raspundeti...
0
05-06-2009, ora 14:40
megghi
Nu este medic/terapeut
megghi
pt. RuLala
si Mifegyn-ul este o pilula avortiva, pe care nu au acceptat-o inca in toate tarile, in multe tari este in curs de experimentare,
nu este nici o diferenza,
ori faci chiuretaj, ori iei pilula tot ai intreupt o viata,
eu nu vreau sa par o moralista, dar tie nu ti se pare muuuuult mai usor ca medici sa faca mai multa reclama la anticonceptionale sau la alte metode de contraceptie, in loc sa cerem sa propuna pilula avortiva??????
e mai usor sa previi decat sa vindeci!!!!
0
05-06-2009, ora 15:05
RuLala
Nu este medic/terapeut
RuLala
Nu am spus sa se faca reclama mai multa pastilei in defavoarea metodelor de contraceptie, in niciun caz. Ci sa se faca reclama pt ca este o alternativa a chiuretajului. Chiar crezi ca nu exista nicio diferenta intre cele 2? Mai mult ca sigur o femeie va fi cu mult mai traumatizata in urma unui chiuretaj...iar pastila ar fi o optiune care ar usura toata aceasta trauma a femeii. Inteleg ca in opinia ta ambele ucid...dar eu nu ma refeream la asta, ci la faptul ca pur si simplu exista o alternativa. Pastila este aprobata in Romania din 2008 si exista in Bucuresti un cabinet care o ofera. Daca dai un search pe siteul farmaciei Dona o sa vezi ca exista pe piata la noi. Nedumerirea mea consta doar in faptul ca nimeni nu vorbeste de ea...
0
05-06-2009, ora 20:39
claudiaroki
Nu este medic/terapeut
claudiaroki
romancele sunt peprimul loc in lume la avorturi:( :( :( mi se rupe inima in mine ca se fac atatea avorturi suntem in anul 2009 nu sa auzit de prezervative se vand la orice colt de strada!!!!!
0
05-06-2009, ora 22:16
megghi
Nu este medic/terapeut
megghi
RuLala,
eu sunt de acord si cu tine ca daca s-ar utiliza pilula avortiva ar fi mai putin traumatizant, dar daca tu citesti cu atentie toate mesajele de pana acum, ai vedea cu cata usurinta fetele "care vor sa scape de o sarcina nedorita" se preocupa numai de faptul ca nu vor sa facva chiuretaj ca e traumatizant dar nu isi fac nici o alta problema,
si din pacate in romania cum a zis si Claudiaroki suntem pe PRIMUL LOC LA AVORTURI, oare suntem un popor de femei criminale sau femeile nu au nici o vina si este pur si simplu educatia noastra comunista inca

spune-mi si mei cate fete care au o viata sexuala regulata, folosesc pilula anticonceptionala sau altceva?
cred ca este un procent foarte scazut, au aparut 1000 de cabinete ginecologice si toate fac intreruperi de sarcina cu atata usurinta de parca ar fi un tuns si cu asta basta, iar anticonceptionalele nu ti le recomanda ca sa te mai duci si data viitoare
in alte tari si daca isi incep viata sexuala la 15 ani prima de toate se gandesc la masuri de protectie si dupa aceea la sex
chiar daca suntem in 2009 la noi lipseste foarte mult informatia despre metodele contraceptive
nu pot sa spun altceva decat ca e foarte trist
0
07-06-2009, ora 02:02
claudiaroki
Nu este medic/terapeut
claudiaroki
Da ok acord foarte acord cu megghi MARE DREPTATE dar odata ce incepi viata sexuala cred ca stii si ce riscuri sunt daca nu folosesti un prezervatif sau anticonceptionale.eu nu sunt cu anticonceptionalele sunt medicamente si iti micsoreaza sansa de a ramane gravida, pe cand prezervativele te protejeaza de multe boli.nu cred ca poti da vina pe un doctor ca ai ramas gravida "pai daca ginecologul nu mia zis sa iau ANTICONCEPTIONALE." nu mi se pare absurd si oricum la scola iti da ffffffffffffffffffffff multe informatii mai ales fetelor, iar daca nu mai esti pe banciile scolii cred ca toate stiu cum sa se protejeze!!! parerea mea. si daca nu vrei sa faci un chiuretaj inca exista pilula " morning after pil" care poti sa o ei in timp de 72 de ore (3zile) dupa sex daca crezi ca poti fi insarcinata!!!!!
nu vreau sa jignesc pe nimeni asta e parerea mea
va pup
0
07-06-2009, ora 03:31
RuLala
Nu este medic/terapeut
RuLala
Nu intotdeauna ai optiunea sa iei pilula de a 2-a zi. Uite, sa luam cazul meu: eu iau anticonceptionale si s-a intamplat ca intr-o seara sa uit sa iau o pastila ( desi a 2-a zi cand am descoperit ca o uitasem puteam sa jur ca am luat-o...deci nu stiu cum s-a intamplat). Am luat a 2-a zi 2 pastile...insa pe prospectul medicamentului spune ca daca intarzii cu o pastila, in prima saptamana, mai mult de 12 ore, cum a fost cazul meu, poti ramane insarcinata daca ai avut relatii in ultimele 7 zile... Iar eu avusesem relatii cu mai mult de 72 de ore in urma...Din fericire nu s-a intamplat nimic, nu am ramas insarcinata, insa ceea ce vreau sa spun este ca si atunci cand te protejezi si ai grija de tine se pot intampla accidente. Oricine poate uita o pastila...sau ceva te poate impiedica sa o iei. Ceea ce vreau sa spun este ca motivele pentru care o femeie alege sa nu pastreze o sarcina sunt multe iar statisticile nu inseamna nimic pentru individ. Bineinteles, nimic nu va opreste din a arunca toate aceste femei in aceeasi categorie de "criminale" cum a spus megghi mai sus... pentru ca aveti dreptul la libera exprimare si la opinie. Insa, atata timp cat avortul este legal, aceste femei nu sunt defapt vinovate cu nimic, dar pe langa trauma fizica si psihica a unui avort ele sunt supuse si oprobiului public. Asa ca aceste femei sunt victime de doua ori: victime ale remuscarii si victimele voastre. Asta este doar parerea mea...si probabil exista sute de pareri in aceasta privinta pentru ca suntem atat de diferite una de alta...si in final totul se rezuma la acest lucru. Niciodata opinii atat de diferite nu vor putea fi impacate;) Somn usor tuturor:)
0
07-06-2009, ora 18:54
megghi
Nu este medic/terapeut
megghi
deci eram curoiasa sa stiu daca in scoala se face cat de cat o educatie sexuala, din cate spune claudia, se face si ma bucur foarte mult
eu din fac parte dintr-o alta generatie,
si pacatele mele cand aveam 20 de ani le-am facut si inca ce, eu sunt o criminala si o victima in acelasi timp, deci eu va vorbesc de vreo 15 ani in urma, pe atunci daca te duceai la un doctor si cereai sa iti faca 10 chiuretaje unu dupa altul, nu iti spunea, nici ce riscuri ai nci ca exista pilule, nici nu te intreba de ce faci, nimic absolut
aveam o vecina care ramanea insarcinata si de 2 -3 ori pe an, dar ginecologi nu i-au recomandat absolut nimic, nimic, nu stiu acum daca s-a mai schimbat ceva de atunci, eu sper din suflet

intr-un tarziu am auzit de cabinetele de planificare familiala si m-am dus sa imi recomande pilula sau alt ceva, iar doctorita care era acolo mi-a recomandat o injectie care mi-a zis ca se face de 2 ori pe an, si nu mi-a mai venit ciclu vreo 7 luni, cand m-am informat mai bine, in tarile dezvoltate injectiile alea erau recomandate doar pt femeile cu handicap, deci imaginazi-va

dupa care un ginecolog mi-a dat pilula sa se regleze, dar fara nici o analiza sau alt ceva,
iar eu acum la 34 de ani ma dau cu capul de toti peretii pt ca vreau sa am un copil si nu mai pot,
raman insarcinata iar sarcinile se opresc in evolutie,
deci eu nu vreau sa critic sau sa jignesc pe nimeni (as fi ultima persoana indreptatita sa fac asa ceva), dar eu vreau sa spun tot ceea ce mi s-a intamplat, pentru ca exemplul meu negativ sa ajute alte fete
va doresc multa sanatate, si va rog aveti grija de voi, pupici!!
0
07-06-2009, ora 23:37
claudiaroki
Nu este medic/terapeut
claudiaroki
acum am mai citi si alte subiecte si pareri ale altor fete din romania eu sunt plecata din tara de aproape 10 ani si am 25 acu nu stiu chiar fff multe ce se intampla in romania dar acum imi dau seama ca romanii, doctorii sunt intradevar asa cum spunea o fata de pe forum atat timp cat ei pot sa bage banu in buzunaar nu ii intereseaza de sanatate ta si imi pare rau pt ca romania a intrat in europa.dar degeaba pt a fi "om" (romanul )trebuie ca toata tara sa fie intoarsa cu curu-n sus( scuzati-ma) si sa fie totul inceput de la zero:::::: imi pare rau sa va spun dar cateodata imi este rusie sa spun ca sunt roman.
vai MEGGHI imi frangi inima cu cuvintele tale :(:(:(:( si eu am 25 de ani si incerc de 9 luni sa raman insarcinta si nu pot, nu am avut nici un avort, am inceput viata sexuala la aproape 19 ani iar sotul meu a fost sg cu care am avut contact sexual. am fost la doctor totul absolut totul este ok la mine si la sot dar au zis ca poate dura pana la un an.
acum de cateva sapt ma simt cam rau obosela, urinez frecvent, sanii intariti si durerosi poate da Domnul sa vina un ingeras in viata mea caci imi doresc nespus de mult.
nu te da batuta "speranta moare ultima!!!!!!!" mai incearca si vei vedea ca vei reusi daca inca totul este ok si la tine vei reusi!!!!
va pup sa ai grija si de tine Megghi!!
0
24-07-2009, ora 12:34
alecsa89
Nu este medic/terapeut
alecsa89
Buna ziua!As dori sa stiu si eu pana la ce termen se poate face un chiuretaj?Va multumesc!Adresa de rasp -
0
14-09-2009, ora 17:08
g3orgy_andy
Nu este medic/terapeut
g3orgy_andy
EU SI PRIETENUL MEU NU DORIN SA AVEM COPII, DEOCAMDATA. CE METODE TREBUIE SA APLIC PENTRU A SCAPA DE SARCINA ? CE MEDICAMENTE SAU CE FIOLE SUNT PENTRU A FACE AVORT? NU DORESC SA FAC CHIURETAJ DECAT IN CAZUL IN CARE NU POT SCAPA DE SARCINA IN TIMP DE 3 LUNI.
IMI PUTETI TRIMITE MESAJ - MS DE INTELEGERE
0
24-09-2009, ora 18:24
mona1507
Nu este medic/terapeut
mona1507
EU SI PRIETENUL MEU NU DORIN SA AVEM COPII, DEOCAMDATA. CE METODE TREBUIE SA APLIC PENTRU A SCAPA DE SARCINA ? CE MEDICAMENTE SAU CE FIOLE SUNT PENTRU A FACE AVORT? NU DORESC SA FAC CHIURETAJ DECAT IN CAZUL IN CARE NU POT SCAPA DE SARCINA. -


va multumesc!!!
0
02-10-2009, ora 19:48
andreea1989
Nu este medic/terapeut
andreea1989
si eu am aceeasi problema...tin sa precizez ca iau anticonceptionale ce mi-au fost prescrise de medic si chiar nu pot sa inteleg ce s-a intamplat.acum trei saptamani am avut contact sexual neproteja si desi luam anticonceptionale testul de sarcina a iesit pozitiv.nu imi doresc un copil acum si as vrea sa stiu daca exista si alta solutie in afara de chiuretaj... -
Va multumesc!
0
07-10-2009, ora 22:51
cine
Nu este medic/terapeut
cine
"Ca sa scapati de graviditate, singura modalitate este un avort provocat." acest lucru a fost spus de Dr. Dragomir si as dori sa stiu qm se provoaca? Ce consecinte poate avea?...eu cred k sunt in 17 sapt si as dori sa stiu ce pot face sa nu am acest copil...
0
18-11-2009, ora 16:38
Flo03
Nu este medic/terapeut
Flo03
As dori si yo putin ajutor...
Acum 3 saptamani am avut relaxi sexuale cu prietena mea si n-am folosit prezervativ...si mie frica sa nu fi ramas insarcinata deoarece imi tot zice ca de cateva zile are greturi...ameteli si mai multe sintome care sunt la o femeie gravida si ma ingrijoreaza...
As dori si yo un ajutor si sa stiu ce trebuie sa iau pentru a impiedica sarcina...
Astepat raspuns -
0
19-11-2009, ora 12:55
livia__18
Nu este medic/terapeut
livia__18
fetelor cum ati reusit sa ramaneti insarcinata fara sa va doriti? va rog sa imi explicati ca si eu stau in stres de la lichidul seminal uscat nu stiu sigur daca sunt
0
21-11-2009, ora 11:08
Bruneta18
Nu este medic/terapeut
Bruneta18
am aceasi problema k fata d sus..numai k mie mi-a intarziat o saptamana...nu am implinit nici o luna d la producerea sarcinii..testul d sarcina mi-a iesit pozitiv..km as putea sa scap d sarcina pt k eu si prietenul meu nu ne dorim inka un copil...ce-as putea sa fac inafara d chiuretaj...un tratament cu pastile ceva..exista?astept raspuns pe e-mailul meu kt mai repede va rog.Va mulzumesc!
Adaugă un comentariu / răspuns
77 comentarii 12 3 Înainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
Căutați un pediatru bun?
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic unde găsiți cea mai completă listă de medici pediatri din România. Alegeți din peste 4000 de pediatri - cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți.
Cunoașteți un pediatru bun? Oferiți-i o recomandare aici! Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Ingrijirea dupa avort
  • Menstruația peste sarcină
  • Vaccinarea în timpul sarcinii
  • Sarcina după 35 de ani
  • Poziții de somn în sarcină
  • Sarcina și toxoplasmoza
  • Sarcina și răceala
  • Constipația în timpul sarcinii
  • Sarcina si fericirea
  •