Cum este cipralex comparativ cu seroxat? | Forumul Medical ROmedic

Cum este cipralex comparativ cu seroxat?

03-12-2010
cipralex
Nu este medic/terapeut
cipralex
STIU CA SEROXAT E BUN, dar in prezent iau cipralex ptr depresie anxietate, agorafobie.
il iau de 19 zile dar nu stiu dc mi se pare cam slab parca nu acopera si anxietatea sau trebuie sa mai astept, isi face efectul mai greu?
xanax nu mai iau, iau un pic de anxiar dar imi da multa ameteala.
p.s cat am luat seroxat nu am avut nevoie de niciun anxiolitic.

va multumesc
19 comentarii
0
05-12-2010, ora 17:24
DrT
Nu este medic/terapeut
DrT
Din experienta proprie am remarcat ca Paroxetina (Seroxat-ul) e mai buna pentru anxietate+depresie decat Escitalopramul (Cipralexul), cu toate ca sunt ambele din aceiasi clasa de medicamente.
0
06-12-2010, ora 12:32
cipralex
Nu este medic/terapeut
cipralex
multumesc frumos de raspuns, insa seroxatul mi-a distrus ficatul plus ca dupa 18 luni ar fi trebuit sa vindece ceea ce n-a facut, insa din cate am inteles cipralexul cica are mai multe sanse sa vindece.
seroxat m-a ingrasat 20kg, nu puteam face sport din cz lui imi venea sa vomit, intr-adevar era bun ptr depresie si anxietate dar daca nu vindeca la ce folos:(?
stiu f multi care nu s-au vindecat cu el desi au facut ani de zile, iar cu cipralex da, ce parere aveti?
0
06-12-2010, ora 21:27
DrT
Nu este medic/terapeut
DrT
Stiu cazuri concrete care s-au vindecat si cu Seroxat, si nu au avut nici un fel de reactii adverse. Totul depinde de organsim. Si Cipralexul e bun, doar e din aceiasi clasa; efectul va ajunge cam dupa o luna la Cipralex.
0
07-12-2010, ora 00:20
cipralex
Nu este medic/terapeut
cipralex
multumesc frumos, am gresit cand am scris 19 zile, sunt 7 zile de cand iau 10 mg de cipralex, sper sa ma scape si de agorafobie.
0
07-12-2010, ora 09:54
DrT
Nu este medic/terapeut
DrT
Nici o grija...dupa 20-30 de zile se va simti efectul.
0
16-12-2010, ora 13:02
cipralex
Nu este medic/terapeut
cipralex
inca o intrebare, dna dr, in prospect spune ca te ajuta si cu anxietatea ceea ce la mine u prea se vede, am scapat de depresie, de fobii, dar anxietate.isi mai greu efectul in privinta acestui aspect?

multumesc din suflet ptr informatii si ajutor.
0
16-12-2010, ora 13:12
DrT
Nu este medic/terapeut
DrT
Mai dureaza putin si va avea efect si pe anxietate, in mod normal asa lucreaza SSRI-urile. Ar trebui sa scapati curand si de anxietate.
0
16-12-2010, ora 15:43
cipralex
Nu este medic/terapeut
cipralex
sarbatori fericite va doresc si muuuuuuulta sanatate si din experienta va spun ptr pacientii dvs care sufera si de ficat ca armurariul de la dacia plant, capsuele de 500mg sunt excelente ptr ficat, avand in vedere ca antidepresivele cam ataca ficatul ceea ce am patit si eu, ma gandeam ca este un sfat util in a ajuta si pe altii.

numai bucurii va doresc si tinem legatura.
0
06-04-2011, ora 03:24
inakisss
Nu este medic/terapeut
inakisss
azi am fost si eu la psihiatru si am primit ansilan 3 pe zi si cipralex 1seara. Ideea e ca dupa ansilanul din seara asta m-am trezit pe la ora 1 cu atac de panica, mi se tot incordeaza corpul-tremura- si nu mai reusesc sa adorm. E normal? Am senzatia de multa adrenalina in corp si nu scap de ea.daca mai iau si cipralex cum o sa ma simt?? Un sfat??e ok tratamentul? Mentionez ca eu am o stare de agitatie...nervi...si atacuri de panica n-am mai facut de luni bune
0
25-04-2011, ora 15:16
nelia55
Nu este medic/terapeut
nelia55
nu stiu daca ma poate ajuta cineva, nu mai am rabdare pina miine cind ma duc la psihiatru, dar am niste stari groaznice, adorm ffff greu, ma trezesc noaptea de 2-3 ori cu batai puternice de inima (nu sint palpitatii ca nu sint nereregulate si nici tahicardie, ca sint intre 60-70 / min), cu transpiratii si un gol in stomac, iar ziua am o agitatie far amotiv, sint irascibila, imi vine sa pling, simt ca niste furnicaturi in partea post a coapselor si in fese, nu mai am putere, inainte alergam, sau mergeam 6 km /zi, am o teama permanenta, asa cum aveam acum 35 ani ani la examene, nu mai am pofta de viata, chiar ma sperie gindul ca trebuie sa plec in starinatate la copil, intr-un cuvint, au fost 4 zile de teroare pt mine, nu am avut sarbatori.Am luat aproape 4 sapt anxiar 2 mg/zi si trittico 1/3seara. Cind luam toate astea, pina acum 1 sapt, era OK, eram ca inainte, perfecta, dar la sfatul dr. ps am scazut si scos anxiarul si am ramas numai cu trittico 1/3 seara, dar care nu are efect. Dg e de distimie episod depresiv. Miine ma duc iar la dr, dar am intrat pe forul la cipralex, ca vara mea din usa ia asa ceva si se simte f bine, si am indraznit sa-mi spun necazul. Dca a mai luat cineva astea.sau daca a maivaut cineva simptomele astea, poate imi spuneti ceva. Multumesc mult
0
04-07-2011, ora 12:21
nicolaevictorM
Nu este medic/terapeut
nicolaevictorM
Si eu am luat Anxiar si, din cate vad, simptomele erau cam la fel ca la dvs, adica ma sculau din somn batai puternice de inima, transpiram si simteam un ghem in stomac, ca si cum ar fi tremurat ceva acolo.

Eu luam Anxiar dimineata, la pranz si seara, dar l-am luat destul de putin timp, pt ca dupa aceea m-am apucat de psihoterapie si nu am mai luat Anxiar.

Oricum, medicul care mi-a prescris Anxiarul mi-a spus sa nu il iau decat pe termen scurt, pentru ca exista riscul de dependenta, asa ca este f bine ca l-ati scos.
0
23-07-2011, ora 17:25
Costy2007
Nu este medic/terapeut
Costy2007
Eu am Depresie Anxioasa, nu am chef de nimic, nu ma mai motiveaza nimic, emotii-le sunt zero, imi vine sa stau in pat si sa dormitez intrucat ma cam plictiseste tot, am lentoare in miscari de parca am 100 Kg in spinare, in acelas timp am si Anxietate, iritabilitate, neliniste, nu dorm cum trebuie noaptea, asta de mai mult de un an.
M-am dus la medic Luni si mi-a dat Cipralex primele 7 zile sau iau jumatate de pastila adica 5 mg, apoi 10, deocamdata nu observ nici un efect pozitiv dupa 4 zile de luat. Mi-a mai dat si Anxiar sa iau 1/2 pastila seara adica 0, 5 mg.
Anxiar am luat doar prima seara si a doua zi m-am trezit ca depresia era mai accentuata, dupa care nu am mai luat, am stat doar pe Cipralex. Mi se accentueaza Depresia de la benzodiazepine.
Medicul a spus ca in cam 3 saptamani isi va face efectul.
Din contra parca putin Anxietatea s-a mai accentuat, tot emotii zero si lipsa chef viata.
Sa am incredere ca va fi bine ? E normal sa nu simt nimic dupa 4 zile de luat 5 mg ?
Sa iau si Anxiar mai departe chiar daca simt ca-mi agraveaza Depresia si Anxietatea ?
Nu stiu ce sa fac.
0
23-07-2011, ora 19:00
utilizator_18918
Nu este medic/terapeut
utilizator_18918
Dacă aţi fi citit mai sus aţi fi aflat că durează cam 3-4 săptămâni până îşi face efectul. Uneori poate dura şi 6, aşa că trebuie să aveţi răbdare :). Da, la început poate accentua anxietatea. Luaţi-vă tratamentul şi aşteptaţi. Durează până să vă reveniţi.
0
23-07-2011, ora 23:03
Costy2007
Nu este medic/terapeut
Costy2007
Am citit mai sus insa nu stiam daca la toti se manifesta la fel, poate la unii isi face efectul in 7 zile si la altii in 4 saptamani, de exemplu benzodiazepinele isi faceau efectul intr-o ora, deja dupa 1-2 ore simteam ca mi se schimba starea cand luam.
Insa multumesc de raspuns, o sa iau tratamentul si astept incet sa apara efectele pozitive.
Tot ce sper este sa umble si la Anxietate ca m-a omorat nu alta, mi-a mancat zilele. De fapt Depresia de la Anxietate mi se trage.
Cineva care mai stie, sa-mi spuna ce fac cu Anxiar, sa-l mai iau sau nu ? Merge si Cipralex fara Anxiar dat fiind ca la mine Anxiar da depresie instant ?! Adica de fapt orice benzodiazepina imi accentueaza violent depresia.
Are rol decisiv in tratamentul meu, sau mi l-a dat doar ptr scurt timp alaturi de Cipralex pentru a diminua Anxietatea accentuata de acesta in primele saptamani de tratament ?
0
24-07-2011, ora 13:01
utilizator_18918
Nu este medic/terapeut
utilizator_18918
V-a dat Anixarul pe o perioadă scurtă (o lună, două) până îşi face efectul antidepresivul după care probabil vi-l va scoate. Urmaţi tratamentul aşa cum vi l-a dat doctorul.
0
24-07-2011, ora 16:29
Costy2007
Nu este medic/terapeut
Costy2007
Deocamdata nu ma deranjeaza pana o sa-si faca efectul Cipralex, as putea sa stau si fara Anxiar. Deja de azi fine semne ca si-ar face efectul sunt. S-a mai diminuat din Anxietate deja.
Imi amplifica violent Depresia Anxiar, deci mai rau face, nu am cum sa ma duc pana atunci la medic adica pana trec 4 saptamani sa-i spun ca-mi face rau, de aia va intreb pe voi. Stiu ca la altii benzodiazepinele nu dau depresie, insa la mine da. De aia intrebam daca are un rol principal in tratament, se pare ca n-are, ar fi ptr cei ce nu suporta cele 2-3 saptamani in care s-ar amplifica Anxietatea de la antidepresiv.
0
27-07-2011, ora 12:33
torrax
Nu este medic/terapeut
torrax
Buna ziua. Am fost diagnosticata cu Tulburare depresiva majora; ca tratament iau 1 Cipralex de 10mg pe zi. As vrea sa stiu cat timp trebuie sa fac acest tratament (am deja 3 luni)? Va intreb acest lucru deoarece doresc sa fac un bebe cat mai curand si nu vreau sa fie afectat.
0
27-07-2011, ora 16:42
Costy2007
Nu este medic/terapeut
Costy2007
Depinde ce spune medicul, in general 6 luni - 1 an cel putin se ia, iar daca intrerupi mai devreme este posibil sa revina depresia chiar daca te simti bine pe moment.
0
05-08-2011, ora 06:29
nelia55
Nu este medic/terapeut
nelia55
Pentru nicolaevictorM-
Multumesc mult pentru raspuns, eu nu am mai fost pe forum de mult, intr-adevar simptomele mele sunt asemanatoare cu ale d-stra, vreau sa spun ca am 3 luni de trat cu trittico 150 mg si mai am zile cind ma scol cu ceea cea am povestit. De multe ori cred ca m-am facut bine, dar apar zile praoste. Vreau sa va intreb ce medicament ati luat d-stra, ciotav vreme, cum au avoluat simptomele, pentryu ca sunteti singura persoana carea a avut aceleasi simptome cu mine. Multumesc mult pt. amabilitate
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul