Cum aflu daca si sotul meu are hepatita B?

28-07-2012
ELIZA TRUPOIU
Nu este medic/terapeut
ELIZA TRUPOIU
Eu am hepatita B, am aflat de ea acum 5 luni si tot de atat timp sunt casatorita.Primele contacte sexuale cu sotul meu au fost neprotejate(aproximativ o saptamana)dupa care am primit rezultatul analizelor si am vazut ca am hepatita.De atunci ne protejam dar imi este teama sa nu se fi infectat si el in acea saptamana.Zilele trecute am fost cu el sa faca o serie de analize pentru a vedea daca este si el infectat, antigen HBS i-a iesit negativ dar ma intreb daca este suficient, ma asteptam sa ii faca analize mai amanuntite.
In buletinul de analize mai sunt si:
GLICEMIE
COLESTEROL SERIC TOTAL
TGO
TGP
CREATININA SERICA
UREE SERICA
BILIRUBINA DIRECTA 0.3
BILIRUBINA TOTALA 1.4
Cu exceptia ultimelor doua(unde valorile sunt crescute)celelalte sunt in parametri normali.
A mai facut HEMOLEUCOGRAMA COMPLETA.
Am si eu cateva intrebari:
-aceste analize sunt suficiente pentru a vedea daca este si el infectat?
-daca este, la cat timp iase in analize?
-ce alte analize ne recomandati?

Odata cu el am facut si eu Viremia, am rezultatele in fata dar nu imi pot da seama cat de mare este si ce trebuie sa fac:
INCARCATURA VIRALA:
5 209 COPII ADN HVB/ml
(3, 72 log COPII ADN HVB/ml)

895 UI/ml
(2, 95 log UI/ml)

SENSIBILITATEA METODEI:
116 copii ADN HVB/ml
(2, 06 log copii ADN HVB/ml)

20 UI/ml
(1, 30 log UI/ml)

Va rog sa imi spuneti si mie:
-cat de mare este?
-necesita tratament?
-este suficient de mare pentru a trimite dosar catre CAS?


VA MULTUMESC ANTICIPAT!
2 comentarii
0
03-08-2012, ora 12:07
Dr. Frumuzache Iris
Medicina de laborator, Galati
Dr. Frumuzache Iris
Buna ziua,
Sotul dvs. ar putea face si un alt test - anticorpi anti-HBc (acesti anticorpi pot fi prezenti si in absenta Ag HBs la o persoana infectata).
Dumneavoastra cu tot setul de analize va veti prezenta la medicul infectionist sau gastroenterolog, care va va spune cel mai bine daca e cazul sa faceti tratament sau nu.
Numai bine!
0
05-11-2014, ora 23:05
bianca_p
Nu este medic/terapeut
bianca_p
Buna seara! Am primit rezultatul la analize insa sunt nelamurita cu urmatorea chestie: Ag HBs negativ. 0, 15 iar Ac Anti- HCV negativ, 0, 04. De ce imi apare si cifrele? E vreo problema incepatoare?
Va multumesc!!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.