CT pentru control TBC - pericol de cancer?

05-12-2010
michidoo
Nu este medic/terapeut
michidoo
ma apropii de sfarsitul tratamentului pentru TBC. La diagnosticare, acum 6 luni, au fost folosite 2 radiografii (neconcludente) si un computer tomograf. O alta radiografie a fost facuta la 3 luni de tratament, dar la fel, nu a aratat mare lucru. La tomograf a aparut o caverna si asa a putut fi stabilit diagnosticul (sputa si culturi negative). Se apropie sfarsitul perioadei minime de tratament si doar pe baza acestui lucru (ca au trecut 6 luni) doctorii vor sa intrerupa tratamentul. Eu as vrea sa fac investigatii suplimentare, pentru a vedea care e evolutia cavernei si a nodulilor. Nu vreau sa intrerup tratamentul inainte de vreme, pentru a nu face rezistenta. Pe de alta parte, avand in vedere ca radiografiile nu arata mare lucru, ar trebui sa fac tot un CT. Mi-e frica insa de nivelul de radiatii foarte ridicat si de posibilitatea de a dezvolta un cancer (tinand cont de faptul ca in ultimele 6 luni am mai facut un CT si 3 radiografii). Nu as face CT-ul decat daca e absolut necesar si nu exista alta investigatie la fel de eficienta. Mai degraba as face un RMN, dar din ce am inteles de la doctorii pneumologi, nu are rezultate edificatoare pentru plamani. Pe de alta parte, am facut un RMN pentru coloana si in rezultat a fost descrisa destul de bine forma cavitara a TBC-ului.

Am nevoie de un sfat de la un doctor pneumolog. Pot verifica stadiul bolii cu un RMN, mai degraba decat cu un CT?

Multumesc!
1 comentarii
0
07-10-2019, ora 16:03
Dr. Ciubotariu Bogdan-Iliuță
Pneumologie, Iași
Dr. Ciubotariu Bogdan-Iliuță
Bună ziua! Faceți un CT, RMN-ul este indicat pentru alte organe (exemplu: creier), nivelul de radiații nu este așa mare și în niciun caz asta nu va declanșa un cancer. O zi liniștită!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.