CT coloana lombara. Va rog sa ma ajutati cu un sfat!

28-08-2013
Mada_B
Nu este medic/terapeut
Mada_B
Tatal meu a facut un CT la coloana lombara si a primit urmatorul rezultat:
Scolioza lombara dextro-concava.
Osteofite laterale si anterioare L3-L5, cu tendinta la formare de punte osoasa la nivelul L5-S1. Osteofite posterioare L4-L5 si L5-S1, cu tendinta la formare de punte osoasa la nivel L4-L5. Osteofitul posterior de la nivelul platoului vertebral inferior al vertebrei L4 apare partial fracturat si comprima sacul dural.
Anterolistezis important L5 fata de S1, cu pensarea pana la disparitie a spatiului intervertebral posterior L5-S1.
Hernie de disc paramediana dreapta L5-S1, cu compresia sacului dural si a fillum terminale.
CONCLUZII: Modificari degenerative importante L3-S1, mai ales L5-S1 si hernie discala L5-S1.
Va rog din suflet daca ma puteti ajuta cu un sfat. Medicii din orasul nostru nu stiu ce sa ne spuna. Ni s-a recomandat sa mergem la un neurochirurg. In orasul nostru nu avem nici un neurochirurg. As vrea sa stiu daca este ceva grav sau mai putem astepta pana o sa ajungem in alt oras. Va multumesc!
0 comentarii
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
23-06-2022, ora 19:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
CHirurgi și Clinici de chirurgie
Medici-Chirurgi.ro - caută un chirurg sau recomandă unul
Un website dedicat pacienților ce necesită o intervenție chirurgicală. Găsiți aici liste cu chirurgi și clinici de chirurgie, prezentări de servicii și recomandări ale pacienților, dar și informații detaliate despre fiecare operație.
Accesați site-ul