CRIZE DE HIPOGLICEMIE DESI GLICEMIA E OK

21-07-2010
ANDA-GABRIELA
Nu este medic/terapeut
ANDA-GABRIELA
Buna ziua,
As avea si eu niste nelamuriri daca poate sa ma ajute cineva.
De catva timp ma confrunt cu o situatie foarte neplacuta adica fac destul de des crize de hipoglicemie desi mananc destul de des, dar am observat ca doar atunci le fac cand ultima masa a fost formata din dulciuri.O doctorita endocrinolog mi-a spus ca e o dereglare a pancreasului si sa nu mai mananc dulce deloc.E adevarat ca daca nu am mancat dulciuri puteam sa stau o perioada forte indelungata fara sa mananc nimic si nu faceam hipoglicemie pe cand dupa ce mananc ceva dulce si nu mamanc ceva mancare cam in 2 ore fac hipoglicemie.Mai grav e de ex. cand seara am mancat struguri (care contin f.mult zahar) si m-am culcat si am facut hipoglicemie noaptea a fost foarte neplacut si nu gasesc nici un tratament sau explicatie.Puteti sa ma ajutati si pe mine poate cu un sfat cevaVa multumesc si va doresc sanatate.
1 comentarii
0
22-08-2010, ora 01:03
Rica Venturiano
Nu este medic/terapeut
Rica Venturiano
Buna ziua,
doamna sau domnisoara, va recomand sa luati cunostinta de principiile dietei low-carb, sunt articole excelente pe GetFit

In cazul dvs ar fi normal sa va ganditi la o hipoglicemie reactiva, din cauza deficitului de vitamina B5+C (stau la baza productiei de cortizol si fiindca nu-l mai puteti oferi, glicemia scade).
http://www.romedic.ro/hipoglicemie/semne-si-simptome

Va recomand sa luati Beviplex (cu magneziu din seminte) + 2-3 sute mg /zi vit C.
Daca problema nu se rezolva astfel ar fi cazul sa va ganditi la o crestere patologica a nivelului de insulina si sa faceti o investigatie amanuntita (insulinemie, scanare a pancreasului etc).
In orice caz trebuie stiut ca pilonii metabolismului sunt insulina si cortizolul. Cand exista un abuz prelungit de dulce (sau carbohidrati in general), in prima faza insulina creste foarte mult, cortizolul scade, se instaleaza hipoglicemia. Un scenariu des intalnit in PREdiabet (reversibil).
Canepa seminte + o salata de frunze verzi este ceva foarte sanatos in opozitie cu painea si Twixurile cu ciocolata.
1-2 mere sunt ok, comparativ cu 10 mere.
Sanatate!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.