CRIZA-prima oara

31-01-2008
BFlorinC
Nu este medic/terapeut
BFlorinC
Buna ziua,
Va scriu pentru ca, acum doua seri, sotia mea, acum are 30 de ani, a avut o criza despre care, din ce stiam, am spus ca e de spasmofilie - m-a strigat ca ii e foarte rau, apoi a cazut pe spate, i s-au invinetit buzele, nu putea inghiti si corpul era foarte rigid si avea spasme (se zbatea, de fapt, nici nu stiu cum sa spun). Apoi a fost ca si cum a adormit si nu isi aminteste nimic. De la salvare ne-au dat niste calciu si magneB6, dar pe acesta din urma nu il tolereaza. Ea e acum si inperioada ciclului, cu care a avut probleme dupa nastere. In acelasi timp, de ceva timp are probleme cu stomacul, balonari excesive, varsaturi si greata aproape continua. Ma intreb daca se leaga toate cumva.
V-as fi recunoscator pentru un raspuns sau o directionare intr-un sens favorabil. E si foarte greu sa ne miscam, pentru ca avem un baietel mic, suntem singuri si nu-l putem lua peste tot.
Nici de la salvare, nici medicul de familie nu au presupus altceva si au recomandat calciu si un regim fara stres.
Va multumesc,
Florin
Nici nu stiu daca am postat acest mesaj unde trebuie.
9 comentarii
0
31-01-2008, ora 00:00
BFlorinC
Nu este medic/terapeut
BFlorinC
Multumesc pentru raspun, sper sa se rezolve.Numai bine
0
31-01-2008, ora 00:00
Dr. Marina Prunea
Medicina de familie
Dr. Marina Prunea
Mergeti la un neurolog!!!!!!! Are nevoie de o electroencefalografie. Criza descrisa pledeaza pentru o criza epileptica si nu pentru una de spasmofilie. Crizele de spasmofilie nu sunt urmate de somn si amnezie. Nu va jucati cu asta. I se poate face rau cand e acasa doar cu copilul. Prin cadere poate suferi un traumatism cerebral.Are nevoie de un diagnostic cert si de un tratament adecvat. e tanara, nu trebuie sa se joace cu sanatatea. E o parere...
0
31-01-2008, ora 00:00
Dr. Frumuzache Iris
Medicina de laborator, Galati
Dr. Frumuzache Iris
Sunt de aceeasi parere cu mary78.
0
31-01-2008, ora 00:00
BFlorinC
Nu este medic/terapeut
BFlorinC
Multumesc! Sper sa fie bine. O sa scriu si dupa aceea. Multumesc...
0
31-01-2008, ora 00:00
cristina bz
Nu este medic/terapeut
cristina bz
trebuie neaparat mers la neurolog.si eu am fost diagnosticata cu epilepsie temporala cam la 1.5 ani dupa ce am nascut.am facut o criza mult mai usoara decat cea descrisa de tine, fara pierderea cunostintei.diagnosticul a fost crud, nu-mi venea sa cred, dar urmez de atunci tratament si totul este sub control, n-am mai facut crize, desi o sensibilitate am mereu, in sensul ca obosesc, ma doare capul am ameteli.dar asta e viata, trebuie sa mergem inainte.daca esti din bucuresti, iti pot recomanda un medic bun, la care si eu am fost.multa sanatate.mai vorbim.
0
01-02-2008, ora 00:00
BFlorinC
Nu este medic/terapeut
BFlorinC
Da, suntem in Bucuresti. V-as fi recunoscator. Si inca ceva, daca este posibil si nu sunt indiscret, cum v-ati simtit dupa aceea si in zilele urmatoare. Si mai ales ce ar trebui sa fac, pentru ca sotia mea este inca reticenta, nu vrea sa o vada acum cineva, mai ales ca cei cu care am vorbit spun ca, date fiind toate celalalte lucruri care s-au intamplat si stresul imens, asa ceva nici nu e prea de mirare. Lucru care pe mine nu prea m-a convins. Pentru ca eu am chemat o ambulanta chiar in ideea de a merge la spital, dar medicul nu a propus asta. Multumesc
0
08-02-2008, ora 00:00
cristina bz
Nu este medic/terapeut
cristina bz
dragaBFlorinC,
Ti-am dat un raspuns acum cateva zile dar vad ca azi nu mai e.
daca nu l-ai primit spune-mi, poate teajut.
ce mai face sotia ta?astept detalii
multa sanatate
0
08-02-2008, ora 00:00
BFlorinC
Nu este medic/terapeut
BFlorinC
Draga Cristina,
Multumesc. Si mie imi pare rau de raspuns. Chiar m-ar fi interesat. Sotia mea e mai bine, s-a simtit mai rau acum doua zile, dar nu asa, ci dupa ce i-a fost rau de la stomac, a fost foarte, foarte slabita. Inca nu am mers la neurolog, ea a decis asa. Se pare ca e vorba de o teribila oboseala, ea are un serviciu foarte stresant si aud ca tot mai multe persoane se simt asa. Nu stiu ce e de facut, nu stiu daca se poate asa, sa te vindeci din mers
0
09-02-2008, ora 00:00
cristina bz
Nu este medic/terapeut
cristina bz
buna florin,
si crizele mele initiale au venit pe fondulunei oboseli accentuate si de lunga durata.
tr sa o convingi pe sotia ta sa mearga la neurolog.ti-l recomand cu caldura pe cel pe care l-am numit al trilea parinte:dr. Paunescu Ioan, fost dr. in sp. militar bucuresti, acum il gasesti numai la clinica, Carpimed se numeste si afla in Vacaresti.daca te intereseaza, iti pot da un nr. de tel.
nu e de glumit cu crizele astea.
dr despre care ti-am zis e deosebit de atent si de cumsecade mergi la el
astept vesti.multa sanatate
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Topul alimentelor ce produc gaze (balonare)
  • E normal să mă balonez atât de tare indiferent ce și cât mănânc?
  • Balonare imediat după masă - cauze și tratament
  • Topul alimentelor care provoacă balonare
  • Balonarea: alimente de evitat și ce să adaugi în dieta ta
  • Noi metode de a preveni balonarea în cazul dietelor bogate în fibre
  • Balonări supărătoare? Lista alimentelor indicate și contraindicate
  • Ce poate ascunde balonarea - afecțiuni cu balonare frecventă
  •