Ciuperca sau boala cu transmitere sexuala?

13-07-2009
alemimi
Nu este medic/terapeut
alemimi
buna ziua
in urma cu 5 zile mia aparut o mancarine in zona labiilor iar in contact cu apa a aparut o senzatie de mincarime insuportabila fara nici un fel de scurgeri in prima zi, a doua zi am facut spalaturi cu bicarbonat de sodiu si am folosit crema nidoflor pentru calmare tot fara nici un fel de scurgeri, a treia zi a disparit senzatia de mancarime dar a aparut si o usoara secretie destul de gelatinoasa, incolora si fara miros, a patra zi secretia a devenit foarte fluida putin galbuie la culoare dar fara nici un fel de miros si in cantitate destul de mare in mai multe reprize pe zi.Tin sa precizez ca atit eu cit si sotul meu nu am avut nici un fel de relati intime cu alte persoane, iar la el nu a aparut nici un fel de sindrom.A si dori sa stiu ce fel de boala este si cum sa o tratez, mentionez ca urasc vizitele la medicul ginecolog datorita unei intreruperi de sarcina produsa acu 6 ani care mia cauzat foarte multe probleme de sanatate.Tin sa mai spun ca in urma cu 20 de zile am inceput o cura de slabire cu pastile "super slim" care nu au avut nici un fel de reacti adverse asupra mea si pina in momentul de fata am slabit 5 kg iar in urma cu 2 luni a intarcat fetita (1 an si 7 luni alaptata la sin) si mai tin sa precizez ca am avut o stare de nervozitate destul de mare datorita unor probleme familiare care sau rezolvat intre timp.A si dori sa stiu daca cura de slabire si restul enumerate mai sus pot fi o cauza a boli pe care o am sau este o boala cu tranzmitere sexuala.
VA MULTUMESC SI A SI DORI UN RASPUNS DACA SE POATE.
9 comentarii
0
14-07-2009, ora 00:59
C.Raluca
Nu este medic/terapeut
C.Raluca
simptomele pe care le ai tu mai sus... leam avut si eu si in urma unui consult medical mi sa spus ca ma o candida vaginoasa..iar pentru asta am fost nevoita sa fac tratament 12 zile cu ovule..si am luat o pastila antifungica. incearca si tu cu ovule..iar daca la penetrare ai ceva dureri roaga farmacistul sau medicul de familie sa te ajute in prescrierea unor ovule mai micute si mai moi.


atat tu cat si sotul tau in caz ca asta ai.. trebuie sa luati acea pastila antifungica si el ( pentru ca daca oi tu are si el.. automat e purtator ) ar trebui sa foloseasca o crema antifungica de 2 ori pe zi..aplicanduse pe penis..

la barbatia ceasta candida nu se prea manifesta is atunci cand se manifesta este destul de urata ( se inroseste, se umfla usor, ustura si supureaza )
0
14-07-2009, ora 01:18
alemimi
Nu este medic/terapeut
alemimi
va multumesc pentru raspuns
0
14-07-2009, ora 12:44
alemimi
Nu este medic/terapeut
alemimi
Buna ziua
A si dori sa mai stiu daca este necesar si un control ginecologic cu prelevare de secretie, sau ce tip de analize sa fac pentru a afla cauza acestei ciuperci.Tin sa precizez ca contact sexual nu am mai avut de cind au aparut primele sintome de mancarime.Iar in stilul de viata nu au aparut nici un fel de schimbari( detergent, sapun, sau lucruri noi imbracate fara ai fi spalate, nu folosesc contraceptive de nici un fel, nu folosim prezervative, nu fac spalaturi vaginale, nu folosesc produse de igiena intima, nu am luat nici un fel de antibiotice de mai bine de 3 ani etc.)si daca se poate tranzmite in alt fel decat contact sexual (ma gindesc la fetita mea de 1 an si 9 luni nu folosim acelas prosop sau sapun).Este prima oara in viata cind ma confrunt cu asemenea probleme si sunt putin speriata.
va multumesc si astept raspuns
0
31-07-2009, ora 21:41
jerky
Nu este medic/terapeut
jerky
dragele mele nu are nici o legatura candida ca pastilele.eu am slabit in 3 luni 16 kg.acum sunt f bine va doresc succes.
0
20-08-2009, ora 21:00
C.Raluca
Nu este medic/terapeut
C.Raluca
candida se face de la wcurile publice, igiena, transmitere sexuala, maini murdare inainte de stergerea de dupa urinare..de aceea este recomandata spalarea pe maini cu sapun si inainte si dupa folosirea vasului de toaleta.
0
20-08-2009, ora 21:01
C.Raluca
Nu este medic/terapeut
C.Raluca
ah iar candida nu este o boala ce tin ede ginecologie ci de dermatologie.
candida poate fi vaginala, poate aparea intre degetele de lapicioare..pelimba..intre degetele de lamaini.. in orice loc umed.
0
03-08-2010, ora 09:00
ely198
Nu este medic/terapeut
ely198
Buna ziua,
De ceva vreme ma confrunt cu o problema suparatoare din punct de vedere estetic si imi este groaza sa mai merg la ginecolog.
Problema este ca pe ambele labii au aparut 3 formatiuni urate asemanatoare cu niste negi, nu am dureri, nici mancarimi, doar foarte rar apar scurgeri incolore si inodore.
Am un singur si acelasi partener de 5 ani, dar folosim tot timpul prezervativ.
Din cand in cand fac spalaturi cu bicarbonat si in rest nu folosesc alte produse decat gelul de dus sau sapun.
Va rog din suflet sa ma ajutati !
Multumesc tare mult.
0
12-08-2010, ora 23:08
traienica
Nu este medic/terapeut
traienica
buna ziua acum 6 luni m am despartit de prietena iar dupa fiecare act sexual cu ea imi apare secretie branzoasa dar ma spalam mai des cu apa calduta si disparea dupa despartire ia a fost la doctor si aflat ca are o ciuperca a primit tretament iar la mine nu s a mai facut acea secretie nu mai am nimic pe penis se poate sa am vreo ciuperca ?
va multumesc
0
24-08-2010, ora 16:28
cristinalese
Nu este medic/terapeut
cristinalese
Buna ziua!! am si eu o problema..am facut un tratament pentru ciuperca 5 zile cu ovule si crema clorimatrizol..mia trecut..dar dupa al 3 contact sexual mi sa umflat perineul..(pielea aia in forma aprox de v care este intre vagin si anus ) dar dupa cateva ore mia trecut...as dori sa stiu de ce mi sa umflat asa de tare ?? Eu am trecut printro experientza groaznica la ginecolg si acum imi e frik de el..Tin sa precizez k am prieten de 4 ani..si suntem fideli unul altuia si stam si impreuna...Dak va rog ajutatima cu ceva raspunsuri..Va multumuesc anticipat
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Bolile cu transmitere sexuală la vârstnici - o povară pentru sistemele de sănătate
  •