Ciuperca (pete albe) pe piele

02-03-2009
ioanaflorea
Nu este medic/terapeut
ioanaflorea
Boala mi-a aparut acum 7 ani din cauza apei de la mare ; sunt niste pete albe pe corp pana la coloana ; am facut tratament cu flocinolon si unguent cu sulf, in urma tratamentului respectiv petele mi-au disparut timp de un an, dupa care au reaparut ; am fost iar la un dermatolog care mi-a prescris un tratament cu antibiotic terbisil timp de o luna ; in urma acestui tratament petele nu mi-au diparut, ci din contra ele se extind si produc mancarimi fiind si inestetice. Va rog mult sa-mi recomandati ceva !!!!!!! Va multumesc !!!! Astept raspuns !!!
4 comentarii
0
03-03-2009, ora 17:18
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Trebuie sa fii vazuta, ar trebui sa te intorci din nou la dermatolog, eventual apeleaza la altul, ca sa ai timp pana la vara sa te tratezi.
0
03-04-2010, ora 01:30
pipo
Nu este medic/terapeut
pipo
Si eu am avut o problema asemanatoare. Cand aveam 14 ani mi-au aparut niste pete ce produceau mancarimi usoare, pe gat, apoi pe spate (care erau albe), pe piept (rosiatice) si pe brate (ce era expus la sore albe, iar ce nu era expus rosi-maroni). Am fost la dermatolog, mi-a spus ca am o infectie micotica si mi-a prescris o solutie si o crema. Nu mai stiu ce continea acea solutie (stiu numai ca avea si acid salicilic) si nici crema nu stiu ce continea. Trebuia sa ma spal bine cu apa si sapun in fiecare zi apoi sa-mi dau cu solutie timp de (cred ca) 10 zile, apoi cu crema o data pe saptamana. Trebuia sa fierb lenjeria de pat, sa fierb tricourile sau sa le dau foc sau sa le calc cu fierul de calcat pe partea care vine in contact cu pielea si sa port numai haine de bumbac. Initial au disparut petele, apoi cam dupa doua luni au inceput iar sa apara. Am cumparat iar solutia si crema cam vreo 3 ani pana am pierdut reteta. Apoi am luat clotrimazol crema, zeci de tuburi in urmatorii ani (acum am 29) si nu am reusit sa scap definitiv de pete. Numai ca intr-o zi (octombrie 2009) clotrimazolul nu a mai avut efect si in loc sa dispara, petele apareau peste tot in special gat, brate si umeri si erau rosi si aveam mancarimi ca nici nu puteam sa dorm. Si mi-am adus aminte de solutia cu acid salicilic si am cautat reteta pe net, aceasta fiind: acid salicilic 4 g., rezorcină 8 g., alcool 70 200 ml (merge si cu spirt banal este mai ieftina). Am fost la farmacie sa mi-o prepare si am luat-o a doua zi. Cam in 10 zile nu mai aveam nici o pata (atentie ca se exfoliaza pielea), am mai cumparat si biazol crema si mai mi-am dat cate o data pe saptamana. Dar marea inspiratie am avut ca am cumparat ceai de salvie si am baut in fiecare zi (acesta reduce transpiratia nocturna). Am observat ca petele sa inmulteau noaptea din cauza ca transpiram foarte mult, ceaiul de salvie chiar are efect. iar cand fac dus am un sprei (in care pun ceai verde si dau dupa dus) cu biazol nu mai dau. Si din decembrie de cand mi-am dat ultima oara cu biazol, folosesc numai ceai de salvie (baut) si ceai verde (aplicatii locale). Si sper ca dupa 15 ani sa fi scapat devinitiv de aceasta ciuperca pacatoasa.
Deci reteta pentru cei cu probleme asemanatoare:
solutie acid salicilic 4 g., rezorcină 8 g., alcool 70 200 ml (aplicatii locale, dupa dus, timp 5-7 zile);
biazol crema cam o data la 4 zile timp de 2 saptamani;
si in tot timpul acesta ceai de salvie (baut);
apoi din cand in cand ceai verde (aplicatii)
Va doresc sanatate si sper ca experienta mea sa ajute pe cineva.
Problema cu micozele este faptul ca trebuie eliminata cauza care duce la infectie (in cazul meu transpiratia nocturna abundenta).
0
02-05-2013, ora 16:43
bianca122
Nu este medic/terapeut
bianca122
hei buna iuanafloarea uite si eu am aceasi problema ca tine si eu am folosit acelas tratament cu flocinolom si unguent cu sulf si antradevar miau disparut o parte din pete dar dupa ceva timp ele miau reaparut si sau extins mai tare din vina tratamentului eu am avut noroc cu Bunica mea ea se pricepe an boli si anumite boli de piele si a cautat an carti si aceasta se puate trata cu ciai de patrunjel si an fiecare seara trebuie sa faci acest tratament pana ati vor disparea petele (ciuperca)si trebuie sa si bei ciaiul de musetel...eu nustiu daca team ajutat dar sper ca da :*mult noroc sper sa te ajute si pe tine acest tratament cum ma ajuta pe mn...
0
02-07-2013, ora 09:19
timis claudiu
Nu este medic/terapeut
timis claudiu
Buna, am si eu o problema, prin luna mai, la primul bronz mai puternic, pe omoplatul stang mi-au aparut 3 pete albe, nu m-am panicat (fiind doar 3 ), apoi dupa ce vremea a fost cum a fost, nu am mai avut cum sa stau la soare, iar pe la sfarsitul lunii iunie am stat la soare 2 zile la rand (4-5 ore pe zi) iar cand am vazut urmatoarea zi, m-am panicat..am o mutime de ele acum, doar pe omoplatul stang...si nu am mai stat la soare, de frica de a nu se extinde. Ce ar putea fi?si ce imi recomandati? Multumesc anticipat !
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Pete rosii pe piele - primul ajutor
  •