CISH-HER2-2+ carcinom ductual invaziv

12-05-2011
aym
Nu este medic/terapeut
aym
Buna! In cazul unui carcinom ductual invaziv al sinului dr. as dori sa stiu UNDE se poate face(-ma refer la zona Clujului, Ardealului- ) testul CISH (HER 2-2+)ca sa se constate daca tumoarea este pozitiva sau negativa pentru a vedea daca tumoarea raspunde la un medicament numit HERPECIN si cit costa acest medicament? Eu am inteles ca e 5000 euro si ca se da doar cu aprobare de la ministerul sanatatii.Este recomandat tratament inainte de operatie cu tamoxifen si acest medicament f. scump.
Va multumesc! Multa sanatate!
aym
2 comentarii
0
12-05-2011, ora 21:28
Vio 49
Nu este medic/terapeut
Vio 49
medicamentul se cheama HERCEPTIN, se face in cadrul unui program, impreuna cu chimio.se intocmeste un dosar de catre medicul oncolog si se depune la Casa de asigurari.trebuie sa va interesati daca in zona unde locuiti se deruleaza astfel de program.oricum nu-l administrati fara indicatia medicului oncolog.este scump, acu un an se vindea pe net cu 2000 lei un flacon.
0
14-05-2011, ora 21:33
aym
Nu este medic/terapeut
aym
Multumesc pentru raspuns. Eu am auzit acum costa 5000 de euro. Foarte frumos... la salariile romanilor!!! Sper sa-l facem rost prin casa de asigurari.Ce stiti despre firma ROCHE? Testul CISH pentru acel HER2-2+ se face doar prin aceasta firma si ni s-a spus ca tot medicul oncolog iti face trimitere. Multa sanatate si numai bine!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.