CIPROFLOXACIN SI NORFLOXACIN IN ACELASI TIMP

24-06-2010
Burluseanu_ioana
Nu este medic/terapeut
Burluseanu_ioana
Am o rana pe col le ex ginec, iar la ex papanicolau a iesti k este o inflamatie, am facut si analiza de urina unde mi-ai iesit Kelbsiella, in urma altei analize de secretie vaginala dr. ginecolog mi-a dat urmatorul tratament: ciprofloxacin 500 mg/20 tablete; norfloxacin 400 mg/20 tab; ketoconazol 200mg /10 tab; septovag 10 plicuri, cervicol 10 ovule. Acum intrebarea ar fi daca aceste antibiotice i-si fac efectul impreuna si daca este bine sa iau asa. Si ce-mi recomandati sa fac tratamentul cu ovule in timpul tratamentuli cu antibiotice sau dupa ce-l termin, sincer nu mai stiu cum mi-a zis dr. si nu mai pot ajunge la un nou consult.

Multumesc
3 comentarii
0
24-06-2010, ora 23:05
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Oftalmologie, Bucuresti
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Ciprofloxacin si norfloxacin sunt quinolone ; se recomanda fie ciprofloxacin, fie norfloxacin, nu se asociaza antibiotice apartinand aceleiasi clase ; eventual, ar putea fi asociat metronidazolul; si da, este indicat sa luati ovulele ( tratament local) in acelasi timp cu tratamentul pe cale generala;numai bine
0
25-06-2010, ora 10:02
Burluseanu_ioana
Nu este medic/terapeut
Burluseanu_ioana
Tin minte k mi-a zis sa iau 3 pastile dim si 3 seara, deci 2 antibiotice, ce mi s-ar putea intampla daca iau asa tratamentul?
0
02-07-2010, ora 12:30
Dr. Radu Botezatu
Obstetrica-ginecologie, Bucuresti
Dr. Radu Botezatu
nimic doar ca nu aduce nimic in plus ca beneficiu decat unul singur separat.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.