CIORZA HEPATICA DECOMPENSATA

08-09-2011
valentyn88
Nu este medic/terapeut
valentyn88
Buna ziua, am 23 de ani si in urma cu doi ani am fost diagnosticat cu ciroza hepatica decompensata portal si parenchimos scor CHILD C, varice esofagiene gr || (in momentul de fata), Hipersplenism hematologic.
Pana acum, am avut doua hemoragii digestive, si doua sedinte de bandare, si acum nu am lichid in abdomen.
Am vorbit cu medicul despre transplantul hepatic, si mi-a spus ca numai in ultima faza ma pot trece pe lista de transplant, asa se procedeaza? nu ma pot inscrie cu diagnosticul actual pe lista de transplant? Doi ani de zile, diagnosticul a fost cu virus C, iar acum am facut alte analize in Italia, si am iesit pozitiv la B, acolo au spus ca ma pot trece pe lista, si in Romania numai in faza finala. Ce pot sa fac, deoarece sunt tanar, si nu vreau sa astept ultima clipa.
5 comentarii
0
10-09-2011, ora 20:08
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Te inscrii pe lista acolo unde te accepta mai repede.Ai grija ce mananci...nu ai voie nici o picatura de alcool...
0
11-09-2011, ora 21:41
valentyn88
Nu este medic/terapeut
valentyn88
multumesc pt raspuns...regimul il tin si normal ca nu consum nici o picatura de alcool, nici ionainte nu consumam, eram consumator de cola si cafele.precizez ca virusul l-am contactat din spital dar nu stiu sigur de unde.
0
16-09-2011, ora 21:40
asolomon583@gmail.com
Nu este medic/terapeut
asolomon583@gmail.com
salut vali, eu am 37 ani, din 2006 am fost diagnosticat cu ciroza hepatica compensata vascular si parenchimatos virala c in prezent nedetectabil c. Unde ai fost in italia te rog ?eu sunt inscris pe lista de transplant din 2007, dar tot asa imi spun ca nu este momentul de a se face transplantul. oare ne va ajuta cineva in romania ?????????????? sunt numai promisiuni !!!!!!!!! Cine te are in observatie, la ce clinica in Romania? Multa sanatate!
0
17-09-2011, ora 13:43
valentyn88
Nu este medic/terapeut
valentyn88
in Italia am fost la Policlinca Umberto I(Primo)_Roma, departamentul maladii infective.In Romania merg la Bucuresti la Institutul Clinic Fundeni.
0
18-04-2012, ora 14:44
ileana24
Nu este medic/terapeut
ileana24
valentin trebuie sa fii puternic sa nu te lasi bolii!sunt in acelasi caz tatal meu a fost diagnosticat cu ciroza hepatica decompensata, ascita splenomegalie, a avut si o pneumonie mai puternica(fiind internat ptr pneumonie ia gas.si ciroza), mie nici acum nu-mi vine sa cred, vsh 90 leucocitele 34.000, bine ideea este ca nimic nu a iesit bine, nu se stie exact doar speculatii (posibila leucemie, suspect cancer la pancreas), l-am scos din spital ameliorat de pneumonie, acum urmeza sa mergem sa facem investigatiile de rigoare(RMN, HEMATOLOGIE), pentru a mi se da niste diagnostice exacte, nu doar poate sau suspect!Are si cateva operatii mai grele facute, in 97 pancreatita(Targu-jiu), in 2009 operat de chist hidactic(Craiova).sper ca pe acest site sa pot comunica si discuta cu persoane de competenta care ma pot ajuta cu un sfat sau persoane care au aceleasi sau aproximativ, aceleasi probleme cu ale tatalui meu!VA MULTUMESC SI MULTA SANATATE!!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
06-06-2023, ora 10:15
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Proctoline
HEMOROIZI? FISURI ANALE? Tratament fără operație și fără internare!
Clinicile Proctoline sunt centre medicale specializate în tratarea eficientă a hemoroizilor și a fisurilor anale. Ne găsiți în 14 orase din țară! Detalii aici
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Cum contribuie microbiomul intestinal la progresia cirozei hepatice
  •