CHALAZION

06-07-2013
Monica34
Nu este medic/terapeut
Monica34
Ziua buna!...Sunt mamica unui ingeras de 2 anisori, ce a fost diagnosticat cu chalazion.Consultand 2 dr.oftalmologi, ni s-a recomandat interventia chirurgicala, fara a se incerca un tratament inainte.Citind forumul doamnei dr.Monica Pop.., am urmat tratamentul indicat de dumneaei, constand in administrarea a 2 colire, dar fara rezultat inca.Au trecut aproape 2 luni de cand persista chalazionul, desi noi am aflat de existenta lui acum 3 saptamani..., pana atunci el fiind tratat pt conjunctivita cu picaturi Vigamox si ung.Tobradex(fara rezultat).
VA ROG DIN INIMA, AJUTATI-MA CU UN TRATAMENT PT A EVITA INTERVENTIA CHIRURGICALA. MULTUMESC ANTICIPAT!
1 comentarii
0
10-07-2013, ora 12:03
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Oftalmologie, Bucuresti
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Buna dimineata! Puteti apela si la un medic homeopat. Exista cateva remedii homeopate care ar putea ajuta: Silicea 15 CH- 3 granule, de 2 ori pe zi, Hepar sulphur 15 CH - 3 granule, de 2 ori pe zi, Staphysagria 15 CH - 3 granule, seara, administrate timp de 1 luna. Granulele se dizolva intr- o lingura cu apa, nu se administreaza ca atare copiilor mici ( granulele sunt foarte mici si sa nu se inece ). Local, se recomanda igiena locala riguroasa cu un sampon ' No tears'si se aplica un unguent oftalmic, ENBECIN- 1 aplicatie de 2 ori pe zi, in sacul conjunctival inferior, 2 saptamani. Daca nu obtinem vindecarea, solutia ramane cura chirurgicala. De altfel, operatia dureaza maxim 10 minute, dar este nevoie, in cazul copiilor, de o anestezie generala de scurta durata( se administreaza un anestezic intravenos). De altfel, as putea face si eu operatia, avem nevoie sa gasim o sala de operatii si anestezist pentru copii.Dupa operatie, pentru a preveni recidiva, se recomanda Staphysagria 15 CH -3 granule seara, 10 zile. Numai bine
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.