Ce se intampla daca am uitat pastila?

10-01-2012
daniela dani
Nu este medic/terapeut
daniela dani
vreau un rasp urgent, va rog !!!!!!!!!!! folosesc anticonceptionale logest.le iau cam p la ora 22:00. sambata seara am uitat sa iau pastila si am luat-o l ora 6:00, duminica dimineata. Duminica seara am avut contact neprotejat si nu am folosit alta metoda contraceptiva si imi este teama sa nu raman insarcinata, chiar daca duminica am luat pastila normal, la ora 22:00. Am inteles ca s-ar putea sa fiu protejata 12 ore incepand cu ora de cand trebuia sa o iau, dar totusi imi este frica. unele persoane zic intr-un fel, altele in alt fel, VA ROG SA-MI RASPUNDETI CAT MAI REPEDE CA NU POT NICI SA DORM !!!
61 comentarii 12 3 Înainte ›
0
10-01-2012, ora 01:58
Dr. Mihnea Dragomir
Medicina de familie, Bucuresti
Dr. Mihnea Dragomir
Puteţi să vă culcaţi liniştită. V-aţi încadrat foarte bine în limita de toleranţă de 12 ore şi aţi făcut bine că aţi luat pilula uitată deîndată ce v-aţi adus aminte.
Prin urmare, nu aţi ieşit de sub protecţie nicio clipă.
0
10-01-2012, ora 11:44
daniela dani
Nu este medic/terapeut
daniela dani
Nu are nimic ca prietenul meu duminica seara a terminat in mine? Stiu ca nu am depasit cele 12 ore, dar totusi sunt 8 ore...eu iau pastilele cam intre 22:00 si 24:00...si mi-era teama foarte teama...cum nu e ora 22:00 fixa sa nu se intample ceva...
0
10-01-2012, ora 12:34
otilia107
Nu este medic/terapeut
otilia107
Este in regula, ai luat pastila in decursul celor 12 ore ulterioare ( tu ai luat-o la 8 ore dupa), deci esti protejata. Daca iti aduceai aminte dupa 12 ore si nu mai puteai lua pastila, atunci erau probleme, acum esti OK.
Oricum nu este obligatoriu sa iei pastila fix la aceeasi ora, cateva ore ma devreme ori mai tarziu nu face nici un rau. Eu niciodata nu am tinut cont sa le iau la ora fixa, doar le luam in decursul unei zile, si nu am ramas niciodata insarcinata.
0
10-01-2012, ora 14:37
daniela dani
Nu este medic/terapeut
daniela dani
Multumesc pentru ajutor !!! Sunt foarte panicata pentru ca am citit pe forum fel si fel de chestii...ca are importanta in ce saptamana uiti sa iei pastila si ca prima saptamana din folie ar fi cea mai nasoala...si la mine s-a intamplat chiar in prima saptamana din folie, sambata... Inca o data multumesc, si sper sa aveti dreptate...
0
25-04-2012, ora 16:41
florina alexandra
Nu este medic/terapeut
florina alexandra
buna ziua ma numesc alexandra si am o nedumerire am uitat sa iau pastilele anticonceptionale artizia 5 zile la mine si am avut contact neprotejat cu iubitu meu si de atunci am pofte, ramnesc si am perioade de as dormi toata ziua...si nu am mai luat pastilele de vreo 14 zile si ma doare burta ca si cum as fii la menstruatie se poate sa fii ramas insarcinata???va rog sa imi raspundeti...pentru ca am intrebat cateva rude de ale mele si mi-au spus ca este posibil sa fii ramas insarcinata...va rog frumos sa-mi raspundeti...va multumesc.
0
26-04-2012, ora 16:24
florina alexandra
Nu este medic/terapeut
florina alexandra
buna ziua am nevoie de ajutorul dv eu in aceste 14 zile si cu astazi sunt 15 zile de cand eu nu am mai luat aceste pastile artizia si in aceste 14 zile eu am avut mai de multe ori contact sexual neprotejat cu prietenul meu de aproximativ 6 ori...si azi dimineatza mi-am facut un test de sarcina si mia iesit negativ dar problema este altfel pentru ca eu tot acele simtome am de exemplu: pofte, somn si dureri de burta.va rog frumos sa am ajutati pentru ca eu trebuia sa iau aceste pastilute pe data de 9 si nu am luat atunci urmatoarea folie am mai intarziat cu inca 5 zile si am luat decat o singura pastila deoarece ma simteam rau aveam pofte perioade de somn...si dupa ce am luat acea pastila pe data de 14.pe data de 16 am avut contact sexual neprotejat si mi-a fost frica sa mai iau aceste pastile pentru ca am pofte si imi este teama sa le mai iau pentru ca mi-e frica sa nu-i fac rau sarcinii...si pe data de 17 mi-a venit din nou menstruatia vreo 3 zile dar cate putin...si am avut contact neprotejat si nu mii se terminase inca aceasta menstruatie...si ultimul contact sexual neprotejat a fost acum 3 zile...se poate sa fiu insarcinata???...pentru ca am mai vorbit cu un domn doctor si mii sa spus ca sunt sanse foarte mari sa fiu insarcinata...dv ce ma sfatuiti ??va rog din tot sufletu sa ma ajutati..si cand pot sa fac din nou testul de sarcina?.multumesc mult astept raspunsul dumneavoastra
0
10-06-2012, ora 15:32
florina alexandra
Nu este medic/terapeut
florina alexandra
buna ziua ma numesc alexandra si am cateva nelamuriri eu am luat anticoceptionale timp de aproximativ 3 luni si de vreo 2 luni si ceva le-am intrerupt adica nu leam mai luat deloc si in aceasta perioada de 2 luni am avut contacte sexuale neprotejate de mai multe ori cu iubitu meu si ultimul contact sexual neprotejat a fost acum 3 zile si pana sa-mi vina menstruatia am mai avut contacte sexuale neprotejate pana inaintea de 10 zile si a vreo 3 contacte sexuale nu mi-a mai venit acel lichid imediat dupa contact adica a ramas inauntru si nici dupa 72 de ore nu a aparut si acum ultimul contact sexual care l-am avut acum 3 zile acelasi lucru..si daca ma fortez sa ridic ceva mai greu ma ia dureri de burta si simt ceva in interior si am ameteli dar ce nu stiu cum sa va explic sa ma intelegeti mai bine.va rog din suflet sa-mi raspundeti cat mai urgent posibil va rog, exista posibilitatea sa fiu insarcinata???.astept raspunsul dv cat mai repede posibil va multumesc...
0
10-06-2012, ora 19:26
Dr. Mihnea Dragomir
Medicina de familie, Bucuresti
Dr. Mihnea Dragomir
Din moment ce ati avut contacte sexuale neprotejate, desigur ca exista posibilitatea unei sarcini.
0
10-06-2012, ora 21:44
florina alexandra
Nu este medic/terapeut
florina alexandra
si mai am inca o intrebare domn doctor textul de sarcina peste cat timp il pot face mai exact sa fiu sigura de raspuns daca sunt sau nu sunt insarcinata ??...si inca o intrebare c-am dupa cat timp apare voma ?exista posibilitatea sa nu apara voma si sa fiu insarcinata???.multumesc mult pentru raspuns.
0
11-06-2012, ora 13:48
Dr. Mihnea Dragomir
Medicina de familie, Bucuresti
Dr. Mihnea Dragomir
1. Pentru ca un test de sarcina sa fie relevant, el trebuie facut dupa trecerea a cel putin 16 zile de la ultimul contact sexual presupus fertil.

2. Desigur ca exista. De fapt, in majoritatea cazurilor de sarcina nu apare nicio voma.
0
11-06-2012, ora 15:09
florina alexandra
Nu este medic/terapeut
florina alexandra
poi si domn doctor eu am mai citit pe internet si nu am mai inteles nimic va rog din suflet imi puteti spune dumneavoastra ce inseamna mai exact fertilitate si in ce perioada a luni este aceasta fertilitate va rog mult...multumesc mult...astept un raspuns de la dumneavoastra...
0
12-06-2012, ora 14:47
Dr. Mihnea Dragomir
Medicina de familie, Bucuresti
Dr. Mihnea Dragomir
Un articol mai vechi despre acest lucru am scris aici: http://www.doctordragomir.ro/articol_metoda_calendarului.htm
0
12-06-2012, ora 17:31
florina alexandra
Nu este medic/terapeut
florina alexandra
multumesc mult o zi buna
0
18-06-2012, ora 19:28
florina alexandra
Nu este medic/terapeut
florina alexandra
buna ziua domn doctor mai am si eu o intrebare ca dv sunteti ginecolog si cu siguranta stiti la cat timp daca esti insarcinata trebuie sa se intareasca burta ????? va
rog frumos sa-mi raspundeti
0
04-07-2012, ora 19:35
florina alexandra
Nu este medic/terapeut
florina alexandra
buna ziua domn doctor am facut un test de sarcina acum 7 zile dar nu l-am facut la prima urina de dimineata l-am facut dupa amiaza si mii sa parut ceva suspect la el pentru ca sa ridicat prea repede fata de celelalte teste si mi-a iesit negativ si acum trebuia sa-mi vina menstruatia pe data de 1.07.2012 si nu mi-a venit nici acum si nu am dureri de burta ca si cum m-ar anunta sunt 3 zile de intarziere si nu-mi vine..si am aceleasi sintome somn mananc foarte des..beau foarte mult lapte.si de vreo 3 saptamani imi vine un lichid foarte alb.sa mai repet odata textul acum ca mi-a intarziat deja 3 zile ??sau sa mai las sa mai treaca ceva timp??? stiti eu am mai avut un contact sexual neprotejat pe data de 28.06.2012 pana sa-mi vina menstruatia.si acum o astept de 3 zile si nu mai vine..va rog sa-mi raspundeti multumesc mult...astept raspunsul dumneavoastra..
0
23-07-2012, ora 07:39
sorina1406
Nu este medic/terapeut
sorina1406
Buna dimineata! Am si eu o intrebare..folosesc Yasmine.. si aseara la orele 22.00 trebuia sa iau pastila dar am uitat si am avut contact sexual neprotejat si a ejaculat inauntru. dar am luat-o in dimineata asta, acum 5 minute.. este riscul sa raman insarcinata? multumesc anticipat!
0
06-09-2012, ora 21:20
Rupanu
Nu este medic/terapeut
Rupanu
Buna seara. am si o intrebare... am uitat sa iua o pastila logest si am uitat. si abia in seara asta am observat. oricum saptamana asta s-a intamplat sa uit...
0
12-09-2012, ora 17:56
crisstina2
Nu este medic/terapeut
crisstina2
buna ziua am si eu o problema s a intamplat sa uit sa iau una din pastilele anticonceptionale insa am luat o cand mi am adus aminte doar ca trecusera 20 de ore.Am continuat sa iau restul pastilelor din acel blister si dupa a urmat saptamana de pauza dupa care am inceput un nou blister.Am aflat din prospect ca daca alegeam sa termin acel blister asa cum am si facut nu trebuia sa fac acea saptamana de pauza pe care o facusem ci trebuia sa incep imediat un alt blister.Acuma sunt la a doua pastila din noul blister si va rog sa mi spuneti daca trebuie sa folosesc o alta metoda de protectie.Va multumesc
0
17-09-2012, ora 13:17
Onutzzyca
Nu este medic/terapeut
Onutzzyca
buna ziua! am o nelamurire: saptamana trecuta a fost ultima saptamana din blisterul yasmine si ultimele 3 pastile nu le-am luat chiar la ora fixa, iar ultima pastila am uitat sa o iau si am luat-o abia dupa 14-15 ore (sambata). a doua zi dupa incidentul asta(duminica) am avut contact sexual neprotejat si imediat dupa ce am fost la baie am observat o scurgere rosiatica. iar astazi (luni) nu stiu daca sa ma duc sa iau postinor pentru ca nu stiu daca am fost protejata, mentionez ca si luna trecuta am avut o mica problema (nu luam anticonceptionale) si a trebuit sa iau de urgenta postinor. va rog din suflet sa raspundeti cat mai curand pentru ca nu vreau sa intarzii si cu postinorul. multumesc. o zi buna.
0
20-03-2013, ora 23:24
stefan amel felicia
Nu este medic/terapeut
stefan amel felicia
Buna ma numesc amel si as dori un ras urgent.este prima data cand iau anticonceptionale.si am uitat doua zile si a 3-a zi am loat toate trei pastile si vreau sa stiu daca este o problema, prietena care mia zis sa iau a zis ca nu are nmk.dar sunt si speriata.va rog daca puteti sa imi spuneti daca are cv.
Va multumesc
0
04-04-2013, ora 02:25
madalina1988
Nu este medic/terapeut
madalina1988
Buna ma numesc Madalina si as dori si eu un raspuns, folosesc de cca 6 luni anticonceptionale si le iau in fiecare seara in jur de ora 22, dar de curand am omis sa iau o pastila si am luat-o a 2 a zi dimineata pe la ora 11 iar la scurt timp cam in 2 ore am avut contac sexual neprotejat.
Ce riscuri ar exista?? Va multumesc!!
0
17-05-2013, ora 15:36
copil12345
Nu este medic/terapeut
copil12345
Buna beau yasmn de aproape 2 ani... am avut 7 zile de pauza..aseara la 21:30 era a 8 zi (adica trebuia sa incept 1 tableta din blister )si am uitat sa iau tableta... am avut contact sexual.. azi a 9 zi am laut tableta la ora 15:00... si la 21:00 trebue sa iau a 2 tableta...ce risc este. trebue sa iau escapelle?
0
16-06-2013, ora 12:42
Diana G
Nu este medic/terapeut
Diana G
Buna ziua. Eu am uitat sa iau 2 pastile Logest... miercuri si joi...si vineri mi-am dat seama si am luat pastila de vineri...are ceva?
0
17-06-2013, ora 12:08
Dr. Mihnea Dragomir
Medicina de familie, Bucuresti
Dr. Mihnea Dragomir
Nu are nimic, dar ati iesit de sub protectie. 7 zile dupa uitare considerati ca nu sunteti sub efectul anticonceptionalelor. S-ar putea sa apara o sangerare, ca un fals "ciclu" sau doar un spotting. Daca apare, ignorati-o.
0
19-07-2013, ora 09:29
sabau madalina
Nu este medic/terapeut
sabau madalina
buna ziua.am o intrebare este un pericol daca am uitat sa iau pastila diane 35 si am luato adoua zi la ora 8 chiar daca nu am mai avut contact cu prietenu meu de doua zile este un pericol sau altele
0
19-07-2013, ora 14:36
marina19
Nu este medic/terapeut
marina19
am si eu o intrebare cu privire la efectul pastilelor anticonceptionale. am uitat aseara sa beau o pastila, am baut-o azi au trecut deja 18 ore de cand trebuia sa o beau. deseara la noua o iau pe cea d azi. problema e ca am avut contact sexual neprotejat, dar in ziua respectiva am baut pastila corespunzatoare. exista riscul d a ramane insarcinata? ca sunt foarte speriata. cu administrarea pastilelor sunt in a doua saptamana, mai am o saptamana si termin tableta. urmatoarea o voi lua in mod normal? multumesc anticipat
0
17-08-2013, ora 12:30
AlexandraEle
Nu este medic/terapeut
AlexandraEle
Buna ziua. Am si eu o intrebare, aseara trebuia sa iau pastila la ora 21.00 si am luat-o azi la ora 12. Nu m-am incadrat in acele 12 ore de la momentul in care trebuia sa iau pilula. Exista vreun risc? Tin sa mentionez ca miercuri am inceput un nou blister. Multumesc.
0
24-05-2014, ora 07:28
denisa09
Nu este medic/terapeut
denisa09
Dacă am uitat sa iau aseară pilula (de obicei între 19 jumate si 21 jumate) exista riscul sa ramân însărcinată?din moment ce am luat pastila imediat după ce mi'am amintit.folosesc yasmine

Multumesc anticipat
0
18-06-2014, ora 23:37
tyna_md
Nu este medic/terapeut
tyna_md
Buna seara.Am si eu o intrebare am luat pastila duminica seara la ora 22-00 dar luni am uitat sa iau pastila, marti cand trebuia sa iau pastila mi-am dat seama k uitasem de pastila de luni si le-am luat pe amandoua marti seara.Au trecut mai mult de 24 de ore, exista riscul sa raman insarcinata?
0
23-06-2014, ora 11:25
Dr. Laurentiu Craciunas
Obstetrica-ginecologie, Manchester, UK
Dr. Laurentiu Craciunas
Buna tyna_md, depinde ce anticonceptionale iei (compozitia) si a catea pastila era in blister.
Adaugă un comentariu / răspuns
61 comentarii 12 3 Înainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
La-Pediatru.ro - Centrul de informare pentru părinți
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic ce vine în sprijinul părinților cu informații complete și documentate științific despre toate aspectele îngrijirii copiilor. În plus vă oferă o listă actualizată de peste 4000 de pediatri cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți. Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Schimbarea metodei contraceptive
  • Dereglari hormonale cauzate de anticonceptionale
  • Greseli in administrarea contraceptivelor
  • Contraceptivele orale - avantaje și riscuri
  • Contraceptivele hormonale pot crește riscul de depresie
  • Contraceptivele hormonale cresc riscul de suicid?
  • Greșeli în utilizarea pilulelor anticoncepționale
  •