CEVA PE INTELESUL MEU CE ESTE ADENOPATIA CERVICALA..SI GUSA POLINODULARA NETOXICA

17-03-2015
iamandi elena
Nu este medic/terapeut
iamandi elena
buna ziua,
de ceva ani ma confrunt cu probleme de sanatate...stare generala ce se deteriora odata cu trecerea timpului asa am ajuns la interv. chir. de extirparea vezicii biliare...din acest moment problemele sau acutizat...am fost diagnosticata la Constata, cu LUPUS ERITOMATOS DISEMINAT, si de aici am inceput drumul prin spitale cu dif. simptome, nod in gat, senzatii de sufocare, tremur, contractii musculare puternice si dureri fiind in imposibilitatea de a ma deplasa pe drum lung, trebuia sa fac pauze si sa-mi controlez orice miscare mers de pitic asa m-au plimbat de la neurologie la endocrinologie, de aici la reumatologie fiecare acuzand ca starea mea este de competenta celeilate specialitati cand in final.am facut un RMN trimisa de un medic psihiatru din ambulatoriu, unde au fost depistate leziuni pe creier, demielinizare, abiotrofie cerebrala, dementa vasculara.la endocrinologie in final dupa 2 ani de monitorizare a unor noduli pe lobul drept...a fost depistata si o adenopatie cervicala, rotund ovalara dreapta sincer nici nu mai stiu ce dimensiuni au fiecare oricum nodulii sunt peste 1, 5 cm, vascularizati si slab vascularizati imprecis delimitati, si alti micronoduli evidentiati.as vrea sa stiu daca mai exista cineva cu acest diagnostic si daca s-a operat deoarece eu sunt in lista de interventie chirurgicala la d-nul Dr. BRASOVEANU pentru ca dr. endocrinolog spune ca adenopatia este urgenta mea operatorie.doresc lamuriri si ceva detalii...multumesc si sanatate tuturor
4 comentarii
0
19-03-2015, ora 15:20
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Adenopatia cervicala e o boala a ganglionilor limfatici din jurul gatului.

Gusa polinodulara netoxica e o marire a glandei tiroide cauzata de dereglari hormonale, dar care nu e cancer.
0
15-04-2015, ora 01:35
iamandi elena
Nu este medic/terapeut
iamandi elena
bun, am inteles si stiam ca adenopatia cervicala, este legata de ganglionii limfatici insa voiam mai multe detalii deoarece eu, astept sa ma operez si sincer imi este teama de necunoscut in plus ce analize in afara ecografiei as mai putea face pentru a fi eu sigura ca nu este o.greseala...deasemeni am spus ca, nodulii sunt vascularizati, imprecis delimitati Multumesc!
0
06-06-2016, ora 13:13
iamandi elena
Nu este medic/terapeut
iamandi elena
buna ziua,
de ceva ani ma confrunt cu probleme de sanatate...stare generala ce se deteriora odata cu trecerea timpului asa am ajuns la interv. chir. de extirparea vezicii biliare.din acest moment problemele sau acutizat.am fost diagnosticata la Constata, cu LUPUS ERITOMATOS DISEMINAT, si de aici am inceput drumul prin spitale cu dif. simptome, nod in gat, senzatii de sufocare, tremur, contractii musculare puternice si dureri fiind in imposibilitatea de a ma deplasa pe drum lung, trebuia sa fac pauze si sa-mi controlez orice miscare mers de pitic asa m-au plimbat de la neurologie la endocrinologie, de aici la reumatologie fiecare acuzand ca starea mea este de competenta celeilate specialitati cand in final.am facut un RMN trimisa de un medic psihiatru din ambulatoriu, unde au fost depistate leziuni pe creier, demielinizare, abiotrofie cerebrala, dementa vasculara.la endocrinologie in final dupa 2 ani de monitorizare a unor noduli pe lobul drept.a fost depistata si o adenopatie cervicala, rotund ovalara dreapta sincer nici nu mai stiu ce dimensiuni au fiecare oricum nodulii sunt peste 1, 5 cm, vascularizati si slab vascularizati imprecis delimitati, si alti micronoduli evidentiati.as vrea sa stiu daca mai exista cineva cu acest diagnostic si daca s-a operat deoarece eu sunt in lista de interventie chirurgicala la d-nul Dr. BRASOVEANU pentru ca dr. endocrinolog spune ca adenopatia este urgenta mea operatorie.doresc lamuriri si ceva detalii.multumesc si sanatate tuturor
0
08-06-2016, ora 10:17
iamandi elena
Nu este medic/terapeut
iamandi elena
va rog daca mai este cineva cu acelasi tablou de afectiuni sa-mi spuna cum au rezolvat ce cunosc din propria experienta, si mai ales ce stie concret de TIROIDOZA DE TIP INFILTRATV ca diagnostic ecografic iar ca diagnostic clinic tiroida cronica autoimuna
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.