CAZ CIUDAT! Va rog, ajutati-ma! (Transpiratie, dureri etc.)

03-04-2008
AsgardI
Nu este medic/terapeut
AsgardI
Buna ziua!

Desi ma confrunt cu simptome extrem de generale ce pot indica probabil diverse boli, va scriu din disperare de cauza. Nu am reusit sa gasesc o explicatie si implicit o solutie pentru ceea ce mi se intampla de ceva timp si simt ca nu mai pot reveni la normal. Va multumesc anticipat.

De o saptamana ma confrut cu urmatoarele simptome: transpiratie excesiva nocturna (in zona pieptului si cefei, preponderent), durere de cap (iau Nurofen si nu cedeaza decat rar), durere puternica in zona cefei si mijlocului. De asemenea ma duc foarte des la baie (aproape 7-10 ori pe noapte) si am insomnie. Incerc sa nu beau apa noaptea, dar mi se usuca gura, incat simt ca mi se lipeste limba de cerul gurii. Nevoia de apa apare si ziua; in total beau aproape 3-4 litri/24 ore.

Am dedus ca durerile de ceafa si mijloc ar veni din cauza faptului ca ies transpirata din pat spre baie, insa este doar o deductie. Ceafa si mijlocul ma dor foarte tare, la fel si capul.

Urina este de culoare deschisa, nu intampin dureri la urinare etc.

Ajung asadar sa nu pot adormi toata noaptea; atipesc inainte sa se lumineze si dorm cat de cat pana la 11-12 ziua. Ma trezesc obosita, evident, cu o stare generala proasta, durerile de cap, ceafa, mijloc, spate fiind prezente.

Anamneza & alte simptome & medicatie:
- varsta: 24 de ani
- istoric boli:
- rinita non-alergica. De aproape 3 ani m-am chinuit si cu simptome de nas infundat (noaptea, in special), indiferent de anotimp, casa/pat/asternut. Uneori dispareau, fara sa fac nimic special, alteori se inteteau incat nu puteam sa dorm deloc noaptea din cauza nasului. Astfel am ajuns sa fiu foarte obosita si sa dorm cand ma lasa nasul sa dorm; per total insa am acumulat oboseala, am inceput sa am cearcane si s-a instalat o stare general proasta care parca a devenit cronica. Acum o saptamana am fost la alergoloc pentru a doua oara si mi s-a spus pentru a doua oara ca e vorba de o rinita NON-alergica. Mi-a dat MEDROL, pe care l-am luat timp de 6 zile (32 mg/zi) si ca prin minune nasul nu mai este infundat deja de cateva zile.
- din cauza nasului am ajuns si la ORL, unde mai-mai sa ma opereze de deviatie de sept.
- acum 3 ani am facut prima rejectie apicala pe incisiv sus, acum 2 ani am facut-o pe cea de-a doua.
- de ceva vreme, inainte ca transpiratia si durerile acestea violente de cap, ceafa, spate si mijloc sa se "cronicizeze", noaptea simteam ca "ard", in ciuda faptului ca nu aveam febra. Transpiram pe frunte, dar foarte putin in comparatie cu ce patesc acum. Senzatia de sete acerba, uscarea buzelor si dusul la baie erau si atunci.

- in decembrie-ianuaria am fost la endocrinolog (mama sufera de tiroida), crezand ca ar putea fi o problema hormonala la mijloc. Analizele de sange au fost bune; VSH-ul a iesit un pic marit si doamna doctor a zis ca nu ar fi o problema. In rest, totul a fost ok, inclusiv TSH-ul. Mi-a prescris tincturi de brad, zmeur si mi-a indicat valeriana si tincturi sedative pentru somn, pe care am inceput sa le iau abia acum o saptamana.

- de 2-3 ani ma dor picioarele foarte rau cand merg/stau in picioare mult. Pe radiografie a iesit ca am bolta cazuta sau ceva de genul asta, ortopedul prescriindu-mi in mod absurd nurofen si atat... "restul era in capul meu". Din septembrie insa merg numai cu masina si aceste dureri au disparut. Apar insa cu aceeasi violenta doar dupa o zi de mers pe jos sau de stat in picioare.

- in copilarie imi amintesc ca am fost la Fundeni, unde au descoperit ca am un rinichi mai mic decat celalalt. Dar de atunci nu am avut vreodata probleme legate de rinichi, nu a mai dat nimeni atentie acestei povesti.

Imi cer scuze ca am scris o intreaga poveste, dar nu mai stiu incotro sa o iau. Mai ales de cateva zile simt ca nu mai stiu cand e zi si cand e noapte, sunt ca un zombi.
Va multumesc din suflet pentru eventuale indicatii, chiar sunteti ultima speranta. Nu stiu incotro sa o iau.
2 comentarii
0
03-04-2008, ora 00:00
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Oftalmologie, Bucuresti
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Am inteles ca bei foarte multe lichide si urinezi foarte mult, de 7 -10 ori pe noapte, medicii care te-au examinat au ridicat cumva suspiciunea unui diabet insipid( in conditiile in care glicemia este normala)?; Daca este un diabet insipid ( carenta de hormon antidiuretic), ar trebui sa cautam o etiologie pentru acest diabet; Ar fi o sugestie; De altfel cred ca ar trebui sa faci o investigare endocrinologica mult mai complexa( nu numai investigarea tiroidei, ci si a partairoidelor, glande suprarenale, hipofiza, dozare de catecolamine), cel mai bine intr-o clinica de endocrinologie;Ai facut cumva si CT cerebral sau RMN, ecografie abdominala? Ar mai trebui sa ne spui cum sunt hemoleucograma cu formula leucocitara, TGP, TGO, ureea, creatinina, acidul uric, ionograma, electroforeza, examenul sumar urina; Numai bine
0
14-10-2012, ora 23:54
monica2626
Nu este medic/terapeut
monica2626
buna, am si eu asemanator cu pers respectiva, transpir f mult si cand mananc, beau, noaptea, cand ies afara cu fetele mele sau fac activitate sport egal ce transpir excesiv consider ca e anormal.Ce credeti?miam facut chear si test la sange cu candul ca ar putea fi diabet, dar nu este!sotul meu supe ca mam ingrasat...binenteles dupa 2 sarcini este clar ca.nu am mai mult cu 15 kg..cea mica are 11 luni.chear nu stiu ce sa mai fac ca am si dureri de cap, pielea imi este yscata.ce as putea sa mai fac?va rog am nevoie de un raspuns!multumesc
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.