hipertensiune arteriala, dislipidemie, varice, fumez maxim 7 tigari pe zi. Cataracta?

02-04-2011
elena raluca
Nu este medic/terapeut
elena raluca
Buna, ma numesc Elena, am 60ani si asi dori sa apelez la sfatul cunoscatorilor pentru a solutiona problema mea.Acum o saptamana am batutu un cui intr-un perete de beton.Pe moment nu am simtit nimic, inafara de praful care era iesea (am si stranutat).Seara sau mai bine zis a doua zi am constatat ca am o senzatie de jena la ochiul stang.E greu de explicat-sunt momente cand vad cu ochiul stang ca niste puncte, o ceata, ca un fum, dar in alte momente totul este bine si vederea e clara.Am facut si un "test" in fata tv.alternand ochii, iar rezultatul a fost acelasi;uneori vad bine, alteori vad incetosat.Nu ma doare, doar am acea senzatie de disconfort, care ma face sa-mi pun mute semne de intrebare si concomitent a ma si agit.Poate fi o simpla coincidenta sau poate fi o cataracta(in familia mea nu a avut nimeni cataracta).Tin sa precizez ca sunt o pacienta cronica, sub tratament medicamentos pentru hipertensiune arteriala(care cu siguranta creste acum avand in vedere ca sunt speriata), dislipidemie, varice, fumez maxim 7 tigari pe zi.La ultimele analize care le-am facut valorile erau bune, ecodoplerul era ok (pe vasele de sange nu prezint depuneri, sunt curate).Intrebarea mea ar fi pt. cei in masura sa raspunda(cu riscul de a ma repeta), ce am -cataracta?Iar daca raspunsul ar fi afirmativ va rog sa-mi dati cat mai multe informatii asa pe intelesul necunoscatorilor ce se poate face, ce se intampla efectiv in operatie, riscurile.In speranta ca nu v-am cerut prea mult astept cu nerabdare raspunsul d-voastra.Cu respect, Elena.
6 comentarii
0
03-04-2011, ora 08:02
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Oftalmologie, Bucuresti
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Buna dimineata! Cel mai bine este sa mergeti la un consult oftalmologic; Daca exista senzatie de jena, ne gandim la prezenta unui corp strain cornean sau, si conjunctival; La varsta de 60 de ani, poate debuta si o cataracta senila, dar ea evolueaza in timp si vederea scade treptat; si se pare ca nu este vorba despre o cataracta traumatica; ne mai intereseaza controlul TA, glicemia, Hb glicozilata( diabet ???), colesterol, trigliceride, lipide totale; numai bine
0
03-04-2011, ora 10:59
elena raluca
Nu este medic/terapeut
elena raluca
Multumesc nespus doamnei doctor Alina Baltateanu, pentru promtitudinea cu care a raspuns intrebarilor mele.Referitor la valorile TA variaza in functie de starea emotionala, stres, ultima care mi-a luat-o medicul de familie era 150/90(la ora pranzului);eu "sufar de sindromul halatului alb", daca stiu ca trebuie sa mi se ia tensiunea deja de emotie, la gandul valorii care va fi, imi creste tensiunea(deci nu stiu cat e de relevanta).Glicemia=110mg/dl(tot in urma unui soc emotional;dar avand in vedere ca suntem in post, dulciurile sunt excluse impreuna cu alimentele ce favorizeaza cresterea glicemiei).Ultimele analize au fost facute anul trecut(stiti ca avem dreptul o singura data pe an) valorile glicemiei erau 92mg/dl, colecterol total=172, colesterolul HDL=49, colesterolul LDL=100, trigliceridele=95, iar lipidele totale nu le-am facut(nu au fost incluse in lista de analize).Va mutumesc anticipat.
0
03-04-2011, ora 18:29
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Oftalmologie, Bucuresti
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Buna ziua! Se mai poate face o monitorizare Holter a tensiunii arteriale; fluctuatiile tensiunii arteriale pot produce tulburari de vedere; numai bine
0
13-04-2011, ora 14:26
elena raluca
Nu este medic/terapeut
elena raluca
D-na doctor, am fost consultata de doua ori la doi medici diferiti si fiecare a pus un alt diagnostic.
Unul dintre ei a spus ca e cataracta senila plialoza asteroida, dandu-mi tratament cu:Adrusen Mega, Vitreoxigen, Netidex, Quinax;mi s-a recomandat operatie de vitrectomie.
Celalalt medic m-a diagnosticat cu hemoragie vitrectoma recenta sfatuindu-ma sa fac o ecografie oculara pt.a aprecia daca retina este desprinsa.Urmeza sa fac aceasta ecografie astazi dupa amiaza sisa primesc tratamentul pe care vi-l voi comunica ulterior.
Acum sunt confuza, am doua diagnostice diferite.Care e cel bun?Mi-e frica de o a treia parere(diagnostic);daca e diferita de celelalte doua, chiar nu stiu ce sa mai cred.Serviciul si distanta prea mare ma impiedica sa ajung la Bucuresti la d-vs.Cu respect, Elena.
0
16-04-2011, ora 12:03
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Oftalmologie, Bucuresti
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Buna ziua! Simptomatologia sugereaza prezenta unor modificari vitreene ( ce fel de modificari sunt, va preciza medicul examinator : sechele hemoragie vitreana sau hialoza asteroida) care sunt raspunzatoare pentru aparitia miodezopsiilor ( puncte), vederea "in ceata" uneori. Nu exista o simptomatologie sugestiva pentru decolarea de retina( se pierde o parte din campul vizual, " perdea neagra in campul vizual"). OK, trebuie sa faceti ecografia oculara pentru aprecierea obiectiva a vitrosului ; va mai recomand si examinare la fundus camera.Daca modificarile vitreene sunt suparatoare, nu se amelioreaza, se poate pune indicatia de vitrectomie; numai bine
0
16-04-2011, ora 14:58
elena raluca
Nu este medic/terapeut
elena raluca
D-na doctor, am facut ecograful la ochi si retina nu este desprinsa;mi s-a prescris un tratament cu Etamsilat 40fiole(4fiole pe zi dimineata si seara)timp de 10 zile+Manitol15% 250mg 5 bucati(1 perfuzie pe zi)+Tarosin pastile 2 de 3 ori pe zi timp de o luna.Deja imi este mai bine, am inceput sa vad cu ochiul, nu mai vad ceata aceea, au ramas doar ca niste filamente subtiri maronii.D-na doctor mi-a explicat, ca e fi vorba de o hemoragie in spatiul vitren(sau ceva de genul asta).Sper sa treaca si sa nu se ajunga la vitrectomie.In legatura cu examenul indicat de d-voastra"fundus camera", va referiti la examenul fundului de ochi?Cu respect, Elena.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Dependenta de nicotina
  • Luarea în greutate după renunțarea la fumat
  • Varicele si leziunile vasculare in estetica feminina
  • Varice - optiuni de tratament
  • Varice - tratament minim invaziv
  • Operatii de indepartare a varicelor
  • Hipertensiunea
  • Varicele
  • Hipertensiunea la vârsta adultă poate accelera declinul cognitiv la bătrânețe
  •