Carcinom mamar ductal invaziv san

26-01-2011
MIHAELACIAUSESCU
Nu este medic/terapeut
MIHAELACIAUSESCU
Mama are 53 de ani si a primit rezultatul de la prima biopsie mai asteptam si pe cea de la Institutul Victor Babes, urmatorul rezultat :
Rezultat biopsie mamara san drept:

Macroscopic: 2 fragmente tisulare 0, 5/0, 2 cm fiecare.

Diagnostic histopatologic: Carcinom mamar ductal invaziv si zone de carcinom lobular invaziv, infiltrat in tesut adipos peritumoral.

Grad histopatologic I, scor histologic 4:, formare de tubi 1pct., pleomorfism celular: mitoze 1pct., invazie limfovasculara perineurala absenta.

ICD-"O 8500/3.
Ma intereseaza cat de grav este si daca trebuie sa mai parcurga si alte analize gen: tomograf
28 comentarii
0
11-04-2011, ora 11:31
bartos
Nu este medic/terapeut
bartos
buna ziua in martie mama mea a fost operata si diagnosticata cu - carcinom mamar invaziv, de tip mixt, lobular si ductal, slab diferentiat, cu metastaze in toti limfoganglionii examinati(16/16), mamelon cu invazie neoplazica sunt prezenti emboli tumorali in vasele limfatice pT4bpN3apM*63. puteti sa imi speneti care este stadiul acestei boli? si eu ca fica pot mosteni aceasta boala urata? va multumesc
0
11-04-2011, ora 11:49
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
Stadiul s-ar numi III C in conditiile in care nu exista metastaze sau stadiul IV in cazul in care exista metastaze, fie ele in oase, plamani, ficat sau orice alt organ. pentru asta trebuie facute si alte investigatii, daca nu le-a facut deja.
ca fiica ai un risc estimat de peste doua ori mai mare de a face si tu cancer de san decat daca nu ai avea o ruda de gradul unu cu aceasta boala, doar din cauza asta. insa mai sunt si alti factori de risc care trebuiesc luati in calcul. totusi tine seama de faptul ca sansele ca, la modul cel mai general, sansele ca o persoana absolut obisnuita sa faca un cancer de san sunt aproximativ 1 la 1000. nu trebuie sa traiesti viata cu o teama continua! tot ce trebuie sa faci este sa te monitorizezi.
mult succes!
0
12-04-2011, ora 14:20
LauraEO
Nu este medic/terapeut
LauraEO
Si pe langa monitorizare, ai putea sa-ti schimbi si stilul de viata. Medicii cam omit sa precizeze.
Uite o carte care ti-ar putea raspunde la intrebare:
http://www.kerigma.ro/carti.php?detalii=21769

Si ai mai putea face ceva cand mergi cu mama la oncologie. Verifica, printr-o intrebare scurta si la obiect, cati dintre ei sunt vegani sau vegetarieni cu o alimentatie minima de oua si lactate. Poate asa primesti si raspunsul la intrebare.
Multa sanatate si tie si mai ales, mamei tale !
0
12-04-2011, ora 14:40
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
aha, si la ce ajuta alimentatia vegetariana sau vegana, inafara de a conferi confort psihologic naivilor care se mandresc de faptul ca iau ca biblie Studiul China ?
daca ai atata incredere in fantasmagoriile astea de ce nu ai curajul sa-i zici omului sus si tare "daca nu mai mananci carne niciodata toata viata, sigur nu mai faci cancer!" ???
0
12-04-2011, ora 15:05
LauraEO
Nu este medic/terapeut
LauraEO
Pentru ca nu e suficient doar renuntarea la carne. Stilul de viata e un complex de principii ce tin de sanatate. E important si cata apa bei, si cate cruditati consumi si cat sport faci si multe altele.
Am recomandat cartea pentru ca domnul doctor explica si se face inteles. Eu nu am citit cartea respectiva in schimb am citit Alimentatia Inteligenta a aceluiasi autor, Dr. Emil Radulescu.

Sanatate multa !
0
12-04-2011, ora 20:00
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
tipic. nu ai nici o solutie, dar vorbesti foarte mult...
daca esti atat de documentata propune-i tu o solutie prin care sa-i garantezi ca nu va face cancer niciodata, mai buna decat supravegherea prin controale periodice!
0
14-04-2011, ora 08:06
LauraEO
Nu este medic/terapeut
LauraEO
Esti si indaratnic nu numai dezinformat.
Ce solutii concrete ai oferit tu ?
Sa faca mamografii odata pe an si la fiecare nodul suspect sa faca biopsie? Sa faca tomografii? Sa se iradieze si sa dea o mana de ajutor cancerului sa apara mai repede ?
Cu alte cuvinte i-ai oferit o solutie care sa faca din ea victima sanatoasa a spitalelor.
Exact cum spunea dna Carlotte Gerson. Sunteti invatati inca din facultate ca singura preventie eficienta e cea prin metode medicale, cea care aduce bani tot in visteria Industriei medicale. Adevarat, nu ?

Iar pentru voi fetelor, uite aici, o experienta exact de anul trecut in aceeasi perioada, sa vedeti ca diagnosticul de cancer nu intotdeuna se stabileste cu usurinta. Sunt situatiii cand se confunda cu alte boli si necesita extrem de multe investigatii, nervi de otel si rabdare.
http://forum.romedic.ro/prod/cancer_esofag_!!!_va_rog_am_nevoie_de_un_sfat_!!!!_038338.html/5

Ce solutie i-am oferit eu ?
I-am oferit o varianta care nu costa nimic, o schimbare usoara care se poate face relativ repede atunci cand exista o motivatie. Si ma indoiesc ca atunci cand iti vezi mama bolnava, poti sta pasiva si sa astepti sa ti se intample la fel.
I-am oferit o solutie care nu numai ca va reduce riscul aparitiei cancerului dar o va scutii si de alte boli grave. Ar fi pacat nu, sa se fereasca de cancer cu ajutorul mamografiilor si sa moara de boli coronariene ?

Prin urmare sfatul meu este sa cititi aceasta "biblie" mai sus amintita, Studiul China, scrisa de un medic care a lucrat 40 de ani in cercetare cu finantare chiar de la "Institutiile Medicale", studiu care nu a fost popularizat de catre oficiali, din moment ce descoperirile lui ar fi falimentat Industriile in cauza.
T.Colin Campbell inca mai traieste, are 90 de ani, este extrem de lucid si sanatos. Nu sufera de nici o boala degenerativa desi in familie a avut gene de toate felurile.

Mult succes si multa sanatate la toata lumea !

Si pentru medici am o intrebare:
O cunostinta are metastaze osoase. Medicul doreste sa o includa intr-un trial (CELLTRION). Nu stiu ce sa o sfatuiesc. Puteti sa-mi dati mai multe date. Urmand un astfel de drum sunt sanse mai mari pentru ea ? Eu sunt sceptica dar nu vreau sa fiu subiectiva si sa o sfatuiesc gresit. E o femeie la 40 de ani cu un cancer de san la care a urmat chimio, operatia si acum a descoperit metastazele osoase.
Va multumesc !
0
14-04-2011, ora 10:41
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
ce propui tu nu are nici un beneficiu in fata cancerului, chiar daca, asa cum zici, scade riscul de boli cardio-vasculare. trebuie sa stii mai intai care sunt factorii de risc si gradul lor de influenta in cancerul de san, dar tu nici asta nu stii momentan, si totusi dai sfaturi referitor la cum poate fi el prevenit. te asigur ca e total pe langa, iar eu NU sunt dezinformat, sunt cum nu se poate mai bine de informat! o ecografie mamara la 2 sau 3 ani nu iradiaza deloc si o palpare a sanului de catre medic facuta anual nici nu costa nimic!

pentru a doua problema: trebuie sa imi spui mai mult despre diagnosticul ei referitor la examenul anatomopatologic, imunohistochimic, ce investigatii a mai facut si ce tratament a urmat exact. sunt curios daca s-au epuizat toate metodele de tratament disponibile.
despre celltrion... imi pare rau sa iti spun, e o denumire comerciala cel mai probabil si nu stiu care e molecula activa, deci nu pot da nici o informatie cel putin momentan. nu cunosc acest medicament deoarece el sigur nu a fost aprobat pentru folosire nici la noi si nici in restul europei, si nici in USA cred... poate voi afla in curand.
0
15-04-2011, ora 22:18
bartos
Nu este medic/terapeut
bartos
va multumesc pt raspunsuri, mama mea a inceput chimioterapia iar eu si sora mea am facut la o clinica markerii tumorali pt san iar rezultatul a fost 8.52 (u/mL). merg cu mama mea la bucuresti pt a face markerii ososi si sa vedem apoi rezultatul.dupa prima sedinta de chimio nu i-a fost deloc rau. oare a facut ceea ce trebuia? parca nu mai ai incredere in soilalele noastre, ma puteti ajuta? a facut ctx 1000mg + farma 100 mg
oare este bine daca va incepe si un tratament naturist? in gen reteta dnei monica tatoiu? astept raspunsurile voastre si va multumesc
0
16-04-2011, ora 11:16
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
din moment ce a fost operata, pot sa presupun ca a avut un stadiu operabil, deci cel mult un stadiu trei. nu inteleg ce ai vrut sa spui mai sus cu M*63, nu exista asa ceva, poate e Mx, nu am cum sa stiu diagnosticul clinic si alte detalii. totusi in cazul in care NU exista metastaze, exista sanse de vindecare pentru ea. din pacate numarul foarte mare de ganglioni invadati tumoral nu este de bun augur. statistic se spune ca sansele ei de recidiva la 5 ani dupa operatie sunt de 72 % pana la 82 %.
suna valabil cursul ei ca tratament, probabil ca dupa citostatice medicii vor recomanda si radioterapie, iar intre timp va veni rezultatul de la IMUNOHISTOCHIMIE al probei de biopsie care va spune mai multe despre posibilitatile de tratament pe termen lung, adica daca va putea sa urmeze tratament hormonal.
0
16-04-2011, ora 22:27
bartos
Nu este medic/terapeut
bartos
va multumesc asa este era MX am gresit eu
asteptam rezultatul de la imunihistichimie si markerii tumorali la oase
0
08-04-2013, ora 20:40
Antonela 72
Nu este medic/terapeut
Antonela 72
mama mea, in varsta de 69 de ani, a suferit o interventie chirurgicala de inlaturare a unei tumori mamare dr (2 cm) din cadranul inferno-extern. concluziile examenului histopatologic sunt: carcinom mamar ductal invaziv slab diferentiat (G3), scor BRS 9(3+3+3) cu...(nu inteleg scrisul) tumorali vasculari limfatici si metastaza in 1ggl din 10ggl axilari examinati; margini de rezectie chirurgicala laterala neivadate tumoral. pT1N1Mx
intrebarile mele sunt : cat de grav este stadiul in care se afla?, recomandati masectomia ? (medicul oncolog pe care l-am contactat eu a zis ca ramane la latitudinea mea acest aspect), ce prognostic are?
inca nu am inceput chimioterapia pentru ca ni s-a recomandat un examen cardiologic si o ecocardiografie cu FEVS
poate ar trebui sa mentionez si alte diagnostice "secundare":cardiopatie ischemica cronica, nespecificata; hipertensiune esentiala (primara); diabet mellitus tip 2 fara complicatii; astm, nespecificat si alergie la unele analgezice.
multumesc!
0
08-04-2013, ora 21:11
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
ma tem ca nu inteleg foarte bine problemele ridicate de tine. cum adica daca recomandam mastectomia ? a fost operata, nu ? si pare ca a fost o operatie reusita. nu spui ce tip de operatie a facut, dar banuiesc ca una in care o parte din san a ramas pe loc. ca atare se indica sa faca RADIOTERAPIE pe san si pe ariile ganglionare, dar inainte de asta ar trebui sa faca chimioterapie. daca va face sau nu tratament hormonal, asta se va vedea in urma rezultatului de la examenul IMUNOHISTOCHIMIC, pentru care banuiesc ca ati inaintat deja blocurile de parafina.

altfel, la ce descrii, boala este in stadiul I, deci foarte mic si vindecabil. din pacate exista niste mici sanse de recidiva, dar acestea pot fi facute SI MAI MICI cu tratamentul complementar de care am vorbit mai sus. nu vad motive pentru care sa fie indicata o reinterventie de scoatere totala a sanului. ce urmeaza sa faceti, conform discutiilor cu oncologul ? in mod normal va cam incepe chimioterapia, in asteptarea examenului imunohistochimic, si trebuie sa mergeti deja sa va programati la radioterapie (dar sa intrebati inainte cam cate serii de chimioterapie va face, deci cam cat va dura).
0
09-04-2013, ora 09:24
Antonela 72
Nu este medic/terapeut
Antonela 72
va multumesc din suflet pentru raspuns!
intr-adevar s-a scos partial sanul si s-a efectuat "evidarea ganglionara axilara dr". evolutia postoperatorie este favorabila. asadar, operatia a fost reusita.
astazi, cel tarziu maine vom ajunge la cardiolog (in functie de cum reusesc sa obtin programarea) si apoi mergem la oncolog incepem chimioterapia si radioterapia.
am facut ochii foarte mari cand am citit de examenul imunohistochimic. nimeni nu mi-a zis de asa ceva. de unde iau acele blocuri cu parafina si cui trebuie sa i le dau? imi cer scuze sunt total neinitiata in acest domeniu si merg pe acest drum ca un copil care se clatina pe picioare. orice informatie este binevenita.
multumesc din nou pentru timpul acordat si sfaturi!
0
09-04-2013, ora 09:32
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
trebuie sa intrebi oncologul care iti da trimitere pentru imunohistochimie. blocurile le iei de unde s-a facut operatia si le duci la un laborator care lucreaza asa ceva.
0
17-04-2013, ora 11:09
Antonela 72
Nu este medic/terapeut
Antonela 72
Buna ziua! Revin cu rezultatul CT-ului mamei mele diagnosticata cu carcinom mamar ductal. Mai am putin pana ajung la medicul oncolog asa ca as dori sa stiu daca s-a extins cancerul si la alte organe.
Iata partea scrisa a CT-ului:
-imagine de colectie proiectata in glanda mamara dreapta de 5.7/3 cm, bine delimitata omogena, cu infiltrare difuza a grasimii adiacente. formatiunea se afla in contact cu o arie cutanata retractanta si ingrosata;
-imagine de colectie axilar dreapta ce se extinde pe peretele latero-toracic cu diametrul A-P de 8.7 cm, transvers de 5 cm, bine delimitata, neomogena, cu fine septe;
-fara adenopatii mediastinale si hilare;
-glande suprarenale normale;
-fara modificari pulmonare de tip determinari secundare;
-ficat neomogen cu 2 formatiuni hipodense hipofixante in segm IV periferic de 8mm si de 6mm;
-minime dilatatii de CBIH perihilar lob drept;
-splina, pancreas, glande suprarenale, ambii rinichi in limite normale;
- vezica urinala normala;
- uterul prezinta o structura hipodensa centrala;
-in aria anexei, bilateral se vizualizeaza cate o formatiune heterogena ovalara de 2.2cm;
fara modificari de structura osoasa de tip determinari secundare;
-modificari degenerativ artrozice.
Concluzie: colectie axilara si mamara dreapta; formatiuni hepatice- aspect de urmarit.
Va multumesc!
0
17-04-2013, ora 22:08
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
este imposibil de spus pe baza acestui examen CT. exista anumite formatiuni suspecte, pe baza descrierii, dar acest lucru trebuie interpretat in context de catre medicul care se ocupa de caz, caci nicaieri nu este o mentiune clara a vreunei imagini care "sigur" sa aiba aspect radiologic de metastaza.
0
03-09-2013, ora 21:26
Antonela 72
Nu este medic/terapeut
Antonela 72
Buna seara! am o intrebare care ma nelinisteste. este posibil ca in urma unei operatii in care s-a scos partial sanul si s-a efectuat 'evidarea ganglionara axilara dr' si dupa 6 sedinte de chimioterapie la evaluare, la CT sa se vada o formatiune suspecta la san? adica se pot dezvolta alti nodului maligni pe perioada chimioterapiei? la radioterapie nu am ajuns inca. urma sa vedem ce ne recomanda medicul oncolog. am recitit ce am scris in 17.04.2013 referitor la Ct-ul efectuat de mama inainte de a incepe chimioterapia si dupa operatie ( pt ca s-a facut operatia si apoi au urmat ccitostaticele). sa inteleg ca de atunci era ceva in neregula? adica doar la o luna de zile dupa operatie sa creasca un alt nodul de data asta mai mare?
0
03-09-2013, ora 22:33
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
ai cumva rezultatul acestui nou CT ? pe primul era scris ceva despre "o colectie", adica asta poate insemna si o acumulare de lichid.
0
03-09-2013, ora 22:38
Antonela 72
Nu este medic/terapeut
Antonela 72
nu am inca rezultatul. maine. insa m-am nelinistit deoarece in timpul examinarii medicul a intrebat-o pe mama de doua ori daca intr-adevar este operata. dar.este posibil sa apara metastaze (nu stiu daca ma exprim corect) [e perioada chimioterapiei? pot deduce de aici ca citostaticele nu au avut efectul scontat?
0
03-09-2013, ora 22:42
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
daca este o masa solida, mai mult ca sigur ca merita biopsiata. revino, te rog, si cu rezultatul buletinului histopatologic de DUPA operatie! pot fi si acolo indicii.
0
03-09-2013, ora 22:50
Antonela 72
Nu este medic/terapeut
Antonela 72
imi pare tare rau ca nu am dosarul la mamei la mine. a ramas la ea astazi. dar am postat ceva in legatura cu examenul histopatologic in data de 08.04.2013. daca reusiti sa gasiti ceva indicii acolo...
0
04-09-2013, ora 13:04
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
daca poti sa dai un fel de copy/paste sau ceva de la postarea respectiva, caci nu am reusit sa o identific... mi-ar fi util!
0
05-09-2013, ora 09:56
Antonela 72
Nu este medic/terapeut
Antonela 72
concluziile examenului histopatologic sunt: carcinom mamar ductal invaziv slab diferentiat (G3), scor BRS 9(3+3+3) cu...(nu inteleg scrisul) tumorali vasculari limfatici si metastaza in 1ggl din 10ggl axilari examinati; margini de rezectie chirurgicala laterala neivadate tumoral. pT1N1Mx
cam asta am postat in legatura cu examenul histopatologic in 08.04.2013
inca nu am intrat in posesia rezultatului noului CT. voi reveni cu acesta
multumesc!
0
05-09-2013, ora 20:01
Antonela 72
Nu este medic/terapeut
Antonela 72
Buna seara! Am rezultatul noului CT al mamei
-nodul tiroidian drept de 0.8 cm
-formatiune tumorala spiculata, neomogena la nivelul glandei mamare drepte, profund, cu dimensiuni max de 3.9cm; tegument reractat, ingrosat
-structura densa, slab iodofila cu dimensiuni de 5/4.3cm la nivelul axilei drepte
-fara determinari secundare pleuro-pulmonare
-fara adenopatii mediastinale si hilare
-ficat cu dimensiuni normale cu microchist in segm. IV de 0.8cm
-minime dilatatii de CBIH perihilar in lobul drept
-splina, pancreas, glande suprarenale, ambii rinichi, vezica urinara, uter fara modificari CT
-fara adenopatii intraabdominale
-fara lichid peritoneal
-fara determinari secundare osoase
Concluzie
-formatiune tumorala glanda mamara dreapta
- structura densa axila dreapta-cel mai probabil bloc adenopatic
-microchist hepatic

Am fost si la medicul oncolog si ne-a recomandat masectomia.stiu ca nu poate nimeni sa imi spuna cu certitudine, insa eu ma incapatanez sa intreb, parerea dumneavoastra, va trebui sa faca, iar, chimioterapie dupa operatie?
0
06-09-2013, ora 20:18
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
probabil ca nu, dar conteaza cum va arata examenul imunohistochimic de dupa operatie de data aceasta, preacum si cel histopatologic, evident. de asemenea de data asta nu cred ca se poate sa NU faceti radioterapie, motiv pentru care va recomand sa mergeti inca de acuma pentru o programare, daca nu vreti sa asteptati enorm de mult !

de asemenea, inainte de operatie, va recomand sa faceti o scintigrafie osoasa rapid !
0
06-09-2013, ora 22:10
Antonela 72
Nu este medic/terapeut
Antonela 72
Tocmai am intrat in posesia rezultatului imunohistochimic (cel de la prima operatie)

-receptorii estogenici sunt pozitivi in aprox. 60%din celulele tumorale
-receptorii progesteronici sunt pozitivi in aprox. 70%din celulele tumorale
-her 2 este negativ: scor 1+
-indicele de proliferare ki67este pozitiv in aprox. 40%din celulele tumorale
legat de acest rezultat am cateva intrebari:
1. mai este valabil acest rexamen sau se va astepta urmatorul ?
2.este un rezultat bun? intreb acest lucru deoarece medicul oncolog mi-a aspus ca este relevant doar pentru a stabili daca va face tratament hormonal sau nu. medicul care mi-a dat trimiterea pt laborator mi-a spus ca ar fi bine sa iasa macar 10% pozitiv. daca nu va face un altfel de chimioterapie.
legat de recomandarea dumneavoastra...este ceva suspect la oase?medicul nostru mi-a spus ca in tot raul acesta e bine ca nu sunt metastaze si nu mi-a recomandat decat operatia.cat mai repede. vrea oare sa ne protejeze zicandu-ne adevarul partial?
0
06-09-2013, ora 23:09
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
1. este valabil, in sensul ca va benefica de tratament hormonal in mod sigur. desigur ca egal ca importanta este urmatorul, care poate spune acelasi lucru sau ceva diferit.
2. nu este un rezultat "bun" sau "rau", este o testare in vederea aprecierii celui mai oportun tratament.

scintigrafie osoasa cred ca trebuie sa se faca pentru ca se pare ca avem de a face cu un CANCER RECIDIVAT dupa tratament, chiar daca in aparenta doar local. nu este nimic suspect la oase per se, dar metastazele osoase pot totusi sa existe. e important de verificat, pentru ca daca apar certe pe scintigrafie, atunci nu se mai indica interventia chirurgicala.

Discuțiile despre tumori benigne și cancer au fost transferate pe:

Forumul Ghid-Cancer.ro - un proiect ROmedic destinat exclusiv acestui subiect.

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.