CANDIDOZA BUCALA ATIPICA

27-06-2012
Divanna
Nu este medic/terapeut
Divanna
Buna seara! Va scriu in numele unei prietene care a fost diagnosticata cu candida bucala in urma cu o luna si jumatate. Ciuperca i-a aparut din cauza unui tratament cu antibiotic. Initial a avut usoare usturimi de limba si inrosirea acesteia. In acest timp a facut tratament: badijonari locale si injectabil. In prezent inca i se mai administreaza tratament injectabil, urmand sa-si repete analiza peste o saptamana. Simptomele usoare pe care le-a avut initial au disparut in scurt timp, neavand ulterior nici unul dintre celelate simptome descrise in cartile de specialitate (depozite albicioase, lipsa gustului, durere, etc). Problema ei principala si deosebit de deranjata este faptul ca in permanenta are gatul uscat, saliva este lipicioasa si vascoasa, formandu-i-se efectiv ca o pasta in gura. Cantitatea de saliva este foarte redusa, neputand s-o inghita si nici s-o elimine cu usurinta.
Intrebarea mea este: Aceste simptome: saliva extrem de lipicioasa si vascoasa si uscaciunea gurii se regasesc in candidoza bucala? Sau credeti ca sunt semne specifice altei boli? Si daca da, care ar fi aceea. Va multumesc!
2 comentarii
0
28-06-2012, ora 06:25
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
este vorba de o problema gastrica..
este nevoie de un consult la Gastrologie
0
28-06-2012, ora 19:57
Divanna
Nu este medic/terapeut
Divanna
Va multumesc pentru raspuns. As dori sa ma lamuriti ce semnifica CANDIDA SPP., deoarece am cautat pe internet si nu am gasit inca un raspuns relevant
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.