Candidoza bucala - ce imi recomandati?

06-01-2014
maricica mariuca
Nu este medic/terapeut
maricica mariuca
Buna ziua, am fost diagnosticata anul trecut cu candida albicans, in urma uei culturi de pe limba, am facut un tratament cu antimocotic(fluconazol), acuma de vreo doua saptamani, mi-a devenit limba iar albicioasa, si ma deranjeaja in gat cand inghit, m-am uitat la gat si am vazut pe o amigdala o punga de puroi, nu fac febra, ma dereanjeaza cand imi inghit saliva mai mult, am o durere surda pe esofag in jos, credeti ca poate sa fie iar candida ?
gatul mi-l simt uscat si-mi tot vine sa-mi inghit saliva care am impresia ca se intinde.
ce-mi recomandati ? sa fac un nou exudat ?
5 comentarii
0
06-01-2014, ora 18:35
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
nu de la candida
candida este din cauza problemelor gastrice ne tratate, din cauza regimuui alimentar incorect
trebuie facut un consult ORL de vazut ce este pe amigdala.. posibil un chist de retentie sau cazeum in cripte
un examen complet la Gastrologie de aflat la ce nivel este problema la tractul digestiv
regim corect alimentar cum am mai scris pe forum
0
06-01-2014, ora 19:00
dr. Ciprian-Laurentiu Vlaicu
Identitate neconfirmată
dr. Ciprian-Laurentiu Vlaicu
Buna seara!

Inafara celor recomandate de domnul doctor Valeriu, imi permit sa va recomand sa va adresati
si unui medic homeopat sau cu competenta in homeopatie, in vederea prescrierii, dupa o consultatie
speciala, a unui tratament homeopat natural.
Cu respect pentru toti utilizatorii site-ului,

Dr. Ciprian-Laurentiu Vlaicu
0
06-01-2014, ora 19:07
maricica mariuca
Nu este medic/terapeut
maricica mariuca
Multumes pentru promptitudinea raspunsului, imi fac tot felul de idei, oriunde caut pe net candida ma duce spre lucruri mai grave, si incep sa intru in panica, probabil din cauza aceasta mi se accelereaza si candida, am citit ca stresul o intretine.
Multa lume se plange de candida, am fost la medici si la cj, ei nu sunt asa de speriati de candida desi se spune ca candida cauzeaza cancerul, si ca e periculasa.
0
06-01-2014, ora 19:13
supergilda
Nu este medic/terapeut
supergilda
Buna seara! ce imi puteti spune despre "piatra pe canalul salivar" ma intereseaza daca exista ultrasunete ca in cazul litiazei renale. Multumesc!
0
06-01-2014, ora 19:44
dr. Ciprian-Laurentiu Vlaicu
Identitate neconfirmată
dr. Ciprian-Laurentiu Vlaicu
In general, inafara cauzelor prezentate de distinsul domn doctor Flueraru, candida (mai corect
candidoza) poate fi si o expresie, un rezultat al unei imunitati scazute, stres-ul avand o contributie
importanta, chiar esentiala, in scaderea acesteia. Tratamentul homeopat de care pomeneam are,
printre principalele, chiar esentialele sale efecte, tocmai cresterea, intarirea acestei imunitati.
Cu respect,

Dr. Ciprian-Laurentiu Vlaicu
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.