Candidoza bucala?

279 comentarii 1 2 34 ..... 9 10 Înainte ›
0
09-12-2009, ora 20:43
complice
Nu este medic/terapeut
complice
Imi cer scuze dar nu inteleg exact legatura cu stomatologul
0
24-04-2010, ora 02:43
lpsimona
Nu este medic/terapeut
lpsimona
Buna ziua!Am fost diagnosticata acum 2 luni cu candidoza bucala, timp in care am urmat trat ca flucovim 1cpzi, dupa trat rosu in gat si limba incarcata tot erau.Am efectuat antifungigrama rez:candida sensibil la terbisil.Am urmat trat 7 zile dupa care am renuntat in schimbul unui trat naturist:bicarbonat gargara, corsodyl, tinct Galbenele, etc.Dureri ca la inceput nu mai am dar tot am rosu in gat si limba incarcata(nu f tare)Am repetat antifungigrama, rez.candida rezistenta la tot ce aveau la laborator, nu stiu daca au pus si terbisil.Ce mi-ar fi de folos sa mai fac? Va multumesc
0
24-04-2010, ora 20:20
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
sa tineti un regim alimentar foarte strict !
NU bauturi acidulate, muraturi, fructe citrice ! care irita !
NU lapte si dulciuri care intretin Ciuperca
Spirulina 2 la 8 ore 10 zille 1 la 8 ore minim 3 saptamani
echinacee pe aceiasi schema
tratamentul local care il faci + apa de gura Ossidenta duap fiecare masa.
0
25-04-2010, ora 13:52
silviustan
Nu este medic/terapeut
silviustan
Buna ziua, am si eu o problema ! De vreo 6-7 luni am limba alba si poroasa, fara a avea alte simptome. Daca ma frec cu pasta si perie de dinti, se ia dar dupa 1-2 zile apare iar. Problema ma deranjeaza dar nu prea as vrea sa ajung pe la medic inainte de a afla parerea dvs. Cu ce credeti ca as putea rezolva problema ? Va multumesc anticipat !
0
25-04-2010, ora 17:10
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
limba.., . dupa medicina netraditionala, este Oglinda tractului digestiv !!
pe limba se reflecta starea stomacului, intestinelor s.a
deci problema NU este locala.. si mai mult decat o gargara cu apa de gura sau bicarbonat de sodiu+ glicerina boraxata.. local NU prea aveti ce face !
trebue sa investigati tractul digestiv ca sa stiti unde este problema.
0
25-04-2010, ora 22:19
lpsimona
Nu este medic/terapeut
lpsimona
Multumesc domnule doctor pt raspuns!Vreau sa va mai intreb daca e bine ca am inceput si o cura de detoxifiere cu ColonHelp. Kiwi, banane, mere sunt contraindicate?Se zice ca e bine sa consumam multe fructe, dar acum nu mai stiu de care.
0
25-04-2010, ora 22:28
lpsimona
Nu este medic/terapeut
lpsimona
Am vazut ca exista si spirulina cu extract de catina.Credeti ca e bun si acesta?
Va multumesc!
0
26-04-2010, ora 09:21
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
trebue sa mergi sa te vada unmedic Stomatolog/.
0
26-04-2010, ora 18:43
cristy_shumy
Nu este medic/terapeut
cristy_shumy
buna ziua, vreau sa stiu daca pot veni la un control la dumneavoastra, am vorbit anul trecut cu dumneavoastra si tot de candidoza bucala sufar, o am de 2 ani de zile, acuma credca sa mutat sin gat, eu sunt din suceava. va multumesc din suflet
0
26-04-2010, ora 20:58
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
da. cu siguranta
in pascani la 100 metri spre centru de la spitalu Municipal., in incinta policlinicii vechi.
0
29-04-2010, ora 17:20
Luci_avram
Nu este medic/terapeut
Luci_avram
Domnule doctor,
Va multumesc pentru sfaturile d-stra.!
Pentru persoanele care au candida bucala nu se recomanda lactate si citrice. Va rog sa precizati ce produse intra in categoria lactate( lapte dulce, iaurt.kefir, sana, branza de vaci, urda, cas )si care sunt fructele pe care le pot consuma in acest caz.
Multumesc!
0
29-04-2010, ora 18:20
daniy
Nu este medic/terapeut
daniy
fiti amabil ati zis mai sus despre candida la tratamentul cu Spirulina 2 la 8 ore 10 zille 1 la 8 ore minim 3 saptamani
echinacee pe aceiasi schema
tratamentul local care il faci + apa de gura Ossidenta duap fiecare masa.
la ce tratament local v-ati referit ca si eu am cam aceasi problema ca persoana care ia-ti rasp.va multumesc
0
29-04-2010, ora 18:41
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
daniy
din dialogul cu lpsimona..(:bicarbonat gargara, corsodyl, tinct Galbenele, etc)

Luci..
NU e voie lactatele dulci.
cu fructele mai greu.. majoritatea sunt dulci sau acide.. asa ca nuprea e voie.. ( doar pomelo, )
0
04-05-2010, ora 13:51
biancasorin
Nu este medic/terapeut
biancasorin
buna ziua, am o rugaminte, va rog spuneti-mi un tratament pentru candida bucala pentru copilul meu, are 1 an si 2 luni, nu este o candida bacteriana, a capatat-o in urma unui tratament cu antibiotic iar nistatina nu a dat nici un randament..si inca o intrebare, este foarte agitat noaptea, are nopti knd nu doarme sau se trezeste la 4 si adoarme la 7-8, exista vreo cauza?intr-o perioada avusase viermisori si i-am dat zentel, s nu isi fi facut efect tratamentul?oare din cauza asta s fie asa agitat?astept un raspuns, va multumesc
0
04-05-2010, ora 14:31
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
cred ca DA. posibil sa mai fie purtatoare de paraziti intestinali.. si asta afecteaza tot tractul digestiv.
cititi pe ww.osteopatie.ro diferite retete. inserile cand este mai agitata faceti clisma cu lapte cald+ putin usturoi.. ajuta la eliminarea parazitilor intestinaliin faza cand ei depun oule.
pentru candidoza.. NU ii dati nimic dulce si acru 10 zile..
stergeti limba cu o solutie de bicarbonat de sodiu.
dupa care ungeti cu Vit A uleioasa
0
05-05-2010, ora 18:32
Luci_avram
Nu este medic/terapeut
Luci_avram
Domnule Doctor,
In 26.04.2010 am facut exudat lingual(de pe limba, cred ca asa se spune) si a iesit candida. Mi s-a facut fungigrama si va scriu dupa buletinul de analiza:
Cultura fungi : Prezenta candida spp.
Antifungigrama:
Antibiotic cod/c diametru masurat R/l/S Intervale de referinta/mm
R I S
AMFOTERICINA B AMB-20 7 R 14 - 15
CLOTRIMAZOL CLO-50 26 S 10 - 16
ECONAZOL ECN-10 26 S 14 - 15
FLUCONAZOL FLU-100 22 S 19 - 20
KETOCONAZOL KCA-10 26 S 19 - 20
MICONAZOL MCL-10 29 S 16-26
NISTATIN NY-100UI 19 S 17-18
Am primit reteta cu:
-Ketoconazol ct. 1 - 1tb./zi SAU Miconazol ct1- 1 tb/zi. La farmacie am primit Nizoral.
- Catinofort ct1- 1 tbx2/zi
Am facut tratament 10 zile. In gat ma ustura in continuare si am mers la control.
Mi s-a dat reteta cu:
- Nistatin ct. 1-1tbx3/zi- preferabil sa le sfaram in gura sai sa le sug daca suport.
Am terminat si acest tratament dar in gat tot ma ustura si uneori parca si limba ma ustura.
Mentionez ca tin regim pentru ca am avut gastrita si esofagita, dar in aceasta perioada am mancat paine, biscuiti obisnuiti si am baut aprox. 50ml cafea pe zi(dupa masa).In rest legume fierte, fructe compot (mere, pere fara zahar) si de 2 zile beau cate o cana de kefir probiotic.
Va rog spuneti-mi ce sa fac in continuare?
0
05-05-2010, ora 18:40
bujdosoana
Nu este medic/terapeut
bujdosoana
buna ziua sunt noua pe aici.as avea o antrebare, ce sa mai fac cu baietelul meu de 3 ani ?a facut puroi in gat lam tratat cu 3 antibiotice si am ajuns la cefort injectabil.daca nui trece o sa trebuiasca sa i le scot?la amigdalite ma refer.
0
06-05-2010, ora 07:35
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
Luci_avram
in continuare.. trebue sa privesti lucrurile putin mai Larg..
Nu are limba nici o problema direct, din acest motiv nu se vindeca, Limba este Oglinda tractului digestiv.. si cu siguranta Nici gastrita , nici Refluxul NU sau vindecat.. Organizmul este slabit, obosit, sa modificat PH si sa activat flora micotica.
1. regimul trebue tinut corect
NU.. bauturi acidulate, fructe Citrice si Acre, NU muraturi si otet.
NU lapte dulce si dulciuri...
multa gargara cu bicarbonat de sodiu. dupa care badijonat limba cu Glicerina boraxata de 5-6 orri pe zi
hidratare cu 2- 3 litri de apa plata si ceaiuri gastrice.
Redigest 1 la 8 ore, Spirulina 2 la 8 ore...
0
06-05-2010, ora 07:38
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
bujdosoana
sigur ca NU trebue operat.
trebue sa.l feriti de tot ce poate fi acru( fructe citrice, muraturi..s.a.) ca sa nu se mai irite mucoasa faringelui fiindca o mucoasa iritata este vulnerabila si sensibila la microbi si virusi.
Tratament local cu spreiuri antiinflamatoare( cel mai bun si naturist are vivasan)care se poate la aceasta varsta, un balzam din 33 plante care se aplicape gat din exterior, uleiri volatile de eucalipt cu care o sa.i faceti inhalatii si aromoterapie in camera.
0
06-05-2010, ora 08:32
Luci_avram
Nu este medic/terapeut
Luci_avram
Domnule Doctor,
Va multumesc pentru indicatiile medicale. Spuneti-mi va rog cat timp trebuie sa iau redigest si spirulina si cum se recomanda :inainte sau dupa masa.
Va doresc multa sanatate.
0
06-05-2010, ora 14:18
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
toate produsele naturisete se iau inainte de masa.. daca nu este specificat alceva.
se iau minim 3 saptamani si pana la 3 luni
0
06-05-2010, ora 18:21
bujdosoana
Nu este medic/terapeut
bujdosoana
va multumesc din suflet pentru sfat.as mai avea o rugaminte daca nu va suparatiami spuneti va rog ce sai dau pentru imunitate?pana duminik mai avem cefotr cu gentamicina, si daca mai face urmatoarele zile sau sapt rosu in gat sau puroi ami puteti spune ce sa fac?va rog.
0
06-05-2010, ora 19:05
bujdosoana
Nu este medic/terapeut
bujdosoana
ami puteti spune va rog streptococul auriu este contagios?al poate lua si fetita de 1 an si 3 luni de la baietel?sa ne facem exudate?va multumesc.
0
06-05-2010, ora 22:23
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
toti microbii se transmit de la un copil la altul. inclusiv si streptococul.
pentru Imunitate exista Echinaceea sirop.
0
07-05-2010, ora 12:01
Luci_avram
Nu este medic/terapeut
Luci_avram
Domnule Doctor,
Am facut tratament pentru candida pina pe 04.05.2010.Va rog sa-mi spuneti la cat timp de la tratament pot sa repet exudatul (din gat si de pe limba) pentru a sti daca am scapat de candida.
Multumesc!
0
07-05-2010, ora 14:00
bujdosoana
Nu este medic/terapeut
bujdosoana
buna ziua.va multumesc pentru ajutor.vreau sa va spun k echinaceea nu se da la copii doar peste 5 ani.in schimb mia dat OSCILLOCOCCINUM.e bun?sau ami indicati alceva?baietelu are 3 ani si fetita 1 an si 3 luni.le dau la amandoi?va multumesc dn suflet.
0
07-05-2010, ora 14:16
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
BUJDOACA
da.oscilococcinum este bun pentru ambii.

LUCI exudatul se facela la 5-7 zile dupa tratament
0
07-05-2010, ora 14:52
bujdosoana
Nu este medic/terapeut
bujdosoana
multumesc.as vrea sa va antreb, lui mihai e indikt sai faca analize a 2 zi dupa terminarea tratamentului cu antibiotic?exudat dupa cate zile?va multumesc
0
08-05-2010, ora 21:40
bujdosoana
Nu este medic/terapeut
bujdosoana
buna seara imi cer mii de scuze daca va deranjez prea mult.as vrea sa ma lamuriti si pe mine cu problema lui mihai de la gat.maine tebuia sa ia ultimele 2injectii de cefort cu genta, dar la gat tot se simte galma.puroi zice dr k nu mai are.luni ar trebiu sa mergem la analize iar, dar ia mai facut marti odata.ce sai dau sa nu mai fie unflat la dr asta nu mai vreau sa merg.nu mai stiu ce sa fac.sa merg la alt doctor sau unde?va rog sa ma ajutati.va multumesc.
0
09-05-2010, ora 20:51
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
ganglionii limfatici se micsoreaza mult mai tarziu dupa ce trece infectia din gat, cam peste 2-3 saptamani.
daca mergeti la un consult.. atunci mergeti la medic ORL.
Adaugă un comentariu / răspuns
279 comentarii 1 2 34 ..... 9 10 Înainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: