Candidoza bucala?

23-09-2008
BRUNA
Nu este medic/terapeut
BRUNA
Buna ziua! am o fetita in varsta de 9 ani.la varsta de 2 ani, de la suzeta, a facut o stomatita aftoasa, vindecata cu greu, in urma careia a ramas cu niste pete pe limba si unele crapaturi. medicii au spus ca are limba geografica. problema e ca, mai ales dimineata, se trezeste cu limba incarcata de pete albicioase, care ulterior mai dispar.i-am facut tratament homeopat, i-am dat cu glicerina boraxata, Hexoral spray, dar degeaba. eu cred ca e candidoza. ce sa fac? un medic mi-a recomandat nistatin tablete, dar am inteles ca daca nu o lasa sa se dizolve in gura(e f. amara) nu prea are efect.nu o deranjeaza la mancare decat daca e foarte condimentata.
ce pot sa-i dau pentru varsta ei?
va multumesc!
279 comentarii 12 ..... 9 10 Înainte ›
0
23-09-2008, ora 00:00
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
Buna ziua!
problema este mult mai complexa decat se crede.
Organizmul uman este integru.. si nu se poate trata separat.. limba, sau esofagul. sau stomacul separat.
Toate fac parte din tractul digestiv ( incepand cu limba si terminand cu intestinul gros).. orice patologie intestinala, gastrica, fiere, ficat, pancreas.. se reflecta asupra cavitatii bucale si alimbii.
Simptomele care le are fetita.. sunt semne indirecte ca copilul are o afectiune gastrica nedepistata.
Va recomand sa faceti ecografie gastrica si toate investigatiile necesare la un medic Gastrolog.
Un regim strict alimentar.. fara bauturi acidulate, cipsuri si alte produse care irita mucoasa cavitatii bucale.,
Fara ACRU ( muraturi, otet, grefe, lamaie..s.a)
Vit. A in drajeuri 2 pe zi 3 saptamani
Ulei de catina..local badijonari
Osiidenta. apa de gura cu care clateste gura dupa fiecare masa.
0
24-09-2008, ora 00:00
BRUNA
Nu este medic/terapeut
BRUNA
VA MULTUMESC FOARTE MULT!
CREDTI CA AR TREFUI SA-I FAC SI UN EXUDAT FARINGIAN?
NU AS VREA TOTUSI SA-I DAU MEDICAMENTE FOARTE TARI.
CAND A AVUT STOMATITA(CU FEBRA F. MARE SI NU PUTEA SA MANANCE NIMIC), DUPA INJECTII CU ZINACEF, I-AM CURATAT LIMBA CU TINCTURA DE PROPOLIS, SI NUMAI ASA A SCAPAT DE EA.
0
24-09-2008, ora 00:00
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
care le credeti medicamente foarte tari?
0
25-09-2008, ora 00:00
BRUNA
Nu este medic/terapeut
BRUNA
MA CAM SPERIATI.LA CE FEL DE SURPRIZA VA REFERITI?
0
07-12-2008, ora 09:39
daniy
Nu este medic/terapeut
daniy
buna ziua.am 27 ani si in urma cu aprox doua luni mi-a aparut un fel de afte pe marginea limbii.[de culoare rosiatica si se extinde incet tot pe marginea limbii pe partea dreapta sau stanga]si mai am cateodat senzatii de arsura pe limba.dimineatza ma trezesc cu limba alba, mentionez ca am facut analize si mi sa gasit pyloricand am facut tratament cu ospamox, nexium si froilid timp de o sapt imi trecuse iar acum mi-a aparut iar,.am facut si bariu si mi-a gasit reflux esofagian., credeti ca are vreo legatura.-mai trebuie sa fac tratament pt pylori sau credeti din cauza la reflux poate sa imi apara aftele acelea pe limba?va multumesc.
0
07-12-2008, ora 20:54
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
da, probleme din ca cavitatea buca sunt direct legate de problemele gastrice.
tratament pentru reflux gastroessofagian. practic o sa faceti toata veata.
Cum o sa gresiti ceva in regimul alimentar.. o sa apara acutizare.
NU e voie niciodata sa mai folositi bauturi acidulate, acru( otet, muraturi, fructe gen grefa, lamaie)
rece, prajeli, condimentat.
local.. faceti gargara cu OSIDENTA si badijonati limba cu ulei de catina
0
09-12-2008, ora 07:19
daniy
Nu este medic/terapeut
daniy
aha.dar avetzi idee dc cand am avut tratament pt pylori mai sus indicat dc imi trecuse si cum am oprit tratamentul mi-a aparut iar aftele pe limba[ulceratii]cam la aprox o saptamana si parca am limba mai incarcata.sa nu fii trecut pylori.?va multumesc mult pt rasp.
0
09-12-2008, ora 13:23
didiridi
Nu este medic/terapeut
didiridi
Buna ziua!
Am obsevat cateva afte in cavitatea bucala, unele pe limba, la baza ei, si unele pe lateralele limbii(par de alta natura aceastea, dar nu sunt absolut deloc dureroase niciunele).Am fost la orl-ist si doamna doctor mi-a spus ca acelea sunt amigdalele mele.am facut un exudat de unde a reiesit ca am candidoza bucala si o analiza de sange pt pylori si ulcer(daca am inteles bine) unde a iesit "absent".Anul trecut am fost diacnosticata cu hpv...este posibil ca aceste "bubite" din cavitatea bucala sa fie tot hpv?Nu sunt impacata cu ceea ce a spus dna doctor, ca au fost acolo mereu, pentru ca stiu sigur ca nu au fost.As vrea sa mai imi spuneti daca in conditiile in care iau Nizoral pt candidoza bucala pot sa fac(in perioada aceasta) analize de sange.
multumesc frumos
0
09-12-2008, ora 18:14
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
didiridi.
da poti sa faci analize de sange in timpul tratamentului.
0
11-12-2008, ora 07:51
daniy
Nu este medic/terapeut
daniy
didiridi dupa ce faci analizele imi spui si mie dak mai ai hpv.ca ma gandesc sa nu am la fel ca si u pe limba, ms
0
11-12-2008, ora 10:36
didiridi
Nu este medic/terapeut
didiridi
Daniy
Hpv o sa am toata viata cred...:( la inceputul anului o sa fac o tipizare hpv ca sa pot evita alte probleme.Intrebam de analizele de sange pentru ca vreau sa imi fac pentru hepatita b si c(am facut deja pt vdrl si hiv si sunt ok).Pentru ceea ce am in cavitatea bucala fac deocamdata tratament cu nizoral si spalaturi cu ceai de salvie si bicarbonat de mai multe ori pe zi.Dupa acest tratament voi vedea cum evoleaza si oricum voi repeta exudatul, voi vedea daca ma duc si la alt orl-ist sau nu.La dermatolog am programare abia pe 20 ianuarie si eventual o pot ruga atunci si pe dna doctor sa isi dea o parere...dar tind si eu sa cred deja ca nu au nici o legatura.oricum, din ce am citit mai sus nu cred ca la tine e vreo legatura cu hpv(mai ales ca ti-au trecut la un moment dat sub tratamentul pe care il faceai).Am sa revin oricum dupa ce ma duc la dermatolog sa iti spun ce mi-a zis dna doctor dermatolog.
0
11-12-2008, ora 10:46
didiridi
Nu este medic/terapeut
didiridi
Pentru dl.doctor Valeriu Flueraru
Va rog sa imi spuneti daca fumatul are vreo importanta in problemele legate de orl pe care le am acum(diacnostic deocamdata candidoza) sau ar fi mai bine sa ma las definitiv de fumat.va multumesc
0
11-12-2008, ora 21:04
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
fumatul.. este foarte nociv.. pentru mucoasa cavitatii bucale.. faringelui si a cailor respiratorii inferioare.
Daca poti, ,.este indicat sa te lasi de fumat
0
30-12-2008, ora 01:37
utilizator_31170
Nu este medic/terapeut
utilizator_31170
Buna ziua !
Am si eu o problema pentru care as vrea sa-l rog pe dl. doctor sa ma lamureasaca. In martie 2008 am facut o analiza a secretiei linguale si mi-a iesit candida. Am luat Nystatin de mai multe ori dar nu a avut efect. Ma deranjeaza foarte tare faptul ca se depune mereu in gat un strat care se duce foarte greu si de multe ori nici nu-mi da voie sa vorbesc. E enervant si pentru mine si pentru cei din jur pentru ca fac mereu zgomot ca sa-mi curat gatul. Vreau sa va mai spun ca si nasul il simt mereu infundat, am si candidoza genitala. Problema asta dureaza de cativa ani. Cred ca tot organismul e plin de candida si nu stiu cum sa scap de ea. Cred ca-mi trebuie un tratament puternic care sa curete tot organismul nu numai tratamente locale. Poate ma puteti sfatui si pe mine cu ceva. Va multumesc din suflet !!!
0
07-03-2009, ora 14:05
fonfonica
Nu este medic/terapeut
fonfonica
Buna ziua.Si eu am aceeasi problema.Si azi mi-a iesit candida la exudat. Intre timp ati fasit vreun tratament? Multumesc.
0
09-03-2009, ora 15:58
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
Problema cu Candida este foarte complicata si complexa.
Parearea mea este ca trebue ridicata imunitatea organizmului.
Caeleasi micelii de candida inconjoara pe toata lumea... apar ca patologie numai in organizmele obosite, slabite fizic si imunologic!
Fungalon 10 mg. 1 pe zi.. este ca si tratament general..
dar in rest..
Echinacee, Ginseng,
Hidratare corespunzatoare, tratarea bolilor cronice. mai cu seama gastrice...
reglarea tranzitului intestinal si a disbacteriozei intestinale.!
0
28-04-2009, ora 02:27
cosmin_202008
Nu este medic/terapeut
cosmin_202008
buna seara
am si eu o problema de 4 luni incoace chiar in ziua de anul nou am o secretie in gat si eructatii pe traheie in special pe cea stanga acolo sunt mai accentuate eructatiile care ma dor.Am avut niste leziuni pe fesa dreapta si pe langa anus care miau trecut cu crema de plante cazand coaja iar acuma a mai ramas putin roz plus ca am bubitze pe limba care adevarat nu am luat nici un tratament pentru ele.Am stat internat in spital si miam facut analize si bariu si mia gasit gastrita si mia dat tratament cu nexium o luna de 40 mg.Am fost iar la doctor miau luat sputa si exudat nu mia iesit ca as avea candidoza desi eu scot secretiile alea albe din gat si ma deranjeaza cand manac plus ca orice mananc si cand beau si apa imi iesa inapoi tot ce am bagat adevarat e ca aveam multa saliva cand am dus sputa nam stiut cum se procedeaza plus ca am o stare foarte nasoala nu mai pot sa manac normal si nici sa beau nici forta nam si nu stiu ce sa mai fac plus ca mi se usuca nasul iar dimineata cand ma trezesc dorm cu gura cascata ca mi se infunda nasul si ma trezesc dimineata cu niste secretii in gat si de la nas si de la gat si se intaresc si ma blochiaza nu stiu ce sa fac puteti sa ma ajutati cu un sfat daca se poate? multumesc
0
28-04-2009, ora 12:45
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1. trebue sa faci un consult la ORl.. sa vezi ce e cu nasul( rinita sainuzita sau alceva?)
2. trebue sa continui regimul alimentar si tratamentul gastric( se poate natural.. Redigest 3 pe zi )
3. ACC 200 2 pe zi
4. eurespal 3 pe zi
Bioparox sprei 2 puf la 4 ore..
0
28-04-2009, ora 13:02
skatia
Nu este medic/terapeut
skatia
Buna ziua,
Am un baietel de 2 ani si 10 luni care are amigdale hipertrofice si polipi. Mi s-a recomandat interventia chirurgicala pentru care insa mi s-a spus ca trebuie sa fie sanatos. Problema este ca el are in continuu nasul infundat si secretii care nu se scurg decat foarte rar pe nas (adica nu ies cand sufla nasul) ci i se scurg pe gat si din aceasta cauza tuseste foarte frecvent. Colargolul sau alte picaturi nu i-au folosit, am facut si tratament homeopat si nu a dat rezultate. Singurele medicamente la care reactioneaza sunt Vibrocilul si Sinupretul. Cat timp si cat de des le pot folosi acestea pentru ca mi-e teama sa nu abuzez? Imi puteti recomanda si altceva? Vibrocilul pare sa nu mai desfunde nici el nasul. Destul de des i-am facut si aerosoli cu Flixotide. Mai nou in urma unui exudat faringian a rezultat ca are candida bucala. Ce imi recomandati? Mai mentionez ca este si purtator de stafilococ auriu (in nas).
Va multumesc mult.
0
28-04-2009, ora 13:09
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
Cred ca solutie corecta este sa va operati!
este suficient sa nu fca febra 3 saptamani.. ca tuseste si are putine secretii.. nu conteaza.
mergeti in clinica la medicul care o sa va opereze.. el o sa va recomande un tratament de pregatire preoperator.. !
0
28-04-2009, ora 13:30
skatia
Nu este medic/terapeut
skatia
Va multumesc.
Pentru candidoza bucala imi puteti recomanda ceva? Nu pare sa-l deranjeze insa are limba alba. Nu prea a luat antibiotice insa mai bea lapte cu biberonul.
Multumesc inca o data
0
28-04-2009, ora 20:24
cristy_shumy
Nu este medic/terapeut
cristy_shumy
am candidoza bucala de 6 luni am fost la doctor si mia dat sa iau pastile fungalon si sa fac gargara cu bicarbonat dar tot nu mia trecut va rog sami spuneti dumneavoastra cum pot scapa de ea, am facut de doua ori tratament cu fungalon, si tot nu o trecut, va multumesc.
0
28-04-2009, ora 20:52
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
candidoza bucala.. Nu este o patologie numai Locala!
Tine de starea generala a organizmului, de metabolizm. de imunitate !
trebue sa faci ceva investigatii pentru tractul digestiv.. mergi la Gastrologie !
imi scrii rezultatul, varsta, ce alte boli cronice mai ai.. si vad cu ce te pot ajuta!
0
28-04-2009, ora 21:16
cristy_shumy
Nu este medic/terapeut
cristy_shumy
va multumesc
0
29-04-2009, ora 20:15
melisse
Nu este medic/terapeut
melisse
domnule doctor valeriu flueraru, am o întrebare şi sper să mă puteţi lămuri.

de aproximativ 2 luni am o senzaţie de nod în gât, gât uscat. la început era un nod persistent dar în timp am simţit că am doar gâtul uscat. în ultima jumătate de an am luat foarte multe pastile ca tratament pentru furuncul (oxacilină, ciprofloxacină), apoi varicelă (foarte mult aciclovir, algocalmin, ranitidină, apoi multe alte pastile care să-mi "protejeze" stomacul), apoi imunizare pentru o infecţie cu hpv (condiloame intravaginale) (am luat isoprinosine, imunostim, baraka, cătinofort). nu stiu ce să mai fac! am un stil de viaţă destul de sănătos, aş putea spune. nu fumez, nu consum alcool, mănânc numai miere (am renunţat definitiv la zahăr de 2 ani), salate, fructe, carne de peşte (nu consum porc, pui, vită), seminţe de in, lactate f multe, ceaiuri... am luat proposept, am supt propolis natural, degeaba!!! de 2 luni fac tratament de imunizare dar de aproximativ o săptămână am observat că pe limbă undeva în partea inferioară, spre gât, mi-au apărut nişte pete albe care s-au extins int-una singură ca o ciupercuţă. în februarie am făcut o analiză ginecologică şi nu am candida. poate cea de pe limbă să fie candida? poate să fie dată de uscăciunea din gât? pt. gâtul uscat am pus şi vitamina A uleioasă şi degeaba, e eficientă doar pe moment, apoi iar am gâtul uscat. nu am făcut exudat faringian pt. că nu am avut timp. nu simt arsuri la stomac, nici în gât, nici dureri de stomac.

ce îmi puteţi recomanda? aştept cu nerăbdare răspunsul dumneavoastră. sper că aţi avut răbdare să-mi citiţi comentariul. vă mulţumesc anticipat pt. orice răspuns cât de mic!
0
29-04-2009, ora 21:14
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
buna seara!
Nu pot sa ma pronunt daca acele depuneri de pe limba sunt neaparat o micoza.. poate fi si o reactie la distanta.. de la o problema gastrica( ca reactie la medicamente)
mucoasa uscata vorbeste despre o proasta circulatie sangvina, o hidratare insuficinta si lipsa vit A si E !
va recomand ca si tratament local Gargara cu ceai de musetel + 4-5 pic de alcool iodat!
Vit A si E in drajeuri cate 2 pe zi.
lical Ulei de catina.. pus in nas cate 4-5 pic din 4 in 4 ore ( in pozitie culcat, ca picaturile sa ajunga in faringe)!
0
30-04-2009, ora 15:22
melisse
Nu este medic/terapeut
melisse
vă mulţumesc foarte mult, domnule doctor, pentru răspunsul prompt. am să încerc recomandarea dumneavoastră şi voi reveni cu detalii peste vreo 10 zile să vă anunţ schimbările. multă sănătate!
0
30-04-2009, ora 22:02
studio
Nu este medic/terapeut
studio
buna seara!
am probleme cu o piatra la fiere, am o gastrita eroziva, iar acum am si arsuri pe gat am fost la medic si a zis ca este stomatita.Limba este albicioasa si am ca niste ciupercute pe langa amigdale.Am o dureri in epigastru si la ficat. aceste probleme pot sa radieze in cavitatea bucala? multumesc pentru orice raspuns!
0
02-05-2009, ora 11:20
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
da. o problema gastrica sau abdominala poate sa afecteze cavitatea bucala si limba.
Aveti nevoie de un regim alimentar foarte strict.#de un tratament pentru problemele gastrice si de un tratament local a cavitatii bucale.
0
14-05-2009, ora 19:52
Androne
Nu este medic/terapeut
Androne
Buna ziua, de cateva zile am o durere jenanta sub limba si as vrea sa stiu daca are cumva legatura cu faptul ca am avut candidoza bucala si cred ca inca mai am si daca exista cumva un tratament eficient pentru vindecare.
Va multumesc si astept raspuns.
Adaugă un comentariu / răspuns
279 comentarii 12 ..... 9 10 Înainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: