Candida bucala, limba foarte incarcata si gura uscata | Forumul Medical ROmedic

Candida bucala, limba foarte incarcata si gura uscata

04-12-2008
ISAB1982
Nu este medic/terapeut
ISAB1982
dupa un tratament de doua saptamani cu ospen am facut candida bucala. acum iau nistatina, si ma badijonez cu glicerina cu stamicin, dar inca mai am limba foarte incarcata si gura uscata ingrozitor. Ce credeti ca a-si putea folosi pentru a scapa de aceasta candidoza "pacatoasa"?
9 comentarii
0
06-12-2008, ora 11:47
Llaura
Nu este medic/terapeut
Llaura
Buna!De cand iei nistatina?Trebuie sa elimini factori care sustin candidoza(ex periuta de dinti).
0
06-12-2008, ora 13:50
morena1r
Nu este medic/terapeut
morena1r
Eu iti dau o solutie foarte la indemana pe acre eu am folosit-o cu succes la fetita mea:calteste gura de mai multe ori pe zi cu apa bicarbonatata.(1 lgt.bicarbonat alimentar la o cana de apa)
0
14-12-2008, ora 11:12
ISAB1982
Nu este medic/terapeut
ISAB1982
de cateva saptamani am observat ca am o scurgere laptoasa care uneori si miroase, e posibil sa fie tot din cauza candidozei?
0
26-09-2009, ora 15:31
euclad
Nu este medic/terapeut
euclad
buna ziua!am nascut in urma cu 2 ani si incepand de atunci au inceput sa imi iasa la colturile buzelor un fel de zabile, asa cred ca se numesc.incepusera sa imi apara tot mai des, la un moment dat 30 de zile pe luna erau prezente.am tot fost la dermatolog si pana la urma la analize mi-a iesit candida bucala.mi-a recomandat nistatin dar de supt nu suport ca sunt prea amare imi vine sa vomit, iar daca le inghit nu imi trece, le iau degeaba.doar cu flucovim de 150 imi trece dar doar in cele doua saptamani in care iau flucovim.cum intrerup o saptamana cum apar iar si iar si sunt tot mai dureroase si se extind tot mai mult catre obraz.de cateva luni iau flucovim 3 saptamani dintr-o luna, ceea ce imi va afecta cu siguranta ficatul.ce pot face?va rog din suflet sa imi raspundeti
0
11-01-2012, ora 23:14
Iuliannu
Nu este medic/terapeut
Iuliannu
Candidoza, pe cat de repede o faci, pe atat de greu scapi de ea. Va recomand cartea pe care o gasiti pe site-ul www.adiocandida.com. Eu am urmat sfaturile prezente in aceasta si dupa numai cateva zile deja scapasem de neplacerile cauzate de candida.
0
08-04-2012, ora 11:24
cristi_pitbull
Nu este medic/terapeut
cristi_pitbull
Ce mor eu pe oamenii care iti baga cartile lor sau ale altora pe gat in loc sa dea din degete sa scrie o fraza utila acolo sa ajute omul cand este la greu...Mai bine te abtii decat sa dai site de comandat carti daca nu esti macar in stare sa dai un sfat cat de mic.

Si eu am candida bucala, nu am mereu limba incarcata total doar in spre omusor(acolo e permanent si e si poroasa)... dar in schimb e portocalie, inainte a fost alba si am si senzatia de limba aspra cu mancarimi cateodata.

Groaznic !

Am citit ca trebuie reduse asta daca nu se pot elimina chiar complet( cu toate ca ar fi puternic recomandat) produsele de tip :
- zahar(prajituri /dulciuri/zaharuri de orice tip)
- amidon( cartofii, porumbul si amidonoasele in general cu indice glicemic mare: dextroza, glucoza, indulcitori artificiali ;[parerea mea - mierea poate fi folosita dar in cantitati mici])
- lactate (branzeturi, lapte dulce) iaurturile si chefirul fiind chiar recomandate pentru refacerea florei intestinale dar si laptele batut
- Orice sura de cereale ce contine gluten (paste, grau, secara, orz)
- paine si orice contine drojdie
- alcool ( nici chiar bere/vin-rosu, alb)
- otet
- sucuri / nectare de orice fel din comert cu exceptia celor facute prin stoarcerea fructelor / legumelor FARA ADAOS DE ZAHAR !
- SI FARA PRAJELI ! Se intelege de la sine ca trebuie evitat tot ce e prajit in ulei
- produsele de orice fel din comert : Salam, parizer, crenwurst si alte rahaturi(consultati eticheta sa va convingeti cati aditivi si conservanti consumati si cata apa si prostii care ne distrug iminitatea si ne imbolnavesc)


Recomandari, se urmareste cresterea imunitatii :

- legumele verzi
( pe cat posibil crude pentru vitamine minerale si tot ce are nevoie corpul deoarece este destul de slabit de la aceasta ciuperca nesuferita !)
- orice leguma fara amidon
- Usturoiul nu trebuie sa lipsesca ! este cel mai indicat
- Cereale fara gluten:
Orez alb(cantitati mici) orez brun (cel mai recomandat datorita continutului de fibre - deci detoxifiere) Aici un site mai amplu - http://www.getfit.ro/alimentatie/alimente-alimentatie/cereale-fara-gluten.html -
- Carne - Vita, Pui, Porc(cantitati mici) Curcan etc ;
-la cuptor, aburi @FARA PRAJELI@, incercati surse cat mai curate nu toate mizeriile de la toate marketurile, congelate etc ( puiul e cel mai vizat - de la tara sau de la macelarii care folosesc carne proaspata dar si de incredere - rar de gasit asa ceva )
- Fructe proaspete de la tara/tarani din piata NU DIN MARKET deoarece sunt infestate !
( de preferinta in prima saptamana de tratament cele acrisoare)
-multi spun sa nu consumam fructe si etc - MARE PROSTIE ! Renuntam la toti aliatii care sustin imunitatea si ne indopam cu antibiotice ??
- Apa plata (fara bule :) )!
Hidratarea este vitala ! Consumati cat se poate de multa ( nu bag placa cu 2 L pe zi...Fiecare cat poate de multa pentru greutatea/varsta/inaltimea pe care o are)
- Ceaiuri pentru spalaturi/gargara dar si pentru baut
( aici consultati netul pe cont propriu...nu pot sa recomand ceva pentru ca nu prea am inteles nici eu) Dar galbenele, coada calului, coada soricelului, nalba, pelin, musetel acestea am inteles ca ar fi printre cele mai recomandate pentru orice fel de ciuperca.Celelalte nu le stapanesc.
- Nuci alune seminte - CRUDE
seminte de in, de dovleac, de floarea soarelui, caju, migdale ETC ( inmuiate peste noapte)
- suplimente alimentare cu vitamine (firme sigure, naturiste ar fi recomandat)
- uleiuri sanatoase - foarte recomandate in salate (de in, masline, etc - dar extravirgin si obtinut prin procese mecanice)
- sport - miscare in aer liber
- odihna este deosebit de importanta
- reduceti stresul pe cat posibil deoarece favorizeaza problemele de sanatate

Ah si incercati sa va ganditi de 10 ori inainte sa luati o pastila pentru o afectiune.Ganditi-va bine daca nu cumva un ceai si o restrictie alimentara ar face poate de 20 de ori mai bine pe termen mediu-lung decat o pastila aruncata la plesneala

Sa nu credeti ca daca mancati cu roaba legume si fructe din marketuri sunteti sanatosi...Sunt deosebit de periculoase aceste 'alimente' daca le putem numii asa, cele cu aspectul perfect, uriase si lucioase.

Cam atat pot spune.

Sanatate multa !
0
15-06-2013, ora 16:11
SimpleMe
Nu este medic/terapeut
SimpleMe
Buna ziua! Bunica mea a facut candidoza faringiana dar nu stie sigur daca are aceasta afectiune si s.a programat pentru un set de analize, dar acum 2 zile a facut dulceata si nu.si mai aminteste daca a gustat din ea si a pus lingura in oala ca za amestece din nou, ce spuneti? pot lua si eu candida daca mananc din dulceata? tin sa precizez ca dulceata a fost fiarta in borcane dupa ce a fost gata. Astept un raspuns urgent. Va multumesc.
1
15-06-2013, ora 23:00
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1 citeste despre micoza, candida... in ce mediu se dezvolta si cum se transmite
2 sistemul imunitar uman este concepun sa lupte si sa distruga virusi, microbi si micoze...s.a mii de paraziti microscopici cu alt nume. ai groja de sistemul tau imunitar...
0
27-06-2013, ora 12:44
BrokenDreams
Nu este medic/terapeut
BrokenDreams
buna ziua. am si eu o problema. am limba incarcata in fiecare dimineata si mi-au aparut in capatul limbii spre gat niste basicute rosii formate pe limba.se poate s fie vorba de o candida bucala? va rog ajutati-ma. sunt disperata.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: