CANDIDA - de la farmacie mi-au dat alte medicamente decat cele din reteta

23-11-2012
mirunaandra
Nu este medic/terapeut
mirunaandra
Buna ziua,
am facut recent un test papanicolau, acesta a iesit gr II pentru ca am niste spori candida glabrata. mentionez ca nu am nicio neplacere din aceasta cauza. in fine, cu rezultatul am mers la un medic ginecolog pt interpretare si pentru un consult uzual, mai ales ca imi doresc sa fac si un copil si vreau ca totul sa fie in regula. acesta mi-a prescris tantum rosa pliculete pt spalare, mycoheal ovule (tratament pt 10 zile, cate 1/zi) si flucovim 100 (tratament pt 10 zile, cate 1/zi), dar la farmacie mi-au dat gynozol 200 si fuconazol 100. e ok? pun aceasta intrebare pt ca citind prospectul de la gynozol acesta se ia doar 6 zile consecutiv (nu 10 ca la mycoheal), iar la fluconazol scrie clar nu uitilizati fluconazol daca sunteti insarcinata sau planificati sa ramaneti insarcinata Ori eu chiar asta imi doresc sa raman insarcinata, de aceea fac toate analizele posibile pt a evita orice problema care poate fi rezolvata inaintea unei sarcini, nu in timpul ei,.

va multumesc!
2 comentarii
0
24-11-2012, ora 22:47
armina
Nu este medic/terapeut
armina
Farmacista nu a gresit cand v-a dat medicamentele- ceea ce v-a indus in eroare sunt denumirile lor, dar substantele active sunt corecte( oricum trebuia sa intrebati cand ati cumparat, orice nelamurire o rezolvati pe loc )
In privinta efectelor secundare, se discuta cu medicul care v-a consultat.
0
26-11-2012, ora 18:46
mirunaandra
Nu este medic/terapeut
mirunaandra
multumesc frumos! am fost iar la farmacie si mi s-a spus acelasi lucru : ca este aceeasi substanta activa si doar denumirea este schimbata, numai ca am vb azi cu medicul la tel si mi-a zis ca fluconazolul e bun, dar sa iau totusi mycoheal, pe care nu l-am gasit la nicio farmacie. farmacista mi-a spus ca este fix acelasi lucru... naiba mai intelege!!! oricum, va multumesc pt raspuns!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.