cancer esofag! Am nevoie de ajutorul unui doctor!

02-05-2011
lexa88
Nu este medic/terapeut
lexa88
Buna ziua!Ma numesc Alexandra.Am nevoie sa mi interpreteze cineva un bilet de iesire din spital in urma unei interventii chirurgicale pentru extirparea unei tumori maligne la esofag.Tatal meu are 51 de ani si a fost diagnosticat cu neoplasm esofagian.A fost operat de domnul profesor Cordos.Va rog sa mi explicati si mie ce i a facut ca nu inteleg mare lucru, adica sa mi spuneti mai pe intelesul unui om normal in ce a constat operatia asta.Asta scrie pe biletul de iesire:

S a intervenit chirurgical prin triplu abord(toracic, abdominal, cervical).Se descopera tumora la nivelul esofagului 1/3 superioara care invadeaza bronsia primitiva stanga si adventicea aortei.Se practica ESOFAGECTOMIE TOTALA(pastila tumorala restanta la nivelul adventicei aortei si a primitivei stangi) IN BLOC CU GASTRECTOMIE POLARA SUPERIOARA SI ANASTOMOZA ESOGASTRICA CERVICALA MANUALA T-L PRIN ABORD TRIPLU TORACO-ABDOMINO-CERVICAL.Splenectomie tactica si reimplantare omentala.Pilorotomie extramucoasa.Hemimanubrieectomie stanga in bloc cu rezectie capat medial clavicula si coasta 1.

tin sa mentionez ca a fost o operatie extrem de grea ce a durat 12 ore aproximativ.va rog mult sa mi deslusiti ce scrie aici!!!!!!!!!!!!!!!!va rog din suflet!
7 comentarii
0
02-05-2011, ora 13:03
Vio 49
Nu este medic/terapeut
Vio 49
eu nu sunt de profesie medic, pot sa-ti spun doar ca dr.Cordos de la MARIUS NASTA ESTE F. BUN.ar trebui sa-l intrebati ce a scos de acolo si alte amanunte, este obligat sa va spuna.si inca un lucru ar trebui consultat si un oncolog.mult noroc si da ne vesti.
0
02-05-2011, ora 16:57
lexa88
Nu este medic/terapeut
lexa88
vasi61: stiu ca domnul Cordos este un om extraordinar si da tata a consultat un oncolog..poate unul dintre cei mai buni si anume doamna profesor doctor Anghel Rodica de la IOB ALEXANDRU TRESTIOREANU! dar aveam nevoie sa mi se explice makr unele din frazele de mai sus.iti multumesc pentru implicare!
0
02-05-2011, ora 20:46
Vio 49
Nu este medic/terapeut
Vio 49
lexa, eu iti spun doar ca esofagul a fost scos si au facut altfel de legaturi.acum cum se alimenteaza, prin sonda?imi pare rau pentru familia ta, dar vestile nu sunt cele bune.sa sti ca pe forum nu intra medici prea multi, asa ca intra pe GOOGLE si informeaza-te despre cancerul esofagian, este o forma urata de cancer.DOAMNE AUTA, sa puteti trece peste toate.
0
02-05-2011, ora 21:11
lexa88
Nu este medic/terapeut
lexa88
m am interesat si unele cuvinte le am inteles.se alimenteaza normal multumesc lui Dumnezeu, poate manca orice numai ca n are pofta de mancare din cauza citostaticilor.Am inteles ca i ar fi scos coasta 1 si extremitatile claviculei, is a taiat din stomac ca sa i faca din acel invelis un fel de esofag, i s a ridicat splina mai sus pt a forma o legatura..dar nu stiu..acum peste noapte s a trezit fara voce.nu l doare in gat dar nu poate vorbi..imi e teama ca i a afectat laringele.partea buna e ca la biopsii(ca s au facut 2) nu i au iesit metastaze...nu stiu imi e foarte frica...are 51 de ani si e un om tare bun.Nu vreau sa mi l ia Dumnezeu ca tare am nevoie de el si l iubesc tare mult si se pare ca toate rugaciunile mele si ale mamei si toate lacrimile din lumea care le am varsat impreuna nu l pot scapa.Nu vreau sa mi l ia!am nevoie de tata!am nevoie de zambetul lui frumos si cad si de ochii lui albastri si de caldura lui si de glumele lui...si i am promis plimbari noi doi si o bere...se pare ca acest chin nu se mai termina...e un vis urat
0
02-05-2011, ora 21:13
lexa88
Nu este medic/terapeut
lexa88
imi cer scuze pentru erorile gramaticale dar am scris repede
0
02-05-2011, ora 22:01
Vio 49
Nu este medic/terapeut
Vio 49
Lexa, draga mea iti inteleg suferinta, eu am trecut si trec in continuare prin momente dificile.speranta trebuie sa moara ultima.am incredere ca dr.Cordos a facut ceva bun acolo, nu pare sa fie metastaze.sa dea Domnul sa treaca cu bine peste chimioterapie, este f.tanar, eu am 62 de ani, ma simt bine, dar Dumnezeu mi-a dat o palma mai blanda.joi merg la oncolog.iti doresc din suflet sa ai noroc, imi inchipui ce simte si fata mea cand merge cu mine la doctor, cred ca se framanta asa ca tine.ma rog sa-ti fie bine si aici pe forum gasesti tot felul de incurajari, sunt persoane care sufera mai mult sau mai putin din aceeasi cauza NEMILOSUL CANCER.
0
02-05-2011, ora 22:07
lexa88
Nu este medic/terapeut
lexa88
Va multumesc din suflet si va doresc multa sanatate!si da si fata dumneavoastra sufera f mult pt ca va iubeste foarte mult!nici nu va puteti inchipui ce inseamna un tata pentru o fata!imi iubesc mama nespus de mult dar tata e pus undeva sus pe un piedestal unde nu vreau sa l atinga nici vantul!Il iubesc enorm si simt nevoia sa l protejez.Probabil si pentru ca e o fire mai timida, mai sensibila, un om bun, un om foarte bun si inimos!va multumesc inca o data si toate cele bune stimate domn!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
06-06-2023, ora 10:15
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Senzație de greutate și durere în picioare? Din anul 1997 suntem în România și tratăm varice fără operație și fără internare. La Varicoline, beneficiați de servicii medicale la cele mai înalte standarde, efectuate de profesioniști cu o rată de succes între 93-97%! Detalii aici
23-06-2022, ora 19:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
CHirurgi și Clinici de chirurgie
Medici-Chirurgi.ro - caută un chirurg sau recomandă unul
Un website dedicat pacienților ce necesită o intervenție chirurgicală. Găsiți aici liste cu chirurgi și clinici de chirurgie, prezentări de servicii și recomandări ale pacienților, dar și informații detaliate despre fiecare operație.
Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: