CANCER DE SAN SAU REACTII ADVERSE ALE ANTICONCEPTIONALELOR?

13-02-2008
angel_m
Nu este medic/terapeut
angel_m
Am 23 de ani si in prezent iau Novynette ( de vreo 1 an si 4 luni). Am observat in special la sanul stang niste noduli care apar cam la o saptamana dupa terminarea ciclului si dispar ( si nu mai dor) imediat dupa ciclu si sunt destul de durerosi la palpare, de cateva ori am avut senzatia ca ma inteapa si fara sa ating zona, pur si smplu in timpul zilei. Inainte am luat Marvelon si nu am avut probleme de acest gen, in schimb m-am ingrasat foarte mult de la ele. De cand iau Novynette nu am mai luat in greutate dar de ceva timp au aparut acesti noduli la sanul stang si la cel drept, dar cei de la sanul stang ma ingrijoreaza cel mai tare. Momentan medicul meu nu este in tara si nu pot da de el si nu stiu ce sa fac sunt foarte speriata. Este posibil sa fie cancer? Este posibil sa fie nevoie sa schimb pilulele? Stiu ca anticonceptionalele au si efecte adverse dar care de obicei nu persista atat de mult. Problema mea a aparut de aproximativ 6 luni. Initial nu am luat in seama, am zis ca e de la pastile si trece, dar deja incepe sa ma ingrijoreze. Sa fie de la Novynette? Credeti ca este cancer? Stiu ca pana la 40 de ani nu este indicata mamografia ci ecografia mamara. Ma puteti ajuta va rog pe aceasta tema? Multumesc mult !
0 comentarii

Discuțiile despre tumori benigne și cancer au fost transferate pe:

Forumul Ghid-Cancer.ro - un proiect ROmedic destinat exclusiv acestui subiect.

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.