Cancerul in toate formele sale poate fi vindecat

372 comentarii 1 2 ..... 456 ..... 12 13 Înainte ›
0
23-03-2011, ora 22:52
mihaivictor
Nu este medic/terapeut
mihaivictor
pentru terra mater
au venit rezultatele la analizele de sange pentru mama mea si vreau sa va spun la toti ca sunt excelente si foarte promitatoare. nu vreau sa par optimist dar va spun ca eu de felul meu sunt un om superoptimist. cu ajutorul bunului Dumnezeu vom invinge aceasta boala necrutatoare.
pentru inceput va readuc aminte ca mama a fost diagnosticata cu neoplasm de cap de pancreasm nemetastazat, trei centimetri, inoperabil din cauza apropierii de artera mezenterica. in octombrie a fost diagnosticata si de atunci si pina in prezent operata de doua ori pentru corectii doudenale si biliare. la ultima operatie din ianuarie ni s-a spus ca s-au descoperit citiva ganglioni in peretele abdominal superior.
de atunci am luat decizia sa urmam cura lui Rudolf Breuss si nu calea citostaticelor care omoare corpul.
mama a urmat 23 de zile incheiate din cura lui breuss, doar sucul de legume, sfecla rosie, telina si morcov si ceaiurile de salvie, pentur rinichi si de napraznic. dupa 23 de zile a renuntat deoarece s-au instalat niste stari de ameteala, de scadere a concentratiei si a vazului. in continuare consuma sucul de legume dar am adaugau o supa de legume, cateva linguri de orez fierti, o banana, o portaocala, sucuri de mere si de morcovi etc.

Acum va arat analizele facute in data de 23 martie 2011 si 19 noiembrie 2010 (in plina criza).
Mama mea a avut in ultimii ani analiza gama GT, un indicator al unei boli a pancreasului si a ficatului de patru ori mai mare decat normalul desi a luat tratament nu a reusit sa aduca acest indicator in limitele normale. cu sucul de legume al lui breuss a adus indicatorul GGT in limite normale, si doar in trei saptamini.

Analizele din data de 23 martie 2011

AMilaza 63 limite intre 0-100/u/l
Bilirubina directa 0.28 0-0.41/mg/dl
Bilirubina totala 0.54 0.3-1.2/mg/dl
Calciu total 9.64 8.6-10.3/dg/dl
Fosfataza alcalina (indicator pentru boli hepato-biliare) 344 97-279 un pic marita
GGT 53 7-50 un pic marita
Glicemia 85 70-120
GOT 18 0-37
GPT 12 0-40
K 4 3.5-5.1
Na 132 136-146 sub limita minima
Proteine totale 5.9 6.2-8 sub limita minima
Uree 33.2 10-50
Creatinina 1.29 0.5-1.2 usor peste limita maxima
Fier 69 50-175
Magneziu 2.24 1.6-25

Analizele din data de 19 noimbrie 2010 - atentie la aceste valorile la sase saptamini dupa depistarea bolii

AMilaza 249 limite intre 0-100/u/l pese limita de doua ori si jumatate
Bilirubina directa 0.33 0-0.41/mg/dl
Bilirubina totala 0.78 0.3-1.2/mg/dl
Calciu total 9.59 8.6-10.3/dg/dl
Fosfataza alcalina (indicator pentru boli hepato-biliare) 696 97-279 de trei ori mai mare
GGT 204 7-50 de patru ori mai mare
Glicemia 79 70-120
GOT 25 0-37
GPT 36 0-40
K 4.6 3.5-5.1
Na 140 136-146 sub limita minima
Proteine totale 6 6.2-8 sub limita minima
Uree 28 10-50
Creatinina 1.29 0.5-1.2 usor peste limita maxima
Fier 59 50-175
Magneziu 1.95 1.6-25

va las pe voi sa faceti comparatii si astept sfaturi in continuare.
terra mater iti doresc sanatate uriasa si rabdare sa treci peste tot ca sigur drumul apucat este unul corect. eu imi dau seama cu mama si cel mai important e ca si ea isi da seama.
peste vreo doua saptamini mergem la un control ct si ecograf sa vedem tumoara ce dimensiuni are.
terra mater vreau sa te intreb daca mamaliga e permisa?
0
24-03-2011, ora 04:42
Terra Mater
Nu este medic/terapeut
Terra Mater
mihaivictor, citesc si am ochii umezi... Lucru rar la mine, pentru ca boala, mi-a afectat si vederea, secandu-mi secretiile lacrimale. In ultima vreme acest "fenomen" se petrece destul de des, deci, un alt motiv sa ma bucur, convinsa ca postul a ajutat cumva si acolo. Nu plang, dar faptul ca mi se umezesc ochii e un semn bun.
Sa fiu sincera, asa cum de fapt am fost mereu, si fara sa imi lipseasca modestia, tot timpul am crezut ca rezultatele analizelor mamei tale vor fi bune, ca prin aceasta terapie a "nemacarii" va reusi sa infranga boala. O pup si o imbratisez cu gandul, cu sufletul cu o asemenea intensitate, ca si cum as face-o in mod real. MERITA! Si imbratisarea, si victoria!
Si o imbratisarea calduroasa si pentru tine.
La urma urmei... cred ca as putea sa iti fiu mama ca diferenta de varsta... Cam asa... banuiesc...Face foarte bine ca inca nu a trecut pe mancare gatita, si sa continue asa cat de mult poate. Hrana cruda sau semi-cruda este vitala. Zic si semi-cruda, pentru ca cerealele, cam toate, trebuie fierte. Ma bucur si ca exista medici dispusi sa apeleze la terapiile alternative, si inca foarte mult. Te rog sa ii comunici doctoritei care se ocupa de mama ta, ca ii adresez toata stima si aprecierea pentru aceasta inclinatie.
Da, poate sa manance mamaliguta, dar cu conditia sa fie malai integral si nu rafinat din comertul conventional si fiarta bine si nu tocmai vartoasa... Eu o manac cu peste copt pe plita, (de fapt, este o placa de fonta cu canturi care permit frigerea pestelui si a ardeilor, dovleceilor, etc, ca pe gratar, pe care o pun peste pietrele lavice asezate in tavita lor, deasupra flacarilor grill-ului pe care il avem) cu mujdei si zarzavaturi innabusite sau coapte si ele pe aceeasi plita.

Misah, ma bucur si pentru tatal tau ca acum se confrunta doar cu o singura problema, aceea a tusei. Incercati sa aplicati una din metodele pe care le-am indicat in una din postarile mele anterioare.
Faptul ca si el a raspuns pozitiv la sugestia ta (asa cred eu) de a recurge si la medicina alternativa, a fost in favoarea sa si rezultatele se vad. Din tot sufletul multa sanatate!
Sunteti doua persoane minunate, tu si mihaivictor. Copii ca voi si-ar dori poate si ar merita sa aiba toti parintii. Sa va lumineze si limpezeasca Dumnezeu caile vietii, daruindu-va satisfactii si bucurii pe masura sufletelor voastre!
Si eu ma simt mult mai bine acum. Am pus deja aproape 2 kg. Sper sa revin curand la greutatea mea ideala, adica la 51-52 kg. Cred ca de maine am sa imi reiau si plimbarile zilnice. Sigur, la inceput vor fi mai scurtute, ca sa ma reobisnuiesc, dar sper ca in curand sa ajung iar la minimum o ora de mers pe jos, circa 8-10 km. Deja ieri si azi am facut si cateva lucrari mici in gradina de flori. Peste cateva zile, daca vremea se va mentine frumoasa, am sa trec si la gradina de legume si zarzavaturi. Maine seara imi voi pregati si rasadurile in ladite.
Saptamana viitoare si eu am sa imi fac analizele, si mai ales pe cele referitoare la vitamine si minerale, pentru ca vreau sa stiu clar la ce punct am ajuns.
Toate gandurile bune pentru voi toti si Dumnezeu sa va mangaie si ocroteasca oriunde va veti afla!
0
27-03-2011, ora 21:32
mihaivictor
Nu este medic/terapeut
mihaivictor
pentru terra mater
0
27-03-2011, ora 21:36
mihaivictor
Nu este medic/terapeut
mihaivictor
sorry
revin am apasat din greseala "trimite".

pentru terra mater
au aparut citeva mici probleme si vreau sa te intreb daca sunt normale sau daca trebuie sa mergem la doctor pentru a vedea despre ce anume etse vorba.
de vine mama are niste dureri mari in zona stomacului. zice ca sunt pulsatorii, sunt trecatoare si nu de durata.
vreau sa te intreb daca aceste dureri nu vin pe fondul consumului de portocale. mama manca o portocala cruda si a consumului de suc de mere cu morcovi. in fiecare sear bea un suc natural din doua mere si un morcov. ma gindesc ca a facut o usoara gastritat daca nu chiar un ulcer.

terra mater te rog mult de tot mai ajuta-ma cu citeva idei despre ce anume ar putea consuma/manca ca zice ca deja s-a saturat de supa de legume, de orezul fiert care uneori il inlocuieste cu un cartof fiert.
iti multumesc
mihai victor
0
27-03-2011, ora 21:59
Misah
Nu este medic/terapeut
Misah
cauta pe net: este o reteta ghiveci de legume la cuptor(in vas yena) care sunt mai mult fierte, supe creme(de conopida sau broccoli), tarte cu legume: aluat facut in casa din faina integrala sau neagra si deasupra pui orice legume vrei, salate crude, ma mai gandesc
0
27-03-2011, ora 22:01
mihaivictor
Nu este medic/terapeut
mihaivictor
daca ai stii ca mama mea vrea doar sa manince
si numai carne si tocanita
si nu stiu cum sa o mai conving ca asa ceva nu se mai poate
0
27-03-2011, ora 22:55
Misah
Nu este medic/terapeut
Misah
Tatal meu nu stie ce boala are, dar el l-am convins ca A SPUS DOCTORUL (ca el stie mai bine si asa trebuie) ca toate produsele animale iiinfluenteaza cresterea "petelor de la plamani" si cand nu intelegea ii spuneam ca mananca pe riscul lui, daca se maresc petele de la asta va fi. Am inlocuit toate lactatele cu branza tofu si lapte de soiasi in rest numai mancaruri de legume, cat mai usoare(mai mult fierte). Si pe langa el mancam si noi asa, la inceput e mai greu, dupa aia te obisniuiesti. Multa sanatate
0
27-03-2011, ora 23:25
mihaivictor
Nu este medic/terapeut
mihaivictor
eu i-am spus de la bun inceput de ce boala sufera pentru ca m-am temut ca imi va putea reprosa ulterior
0
27-03-2011, ora 23:34
Misah
Nu este medic/terapeut
Misah
pai atunci ar trebui sa inteleaga, ziica asa a zis doctorul. Ti-am zis, la inceput e mai greu. Si ajuta f mult daca mananca toata lumea din casa la fel
0
28-03-2011, ora 02:45
Terra Mater
Nu este medic/terapeut
Terra Mater
mihaivictor, imi pare rau ca iar ti-am citit mesajale destul de tarziu...
Mama ta NU TREBUIE SA SE MAI ATINGA DE CARNE NICIODATA IN VIATA EI!!!!! NICIODATA!!!!!!! Proteinele de carne sunt alimentul preferat al cancerelor de orice natura.Faceti-i asa zisa supa a lui Hippocrate, care de fapt este o ciorbita foarte concentrata de zarzavaturi: ceapa, praz, morcovi, cartofi, rosii sau bulion (circa 800-1000gr), patrunjel radacina si frunze), pastarnac, ardei gras (preferabil cel verde), telina (radacina si frunze). Tocati toate zarzavaturile cubulete, le fierbeti in apasi bulion, fara sare sau daca chiar nu poate fara sare deloc, adaugati foarte putina si doar din cea mare, oceanica, de pe fundul oceanului (se gaseste in magazinele de produse biologice). Se fierbe acoperita, la foc mic, circa 4 ore. I-o puteti da asa, sau pasate toatezarzavaturile.
Mai poate manca, dar numai din cand in cand, circa odata pe saptamana, putina urda proaspata, facuta in casa sau branzica proaspata la fel, facuta in casa, cu lapte curat bio, nicidecum pastorizat, sau UHT, sau de alt tip din comertul conventional.
Eu imi fac si un fel de tocanita cu cartofi, astfel: coc cartofii si cepaa si ardeii in cuptor, curat ardeii de pielite si seminte. Toc ceapa ca pentru tocanita, la fel si ardeii, apoi, adauga dovlecei cruzi taiati feliute si impartite in 4, apoi, cartofii si rosii sau pasta de bulion facuta de mine in casa. Le fierb la foc domol, cu putin ulei de floarea soarelui presat la rece si ulei de susan. La sfarsit adaug patrunjel tocat fin si dupa chef uneori si marar proaspat.
Mananc foarte multa salata verde, in care toc si cateva frunze de macris din gradinita mea, si ceapa verde, frunze de patrunjel, frunze de telina, frunze de marar verde, iar uneori, cand reusesc sa gasesc in locuri nepoluate si plantute de papadie cu radacina cu tot, cu floricelele lor galbene sau cu "banutii" mici, neinfloriti. (Astea mi le-a recomandat dr. Petre Muresan de la Cluj. Tot el i-a recomandat sotului meu sa manance floricele de "banuti" adica margaretele alea micute, micute ce se vad pe pajistile inverzite; si va asigur ca sunt chiar gustoase. La noi in familie mancam cu totii asemenea plante. Inclusiv fiul meu, pentru care insa gatesc si normal, uneori chiar si carne, fara sa ma tenteze pe mine sau pe sotul meu... Noi ne permitem doar din cand in cad peste oceanic sau marin proaspat, pe placa sau la cuptor, cu zarzavaturi si cartofi si cu mujdei de usturoi). Uite, in ciorbita puteti sa puneti si cateva frunze de macris.
Mai poate sa manance si salata de cartofi cu ceapa verde, cu ulei presat la rece si otet de mere (totul bio!!!) si sa adauge cateva maslinute; dar NU SI OU!!!! Cartofi fierti in coaja si morcovi fierti si apoi stropiti cu ulei si cu patrunjel verde tocat fin. Poate sa consume la fiecare masa cate o lingura de ulei crud de in, care este cel mai bogat in Omega 3, dupa uleiul de ficat de merlucius. Sa evite portocalele! Mai degraba sa manance mere crude sau coapte la cuptor (cu cateva cuisoare infipte in ele, sunt delicioase! Si mai poate adauga foarte putina scortisoara cand sunt gata. Sau compot de mere cu zeama de lamaie si indulcit cu miere de salcam. Puteti sa adaugati la un kg de miere de salcam 100 gr. de polen pe care sa il amestecati zilnic de 2-3 ori, astfel incat in aproximativ 15 zile sa se dizolve in miere. Poate sa consume zilnic o lingura dimineata si una seara; este un desert delicios si foarte sanatos.
De asemenea, ii puteti face mancarica de mazare verde (in niciun caz NU din cea in conserva!!!) proaspata sau congelata, pe care o veti pasa si apoi strecura prin sita sau trece prin "pasaverdure", acel dispozitiv care paseaza legumele dand deoparte cojile.: nu stiu cum se numeste in magazinele romanesti. este un fel de strecuratoare cu un disc cu gaurele si o manivela de care se invarte si astfel discul respectiv trece deasupra legumelor si le paseaza separand cojile. La fel se poate face si cu fasolea, dar la ea nu este inca vremea pentru a i se da fasole. Nici eu nu am mancat pana acum.
Nici fasole verde nu mi-am permis inca, desi mai am inca in congelator din productia proprie din vara trecuta. Putei sa ii faceti si chiftelute de cartofi fara miez inmuiat in lapte si fara sa le frigeti in ulei. le veti unge abia-abia si le veti pune in cuptor sau pe plita incinsa si unsa usor, incat sa nu se lipeasca. Evitati laptele de soia! Mai degraba dati-i de migdale, de ovaz sau de orez. Dar in niciun caz nu lapte de vaca si nici de soia. Din cand in cand, puteti sa ii dati putin Kefir facut de voi in casa saun iaurt la fel, facut de voi in casa. (Eu in seara abia incheiata am pus la acrit 1, 5l de lapte pentru iaurt, in oale de pamant si 1l cu fermenti de Kefir. Din acesta voi obtine poimaine dimineata cand il voi strecura, circa 0, 5 l Kefir.IIaurtul deja a inceput sa se inchege. Dimineata il voi avea deja bun de consum.)
Cred ca am fost destul de explicita si v-am dat deja o multime de sugestii.
De acord cu Misah: mama ta, care stie clar de ce boala sufera trebuie sa devina constienta ca anumite alimente TREBUIE SA LE RADIEZE DIN MEMORIA SA! E libera sa aleaga: CARNEA SAU VIATA... Fa-o sa inteleaga ca nu trebuie sa se lase sa devina sclava a gusturilor sale. Sa te si sa o ajute Dumnezeu!
0
28-03-2011, ora 12:50
Misah
Nu este medic/terapeut
Misah
Cauta pe net, sunt o gramada de retete. Cauta pe Google mancare de post, la care excluzi prajeala. Eventual eu mai fac cu branza tofu sau lapte de soia. Dar retete gasesti f multe. Trebuie sa ii faci un meniu destul de variat care nu trebuie sa se repete pt ca ei si asa nu au pofta de mancare si daca le dai aceeasi mancare 2-3 zile, normal ca nu lemai place;in fiec zi altceva
0
28-03-2011, ora 19:59
mihaivictor
Nu este medic/terapeut
mihaivictor
misah
vreau sa iti spun ceva interesant: dupa cura luio breuss mama are o pofta de mancare de ar minca tot timpul.
de asta zic ca ii e foame
tot asta imi zice ca ii e foarte foame.
0
28-03-2011, ora 23:31
Terra Mater
Nu este medic/terapeut
Terra Mater
Misah, nu tot ce este mancare de post poate fi inclus in alimentatia unui om bolnav de cancer sau alte boli degenerative grave... De exemplu, varza fiarta sau calita nu este recomandata, cum nu este recomandata nici fasolea sau lintea sau nautul... Doar mazarea verde, din familia leguminoaselor, poate fi consumata de catre acestia si numai dupa ce i s-au eliminat cojile asa cum am descris mai sus. Varza este recomandata doar ca salata cruda cu ulei si eventual putine rosii tocate fin deasupra sau o lingura de bulion de casa, sau sub forma de suc.

mihaivictor, mai puteti sa faceti si orez cu ceapa fiarta innabusit in apa cu ulei, (nu prajita), cu putina sare si piper, la care puteti adauga o lingura -doua de pulpa de rosii sau de pasta de bulion si apoi sa tocati marar si patrunjel verde. Este si hranitoare si gustoasa aceasta mancarica. Puteti deasemenea sa faceti gulioare umplute cu orez, ceapa fiarta innabusit asa cum am descris mai sus, ciupercute champinion si un cartof fiert si zdrobit, cu o lingura de faina de orez ca sa se lege compozitia, putin piper si putina sare oceanica, patrunjel si marar verde. Gulioarele se scobesc, se fierb putin incat sa se inmoaie cat de cat, dupa care se umplu cu tocatura facuta asa cum am spus deja, la care se adauga si pulpa de la gulioare. Se aseaza in cratita si se adauga apa si rosii sau bulion, cu cateva boabe de piper si o frunzulita de dafin si se fierbe la foc domol pana se umfla orezul si gulioarele au devenit moi, incat sa treaca furculita cu usurinta.
La final, se adauga patrunjel tocat fin. Si sosul se poate lega tot cu o lingura-doua de faina de orez sau cu un cartof fiert bine si zdrobit. Daca ii place, sau... daca va place, puteti sa adaugati si marar verde tocat fin. Eu il mananc bucuroasa pentru ca imi place si gustul sau dar si pentru ca este si foarte sanatos.
0
29-03-2011, ora 11:10
Misah
Nu este medic/terapeut
Misah
Cu cateva exceptii pe care le stim deje fiecare. M-am referit ca de pe net putem lua o gramada de idei noi, la care la scoatem ceva, mai inlocuim ceva...
0
31-03-2011, ora 13:41
mihaivictor
Nu este medic/terapeut
mihaivictor
pentru terra mater

draga mea,
au aparut unele mici complicatii.
mama are dureri de intensitate mai mare sau mai mica in zona stomacului.
vreau sa te intreb daca tu ai asa cea dupa aceste cure pe care le faci si daca ai cum le eviti? ma gindesc ca nu sunt de la pancreas pentru ca mama le descrie si o localizeaza altcumva si altundea decit spun medicii in tratatele de specialitate.
astept raspuns cu mare drag.
0
01-04-2011, ora 16:05
Terra Mater
Nu este medic/terapeut
Terra Mater
Aloha!
mihaivictor, eu am avut doar in primele zile de pre-revenire din post mici dureri stomacale, dar pasagere; in schimb, atat in peroada postului cat si in cea de pre-revenire am avut dureri de fiere si o salivatie densa, greoaie, care imi umplea foarte des gura de un lichid vascos cu tenta acida -amaruie. Nu m-au speriat absolut deloc aceste manifestari, deoarece asa cum am mai spus-o si in alte ocazii, repet: am citit destul de multe carti si tratatate in domeniul postului ca deja stiam clar la ce ma pot astepta in aceasta experienta. Nu am luat nimic, absolut nimic chimic si nici nu am apelat vreoadata la vreun medic. Tot ceea ce am luat au fost infuzii, macerate, ceaiuri de plante medicinale. Acum mananc normal, mai concret: mananc foarte multe salate crude de laptuca, spanac fraged, diverse alte salate verzi, frunze de telina, frunze de patrunjel, frunze de marar, macris, papadie ( de la radacina pana la florile galbene bine inflkorite, floricele de margarete micute de pajiste, usturoi si ceapa verd, condimentate doar cu ulei obtinut prin presare la rece de floarea-soarelui, in, susan, canepa (sotul meu foloseste si ulei de masline si din seminte de dovleac), otet de mere sau de miere, putina sare oceanica, nerafinata, multe migdale, seminte de floarea soarelui, samburi de caise, seminte de dovleac, nuci si chiar si migdale amare (nu mai mult de 7-8 pe zi), alge Kombu si alte diverse alge mixte, totul macinat (nu foarte fin), si seminte de susan. Toate acestea se amesteca in salate, si uneori, in zilele in care beau dimineata cei 350 ml de iaurt sau Kefir adaug sera si putin din acesta in salata. Este cea mai sanatoasa si hranitoare modalitate de alimentatie.
Legat de acele dureri mai mult sau mai putin intense ale mamei tale in zona stomacului, este posibil sa provina de la ceva ce mananca si nu ii prieste. Repet: sa evite alimentele acidificante, si sa se axeze pe cele alcalinizante. Le poate gasi in internet, digitand in google "alimente acidificante si alimente alcalinizante"

Ca leac naturist impotriva unor asemenea dureri sugerez urmatoarele:

I - Reteta care ajuta si in durerea stomacala: 2 frunze de dafin (aloro) se fierb pentru 5 minute cu 5-6 cuişoare. Se pot consuma 2-3 căni pe zi.

II - Afinele sunt recomandate in cazurile de indigestie, de dureri de stomac, impotriva afectiunilor intestinale si diareei.
Fructele proaspete se folosesc in cazul afectiunilor stomacului, iar cele uscate sub forma de decoct in tulburarile intestinale si diaree.
Medicina populara foloseste afinele in amestec cu fragii.
Bolnavii cu tulburari intestinale cronice, cu aciditate scazuta a sucului gastric, cei care sufera de anemie trebuie sa consume cat mai multe afine si fragi. Aceste fructe sunt recomandate de asemenea impotriva pietrelor la rinichi, in cazul acceselor insotite de dureri puternice. In acest caz sunt recomandate si baile cu un decoct pregatit din paie de ovaz si frunze de coada-calului (in parti egale).
Afinele fierte se pun intr-un strat gros pe locurile afectate de eczeme si se bandajeaza. Compresele acestea se schimba zilnic, iar bandajul se umezeste cu zer.
In acelasi fel se trateaza si cosurile, ranile procate de arsuri sau apa fierbinte.
Afinele proaspete trebuie consumate si in caz de reumatism sau de tulburari meolice.
Afinele, mai ales cele proaspete, au proprietatea de a intari intestinul in caz de diaree, dar si de a trata in acelasi timp si constipatiile cronice.
Ganduri bune pentru toti si o imbratisare calduroasa mamei tale insotita de sugestia si rugamintea de a nu mai fi asa "prapastioasa", adica sa nu se mai sperie chiar asa de usor pentru orice nimicut. Pentru tot ceea ce ni se intampla exista o cauza pe care este bine sa o cautam inainte de toate in noi si in ceea ce facem noi, si pentru toate "problemele" exista remedii. Sa nu uite si sa nu uitati: Dumnezeu nu ne-a creat pentru a ne pierde; cei care ne conduc la pierzare suntem noi si cei in mainile carora ne punem destinele, abandonandu-ne si abandonand Divinul.
Dumnezeu sa va racoreasca sufletele cand arsita vietii face dogoarea insuportabila!
0
01-04-2011, ora 18:52
mihaivictor
Nu este medic/terapeut
mihaivictor
draga terra mater

cred ca am rezolat prolema durerilor de stomac si am indentificat cauza

dupa cura cu sucul de legume al lui breuss am continuat in perioada de prerevenire cu sucul de legume. desi breuss a zis ca dupa cura lui trebuie consumat doar 1/6 din cantitatea initiala.
noi, dupa cura lui breuss, am continua cu aceeasi cantitate de 250 de ml si asta a deranjat-o foarte tare la stomac dupa ce a inceput sa consume din nou alimente, exceptie carne, lapte, branza si oua.
daca ai ceva amanunte de ce irita sucul de sfecla rosie prea mult sa imi zici.
te rog mult sa imi trimiti si mie titlurile de carti despre posturi de revenirea din post.
iti multumesc din inima.
iti doresc succes enorm si sanatate cu r.oaba si ma rog Domnului pentru tine ca te-a trimis in fata mea si in calea mamei mele.
succes
0
03-04-2011, ora 23:36
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
TOATE aceste retete "minune" care au ca scop tratamentul cancerului nu au nici un fundament stiintific, nu si-au demonstrat niciodata eficienta in nici macar vreun studiu randomizat. Pur si simplu nu functioneaza! de multe ori fac doar rau pentru ca impun restrictii inutile si chinuitoare unui om care e deja chinuit. in cel mai bun caz nu fac nimic...
0
04-04-2011, ora 10:22
mihaivictor
Nu este medic/terapeut
mihaivictor
radu
si eu sunt un om cu pregatire superioara si m-am intre at si eu de multe ori de ce asa si de ce pe dincolo. nici eu nu am crezut decat in tratatementul doctorilor
dar acum cred si credd cu tarie. cred pentru ca ma uit la mama mea si vad ce vad. daca era sa ma iau dupa doctori acum mama era de mult oale si ulcele. doctorul care a operat-o in octombrie mi-a zis ca nu mai prinde anuil nou. apoi i-a zis sa manince de toate pina iar s-a blocat sistemul gastro intestinal si a fost nevoie de o alta operatie.
dupa ce am urmat cura lui breuss totul s-a schimbat. mama se simte bine, analizele sunt bine. problema cu ea este ca vine din vechea generatie care nu crede in astfel de chestii si duc in fiecare zi o lupta cu ea in ceea ce priveste mincarea.
0
04-04-2011, ora 11:51
mihaivictor
Nu este medic/terapeut
mihaivictor
terra mater
ai auzit de dr. mirela wagner si tratamentul ei cu ciuperci din china?
te rog sa imi scrii si sa imi spui parerea ta.
cu drag
mihai victor
0
04-04-2011, ora 22:56
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
cum actioneaza dieta vegetariana sau ciupercile impotriva cancerului ? prin ce mecanism ?
0
05-04-2011, ora 05:10
Terra Mater
Nu este medic/terapeut
Terra Mater
mihaivictor, dragule, se vede ca mi-am facut o "vocatie" din a-ti raspude de fiecare data cu intarziere...
Am fost plecata cateva zile si nu mi-am luat laptopul cu mine... Sper ca nu te-ai suparat pentru aceasta tacere...
Acum, sa incerc sa raspund pe rand intrebarilor tale directe:
1) Nu stiu clar pentru care motiv sfecla rosie provoaca mamei tale deranj la stomac insotit de dureri mai mult sau mai putin puternice... Si mie mi-a provocat neplaceri sucul de sfecla rosie pe vremea cand am facut postul de trei luni doar cu sucuri asa cum indica terapia Gerson si infuzii de coada calului, coada soricelului si macerat de radacina de obligeana. Insa neplacerile mele nu s-au localizat la stomac ci la nivelul gatului, unde simteam asa, un fel de arsura si imi crea dificultate de deglutitie... Am reusit sa inteleg ce anume provoca aceste arsuri, abia in vara anului trecut, cand, asa cum am povestit intr-o postare anterioara, in urma unui consum de doar cateva zile a unui oligoelement pe baza de litiu, recomandat de o farmacista homeopata, care ar fi depistat in organismul meu o carenta a acestui element, am inceput sa am toate simptomele unei hipotiroidite, inclusiv tensiune foarte scazuta si temperatura la fel foarte scazuta, adica chiar sub 35 grade C, (hipotensiune si hipotermie). Cand m-am apucat serios sa caut sa inteleg ce anume putea sa imi provoace asemenea manifestari, am descoperit ca litiul, chiar daca este vorba de un "inofensiv" oligoelement, in realitate, cand organismul are deja un deficit de iod, asa cum era cazul meu, deoarece, pe acea durata de 3 luni de dieta cu sucuri nu am luat lugol (nicio farmacie nu a vrut sa imi dea acest produs, pentru ca nu aveam reteta de la medic...) asadar, ziceam ca litiul elimina si putinul iod ramas in organism ducand la reducerea productiei de hormoni de catre tiroida si deci la aparitia hipotiroiditei sau a tiroiditei autoimune. Cu mine asa s-au petrecut lucrurile. Atunci am cautat alimentele care contin litiu si am descoperit ca sfecla rosie este unul dintre acestea. Ei bine, eu beam odata la doua zile cate un pahar de 250 ml de suc de sfecla rosie chiar daca imi crea acele arsuri la nivelul gatului... S-ar putea ca acelasi element mamei tale sa ii fi provocat probleme la nivelul stomacului...
2) Nu, nu am auzit de Mirela Wagner si nici de terapia ei cu ciuperci chinezesti. Pot sa iti garantez in schimb eficacitatea consumului de Kefir (dar numai cu o concentratie de grasime de 2 %) in intarirea imunitatii pornind de la redresarea florei intestinale, ca si eficacitatea ceaiului Kombucha. Eu mi-am procurat atat fermentii vii, activi proaspeti de Kefir cat si asa zisa "ciuperca" Kombucha. Sunt extraordinare si unul si cealalta. in familia mea ii consumam cu totii si ii consuma si fiica mea si sotul ei. Deasemenea, toti vecinii mei ii consuma de circa 6-7 luni si sunt foarte multumiti pentru ca multe dintre problemele lor de sanatate s-au ameliorat sau au chiar disparut. Evident, si ei au inteles cat de multa insemnatate are alimentatia corecta si sanatoasa, cu deosebire alimentele crude sau semicrude. (Vineri am fost cu vecinele mele la cules d plante spontane cu care am facut salata si orez. La orez am folosit planta care la noi este cunoscuta ca "gusa porumbelului" si am obtinut un orez delicios. Maine am sa pregatesc iar orez, dar de data aceasta cu urzici. Acest fel de mancare insa il cunosc de multa vreme si este si el foarte bun si salutar.)
3) Cartile pe care le-am citit eu despre post in limba romana sunt " Tinerete fara batranete" sau "Tinerete" a lui John Thomas, "ANCA PETRE si VALERIU POPA-Cancerul-Boala-la-Petre-Anca.html, apoi "Hrana Vie" de Ernest Gunther, in care aminteste de importanta postului negru sau cu sucuri in actiunea de inversare a procesului de imbatranire si de redobandire a sanatatii. Am citit insa si carti in italiana, ca de exemplu "Il segreto di Igea. Guida pratica al digiuno autogestito" - di Gazzeri Gloria - Magnano Sebastiano, "Il digiuno terapeutico" - Gerhard Leibold, "Digiuno contro cancro" - Cinquegrana Umberto, "Digiuno, via di salute" - Cott Allan - Agel Jerome - Boe Eugene, "Digiuno razionale per il ringiovanimento fisico, mentale spirituale" - Ehret Arnold. Dar vreau sa iti spun ca si Catherine Kousmine vorbeste despre importanta postului (digiuno -in italiana) si despre neajunsurile care pot sa apara si recidivarea bolilor sau chiar agravarea lor in cazul revenirii la alimentaia "clasica", cu carne, alimente rafinate si nebiologice, folosirea produselor cu continut chimic, nebiologice... Si cartea lui John Thomas o poti citi online, ca si cartea lui Ernest Gunther. si a lui Petre Anca pe site-ul : http://www.scribd.com. Am mai citit si cateva carti ale lui Louis Kuhne, care sunt fenomenale!

Acum, desi nu sunt din principiu adepta polemicilor, simt ca am datoria sa ii adresez cateva cuvinte lui RaulDuke:

Stimabile, numai cine din disperare sau convingere a urmat calea postului total, negru sau partial, cu sucuri sau cu supa sau numai cu ceaiuri, poate sti cu certitudine cate efecte benefice poate sa aibe o asemenea dieta-terapie pentru organismul, spiritul si mintea sa. Atitudinea ta dispretuitoare si aroganta ta sfidatoare imi aduc in memorie urmatoarea expresie celebra: "Per la scienza il Calabrone non potrebbe volare. Il Calabrone questo non lo sa e...vola", ceea ce in traducere libera inseamna: "Porivit stiintei, Bondarul nu ar putea sa zboare. Bondarul nu stie asta si... zboara". Iti doresc sa nu fii niciodata nevoit sa alegi calea postului, adica sa fii mereu in perfecta sanatate. Dar daca totusi, vreodata s-ar intampla sa te confrunti cu probleme serioase de sanatate, aminteste-ti ca oameni odinioara disperati care potrivit stiintei si medicilor ar fi trebuit sa devina deja de mult hrana pentu viermii din cimitire, traiesc si inca foarte bine si sanatosi complet datorita respectarii unor perioade lungi de post si a unei atente alimentatii echilibrate si sanatoase. Cunoasterea si Pacea Divina sa iti lumineze si sa iti mangaie existenta.
0
05-04-2011, ora 10:15
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
terra mater: vezi ca eu nu am pus nici o intrebare aroganta sau sfidatoare ci una cat se poate de legitima la care tu reactionezi ultradefensiv agresiv, nicidecum stiintific. vrei sa imi spui ca toate credintele tale nu au absolut nici o baza stiintifica, deci nu se poate pune baza in ele?
bondarul nu ar putea sa zboare POTRIVIT STIINTEI DE ACUM 300 de ani! stiinta evolueaza, asta e avantajul ei!
ai niste dovezi pentru ceea ce sustii ? eu nu cred, si nu are nimeni...
cu regret iti spun ca postul si rugaiunea au acelasi efect asupra cancerului ca statul intr-un picior. zic "cu regret" petnru ca si mie mi-ar placea ca totul sa fie atat de usor.
0
05-04-2011, ora 12:54
mihaivictor
Nu este medic/terapeut
mihaivictor
tu vb ca este usor. dar ai tinut vreodata un astfel de post?
nu cred
dupa ce incepi sa tgii, dupa aia vorbim si o sa vedem daca mai spui ca e usor. de aia nu multi au rezuiltate pentru ca la fvel de multi dintre semenii nostri nu au vointa necesara. mama a tinut 24 de3 zile si pot sa iti spun ca a fost inainte si cum este acum. sta chiar aici linga mine si ma uit la ea si vad cat e de bine.
0
05-04-2011, ora 14:03
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
AM ZIS EU CA E USOR ? sunt sigur ca e foarte greu si neplacut. si pe cat de greu si neplacut este, pe atat de traumatic este pentru un organism adaptat genetic de mii de ani la dieta omnivora si la beneficiile carnii si proteinelor de gr. I in alimentatie, plus alti nutrienti esentiali.
ce spui tu despre mama ta nu este o concluzie stiintifica in urma unei investigatii medicale, ci o apreciere pur subiectiva.
eu am intrebat de beneficiile dovedite STIINTIFIC/MEDICAL ale acestei diete minunate, nu am pus la indoiala faptul ca e grea. numai utilitatea ei. faptul ca tu, de exemplu, sustii ca mama ta se simte "bine" dupa asa ceva nu este o dovada pentru NIMIC, te asigur!
faptul ca credem in ceva nu face acel lucru si adevarat sau util.
0
05-04-2011, ora 14:15
ddirkhendel
Nu este medic/terapeut
ddirkhendel
Cititi cartea aceasta :


O terapie naturală eficientă pentru tratarea cancerului şi a altor boli grave - DVD inclus

Editura Adevarul Divin

http://www.divin.ro/?53t4lv7f2k=3002

Urmand acest tratament sunt mari sanse sa va reveniti sau cel putin sa va imbunatatiti calitatea vietii.
0
05-04-2011, ora 14:34
Misah
Nu este medic/terapeut
Misah
RaulDuke, tu ai pe cineva caresufera de aceasta boala?
Nici eu nu am crezut niciodata in altceva decat in medicina, la orice durere cat de mica ma indopam cu pastile. Dar in cazul tatalui meu, medicina este neputincioasa. Si datorita tratamentelor naturiste care le tine a trait pana in prezent cu 5 luni mai mult decat i-au dat toti medicii din tara si din strainatate.
Acum un an si 5 luni, cand a fost diagnosticat cu hepatocarcinom si multiple metastaze la plamani, gr 4, medicii i-au dat maxim un an. Daca tatal meu facea tratament cu citostatine, la 66 de ani si la 65 de kg (cat avea atunci) nu implinea un an de zile. Acum multumim lui Dumnezeu se simte f bine, nu are nici un fel de durere, mananca, se plimba.Noi nu am renuntat la citostatice complet, dar pe langa astea face si tot felul de tratamente naturiste si am schimbat complet regimul alimentar.
Facem o gramada de tratamente naturiste care nu au nici o recunoastere, si pe care dam o gramada de bani, poate, doar poate unul din ele ii face putin bine.Si niciodata nu o sa imi para rau atata timp cat stiu ca am facut absolut tot ce am putut pentru el.
Si mie daca im, i spuneai acum 1 an jumate de acest tratament prin post iti spuneam ca esti nebun. Dar vin anumite momente in viata cand, din disperare, esti dispus sa faci orice pentru persoana draga tie care se afla in suferinta.
Daca ai pe cineva bolnav si te putem ajuta cu vreun sfat, o vom face cu cea mai mare placere.
0
05-04-2011, ora 14:46
ddirkhendel
Nu este medic/terapeut
ddirkhendel
Chinezii au o traditie de succes de cel putin 3000 de ani in tratarea si mai ales in prevenirea tuturor bolilor prin metode naturiste, acupunctura, meditatie etc. si se stie ca sunt printre cei mai sanatosi si vitali oameni de pe pamant.Si sa trezit medicina alopata, asa zisa " stintifica ", care are o vechime de doar cateva sute de ani, ca poate rezolva totul printr-o pilula ? Sa fim serioasi, medicina de astazi e doar un business grotesc care se imbogateste din suferinta pacientului, nu degeaba corporatiile farmacologige sunt cele mai bogate din lume...de fapt ei sunt dealeri de droguri moderni si legali.De aia medicamentele se cheama " drugs " pentru ca asta fac : te fac dependent si iti dau impresia ca nu mai poti sa traiesti fara ele...
0
05-04-2011, ora 14:55
Misah
Nu este medic/terapeut
Misah
Dar nu poate rezolva totul...asta e problema. Cand iti spune un medic ca nu se poate face nimic, ai impresia ca esti pierdut
0
05-04-2011, ora 15:05
ddirkhendel
Nu este medic/terapeut
ddirkhendel
Asta pentru ca si medici sunt pierduti la randul lor pentru ca au fost indoctrinati deja din facultate sa respinga orice alternativa...deci multi dintre ei nici nu stiu ca se poate altfel si atunci cand mai vine o dovada spun ca a fost o exceptie.
Acest topic a fost închis. Nu mai pot fi adăugate noi comentarii.
372 comentarii 1 2 ..... 456 ..... 12 13 Înainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.