Cancerul in toate formele sale poate fi vindecat

372 comentarii 1 2 ..... 101112 13 Înainte ›
0
02-06-2011, ora 16:06
enemgabriel
Nu este medic/terapeut
enemgabriel
Daca pacientul raspunde la tratament, daca.Mai este si aspectul legat de exactitatea cu care actioneaza un citostatic, el nu stie care este celula canceroasa si pana o descopera distruge enorm de multe celule, practic acolo poate aparea o alta boala.
De ce sa consumi suplimente nutritive, ai dat un raspuns mai jos, pentru ca el actioneaza pe latura sanatoasa a organismului, si da, numai sistemul imunitar ajuta la lupta cu boala.Eu chiar acest lucru il promovez, medicatia de rigoare si scutul de protectie, insa sunt unele persoane care spun ca efectul benefic il are doar medicatia si nu suplimetele, parerea lor.
Am un respect deosebit pentru medicii care au studiat si nutritia nu numai patologia.
Uite, eu chiar iti propun sa dialogam in acest sens si sa putem ajuta oamenii sa inteleaga de ce au nevoie si de "naturiste".
0
02-06-2011, ora 18:55
enemgabriel
Nu este medic/terapeut
enemgabriel
Raul duke, fie ca esti sau nu medic, desi ar fi o mare tragedie ca tu sa fii medic, limbajul pe care-l folosesti scoate in evidenta, neputinta, frustrarile si rautatea din suflet.Eu cred ca defapt tu reprezinti o imagine neagra pe un cearsaf, este pata aceea care a fost rosie, rosie de sangele pe care voi l-ati lasat sa curga pentru a va putea arata neputinta in fata succesului, defapt tu nu ai cunoscut, nu cunosti si nu-o sa cunosti ce inseamna esecul, pentru ca esti un individ care nu are inima.Pa infirmierule, eu din motive de ratiune nu am sa-ti mai dau apa la moara, am sa te las sa ti se scurga sangele pe cearsaf si dintii de la ras.Nu mi pot irosii anii de studii si experienta in nutritie pe un amarat de spalator de geamuri de la wc-urile unui spital.


Rog si pe ceilalti participanti la forum sa-l lase sa "moara" pe limba lui, ignoranta e cea mai buna solutie impotriva asfel de indivizi fara identitate.
0
02-06-2011, ora 19:17
Dr. Bolca Ciprian
Chirurgie toracica
Dr. Bolca Ciprian
ani de studii studii si experienta in nutritie?

stii macar ce inseamna acest cuvant?

este evident modul de lucru - lansezi subiecte si vinzi marfuri
dar am mai facut sa dispara de pe acest forum sarlatanii ca tine
0
02-06-2011, ora 19:24
enemgabriel
Nu este medic/terapeut
enemgabriel
Va-ti simtit cumva lezat de prezenta mea sau va este teama de sfaturi competente?Fara sa fiu rautacios, ce va face sa credeti ca sunt sarlatan?
0
02-06-2011, ora 19:25
enemgabriel
Nu este medic/terapeut
enemgabriel
A, cu singuranta un medic(daca esti asa ceva)nu cunoaste nutritie, pentru ca in facultate a invatat DOAR 3 luni de nutritie, va inteleg.
0
02-06-2011, ora 19:28
enemgabriel
Nu este medic/terapeut
enemgabriel
scuze de ortografie, sper sa nu ma faceti si incult sau analfabet, aveti deobicei acest tupeu, voi cei care luati diplome pe bani si spagi fara rusine.Nu era o referire la persoana mai sus mentionata, dar sunt suficiente cazuri.
0
02-06-2011, ora 19:54
radicus
Nu este medic/terapeut
radicus
Gabriel, nu poti sa indemni oamenii bolnavi de cancer sa renunte la tratament oncologic doar pentru a consuma o anumita planta care nu a dovedit ca ar avea vreun efect. Nu poti pentru ca exista oameni disperati si creduli care isi pierd rationalul si chiar ar face acest gest care intr-un final poate fi letal. Nu poti sa ceri oamenilor sa renunte la chimioterapie, unde aproape fiecare medicament are atatea informatii din studii care confirma si reconfirma efectele benefice asupra bolnavilor de cancer incat se depaseste de cateva ori cantitatea de cuvinte din biblie.
Aici nu este sistemul romanesc vs medicina naturista, ci este medicina mondiala conventionala vs medicina alternativa. Sistemul romanesc este doar instrumentul prin care se aplica medicina conventionala. Bun, rau, nu avem ce face. Asa este el si trebuie o gramada de ani si bani sa-l reformam.
Inteleg ca ai ceva afacere cu anumite produse. Este capitalism, te inteleg. Dar nu castigi nimic, nici moral nici financiar, daca aplici un mesaj agresiv prin care ceri oamenilor sa renunte la unicul tratament care a demonstrat ca ii poate ajuta si sa se trateze cu o planta oarecare. Vei castiga doar blestemele cunoscutilor care raman in urma acelui pacient.
Poate n-ai inteles ce am citat, nu toata lumea vorbeste engleza. Dar in mare este vorba de supravietuirea pacientilor cu leucemie care ajunge la cel mult 3 luni daca nu se aplica tratament, dar aplicand un tratament adecvat (chimioterapie) se pot obtine rezultate foarte bune, medii de viata ce depasesc 5 ani bine de tot.
0
02-06-2011, ora 20:13
enemgabriel
Nu este medic/terapeut
enemgabriel
Ma gandeam, la inceputul mesajului, ca ai inteles care este opinia mea legata de medicatie si suplimente, o spun inca odata:SUNTEM ADEPTUL CONSUMULUI DE MEDICAMENTE CU CONDITIA SA-I OFERI ORGANISMULUI SI CEEA CE ARE NEVOIE, ADICA SUPLIMENTELE NUTRITIVE, COMBUSTIBILUL.Nu am indemnat pe nimeni sa renunte la chimioterapie sau alta forma de combatere a cancarului, insa s-a dovedit clar ca fac mult mai mult rau daca nu-i dai organismului si scutul necesar.Cunosc personal un caz depistat in luna decembrie, cancer la rinichi cu metastaze, la ora actuala are deja pomeni facute.Nu a vrut sub niciun chip sa faca altceva decat ia zis medicul de la fundeni.Deci, prefer sa sfatuiesc oameni sa folosesca si aceste suplimente in combinatie cu medicatia de specialitate in functie de patologie.
Am o afacere, nu-mi e rusine, nu vreau sa fiu bogat dar vreau sa ma simt liber si multumit pentru ceea ce fac.
0
02-06-2011, ora 20:53
radicus
Nu este medic/terapeut
radicus
Gabriel, ai afirmat in repetate randuri ca studiile sunt falsificate, discreditand medicamentele conventionale. Studiile sunt false in perceptia ta atat cele despre eficacitatea medicamentelor cat si cele despre ineficacitatea aloei vera. Ce intelegi tu din asta? Ca indemni oamenii sa se bazeze pe medicamente cu studii false? Eu nu asta am inteles, ci exact invers. Chiar pe pagina 10 de la acest subiect ai scris un mesaj la data 02-06-2011, ora 15:32 care imi confirma ce parere ai despre medicamente.
Studiile medicale sunt intotdeauna obiective. Falsificarea studiilor nu se practica pentru ca ar duce la pierderea a zeci de mii de locuri de munca si inchisoare pentru responsabili. Sunt multe medicamente experimentale (otravuri, cum le-ai tot numit) care nu au demonstrat efectele dorite in timpul studiilor si pentru aceasta s-a ajuns la pierderi de zeci si sute de milioane de euro per medicament. Daca ar fi fost falsificate studiile nu s-ar ajunge la asemenea pierderi.
Tu vinde-ti produsele. Dar nu garanta ceva ce nu poti. Cand vinzi un produs care nu si-a demonstrat efectele ar trebui sa incepi cu "nu garantez ca veti obtine rezultate". Mai ales daca s-au facut studii si au infirmat efectul.
Iar despre suplimente nutritive, sunt sigur ca si celulele maligne au nevoie de aceleasi suplimente ca celulele normale, poate au o nevoie chiar mai mare. Caci nu sunt celule extraterestre, ci doar niste celule care se inmultesc rapid avand nevoie de resurse.
0
02-06-2011, ora 21:41
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
"prieteni", nu va raspund decat pentru ca ma amuzati si as vrea ca asta sa nu inceteze niciodata:
- nu sunt in pozitia de a ma apara pentru ca acuzele voastre nu ma vizeaza pe mine; pe mine nu ma cunoasteti; in schimb va contraziceti cu medicina mondiala, lucru care e fata de voi ca un munte fata de fir de iarba; nu numai ca nu aveti nici o sansa de a-l clinti, insa din pozitia voastra, nici macar nu va puteti da seama de dimensiunile lui...
- papagalului care a cerut dovezi pentru care medicamentele alternative NU FUNCTIONEAZA: amice, tu ai gandit cand ai spus asta ? dar dovezi pentru care porcii nu pot sa zboare vrei?
- magicianul: fiule, nu mai fi tu asa incontrat pe medici ca nu te pune nimeni sa dai macar odata ochii cu vreunul! daca, sau mai bine zis cand vei face tu sau oricine din neamul tau cancer, iti sugerez sa stai acasa si sa folosesti salata verde sau margele magice sau ce vrei tu ! medicii nu functioneaza decat pe recomandari, in rest bolnavul face ce vrea; la fel cum e nu-mi fac reclama si sfaturile pe care le dau pe acest forum sunt date din pura pasiune pentru meserie; nu-mi fac reclama caci bolnavii fac cozi de nu se mai termina unde lucrez eu. despre a demonstra cine sunt, nu am nevoie, pentru ca cei cu care dialoghez au ocazia sa confrunte ce le zic eu cu ce le zice orice doctor cu care se intalnesc si pot decide singuri daca merita sa asculte ce le zic sau sa ma intrebe in continuare. nu am o problema cu credibilitatea, asa cum ai tu, sau o frustrare supraumana, cum ai tot tu, de simti nevoia sa injuri de o maniera oricum ordinara si pe deasupra plictisitoare, pe un forum unde oricum manifestarile astea nu-si au rostul. macar din respect pentru oamenii care au nevoie de ajutor sau sfaturi ai putea sa te calmezi putin, caci poate au dreptul sa fie scutiti de manifestarea intunecimii dintre urechile tale, ca sa nu mai vorbim de faptul ca pe mine nici nu te apropii sa ma impresionezi!
0
02-06-2011, ora 22:10
enemgabriel
Nu este medic/terapeut
enemgabriel
Am discreditat eficienta medicatiei, pentru ca un medicament nu trateaza cauza ci efectulNiciun studiu nu a demonstrat ca un medicament actioneaza eficient intr-o anumita afectiune.Studiile medicale intodeauna au avut ca efect secundar reusita de a pune pe piata ceva de care bolnavul sa devina dependent.Ce parere ai despre vaccinul impotriva gripei porcine, dar cel impotriva aviarei?rog argumente.In domeniul sanatatii(vorba vine, sanatate)nimeni nu va face puscarie, sunt institutii si comisii care au tot interesul sa nu se iasa la iveala erorile voite.Se ajunge la pirderi pentru ca ele devin(medicamentele) ineficiente, vezi antibiotice.
Eu nu vand produse ci promovez un stil de viata sanatos, nu promit vindecare pentru ca nu se adreseaza bolilor, am mai spus asta.
Celule maligne sau benigne au "nevoie" de antioxidanti, ele se inmultesc pe fondul unui organism "slabit", un sistem imunitar precar.
Sper ca ai inteles si din punct de vedere obiectiv ceea ce fac eu.
0
02-06-2011, ora 22:14
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
enemagabriel, tu nu faci nimic defapt, doar vrei din toata firea sa crezi ca faci ceva si iti fabrici argumente pentru asta. imi pare sincer rau pentru tine, pentru ca traiesti in intuneric... folosesti cuvinte fara sa patrunzi sensul si valoarea lor. antioxidanti, sistem imunitar, celule maligne, latura sanatoasa, medicamente, faci o ciorba din toate astea din care nici tu nu intelegi nimic, doar incerci sa o ornezi cumva si sa o servesti oamenilor care nu au nici o pregatire si nici o experienta. dar e doar "make believe" cum zic americanii... imi pare rau si pt tine si pentru cine crede si o iota din ce ai de zis.
0
02-06-2011, ora 22:31
enemgabriel
Nu este medic/terapeut
enemgabriel
Totusi sa-ti raspund, nu-mi face placere sa stau de vorba cu insi care nu au respect si vorbesc vulgar.
Ceea ce fac eu te deranjeaza pe tine, altfel nu ai fi ripostat, asta nu scoate in evidenta ca esti atostiutor ci mai degraba frustrat.Nu fabric nimic, dovezi pot prezenta oricand si orcui care imi cer aceste dovezi, insa la persoanele care le cunosc si nu la niste terchea berchea.Folosesc cuvinte care au legatura cu cancerul, aceste cuvinte nu au valoare ci mai degraba sunt urate, cand spui malign n-o spui ca si cand are vreo valoare ci o spui cu frica si in cunostinta de cauza.Sistem imunitar, stiu ca suna aiurea pentru tine, daca esti infirmier te inteleg daca esti medic esti mai mult, voi nu lucrati pe aceasta latura.
Singura te pregatire este sa poti sa ajungi sa jignesti, saurasti si sa te superi atunci cand esti neputincios in fata profesionistilor si al oamenilor de stiinta.
Am sa te rog sa folosesti limbajul acesta de mahala la tine in wc-ul de acasa, nu ne tragem de sireturi si nici nu esti in masura sa ma judeci tu.
Sper sa nu-mi te adresezi iar cu jigniri, devii patetic si mai rau, malign.
0
02-06-2011, ora 22:49
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
ramai certat cu gramatica, incerc sa trec peste asta. totusi insist ca tu nu stii ce inseamna cuvintele alea mari pe care le folosesti! daca ai stii, nu le-ai incurca asa rau si nici nu ai folosi expresii pseudostiintifice cum e "latura sanatoasa a organismului".
pot sa te judec cu usurinta caci masor oameni ca tine dintr-o singura privire cel putin saptamanal. speram sa te tii de cuvant si sa nu imi mai raspunzi, ca sa faci totul cu atat mai usor. ai ocazia sa recurgi la metoda asta acum, ca pretext pentru a nu raspunde la acuzatia perfect fondata cum ca folosesti cuvinte despre care nu stii ce inseamna! :D iti dau 30 de minute in care sa ne explici ce intelegi tu prin "malign" si "sistem imunitar" si chiar "cancer"... daca crezi ca poti, chiar si cu gramatica de clasa a treia bis.
0
03-06-2011, ora 10:36
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
hah, ma gandeam eu ! :D
0
03-06-2011, ora 10:41
MagicianulCP
Nu este medic/terapeut
MagicianulCP
Tu vorbesti de gramatica, dragul meu Raul?cred ca glumesti...:-).In privinta sfaturilor date din "pasiune pentru meserie", scuteste-ne de elucubratiile pretins stiintifice atata timp cat habar n-ai pe ce lume esti.Daca erai valoros, nu te certai pe forumuri cu unii si cu altii, infierand ORICE este diferit de ce te-au invatat pe tine prin facultatea particulara.E plina tara de "medici" care au intrat cu 5 in facultatile de medicina, si din pacate au ajuns ca si tine, sa profeseze si sa faca de rusine aceasta nobila meserie.Si mai rau este ca sunt platiti de noi, din bani publici.
Prietene, nu am nimic cu medicii, am ceva cu cei ca tine, care din doua fraze imi ureaza ca "eu sau neanul meu" sa fac cancer...si o sa ajung eu la mana lor, mizerabilul de mine...:).
Aceasta gandire primitiva, grobiana, de tipul "crede si nu cerceta" ma amuza teribil, probabil creierul tau axat pe spaga nu poate cuprinde un orizont mai larg, cuantificat doar de cozile de pacienti de unde lucrezi tu.Cati au scapat oare?
Am sa te rog iar sa nu-ti omori tu mintea cu ce fac eu atata timp cat, probabil esti platit si acum(ce pacat, nu-i asa?) de
mine.
0
03-06-2011, ora 11:06
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
da, sunt platit si de tine si e cu atat mai amuzant cu cat te roade mai tare faptul ca nu poti face nimic in privinta asta :D iar daca singura ta arma contra mea e sa pui egal intre greseli gramaticale si greseli de tastat, simte-te fericit, esti cu adevarat meserias ! :D vai de capul tau!
statisticile zic clar: daca nu cumva familia si apropiatii tai totalizeaza sub 7 persoane, sansele sunt ca vei fi afectat de cancer, direct sau indirect. adevarul crud si rece! ce ai de gand sa faci cu privire la asta ? sa te pregatesti sa te tratezi cu salata de cucuruz ? :D ti-am urata succes, ce vrei mai mult ? vrei doctori care sa te trateze cu asa ceva ? trimite-ti copiii la medicina si convinge-i tu sa faca asta, daca crezi ca poti! numai ca odata ce au parte de un minimum de scoala, sa zicem chiar si 4-5 clase, e foarte probabil sa-si depaseaca parintele cu mult :D
asta imi place de departe cel mai mult la meseria mea: tratez oamenii discretionar, fac ce vreau cu ei, ii strang cu usa si le mai si cer bani pentru asta, si nimeni nu are ce sa-mi faca :)) si caini ca tine vor latra mereu de dupa un gard de sarma care ii zgarie pe bot! ramai fericit ! eu deja sunt :D somn usor in continuare!
0
03-06-2011, ora 11:27
MagicianulCP
Nu este medic/terapeut
MagicianulCP
Singura chestie care ma roade foarte foarte tare, si are oarecare legatura cu tine este ca trebue sa mictionez...:-)
0
03-06-2011, ora 11:30
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
cauta-te si de o prostata, ca tot esti la ocupatia ta de baza :D
0
03-06-2011, ora 20:43
aralex
Nu este medic/terapeut
aralex
daca se poate, va rog sa pastram caracterul medical al acestui forum..era vorba despre indrumarea celor care lupta cu cancerul
0
03-06-2011, ora 23:42
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
totusi recunosti ca e dificil de facut asta, cu sarlatani din astia dintre care unii incep sa injure ca la mama lor acasa, ba isi pun chiar si nume cu injuraturi :D ca sa se vada mai clar ce au in cap...
0
09-06-2011, ora 01:28
ddirkhendel
Nu este medic/terapeut
ddirkhendel
Tot asa ai ramas RaulDuke, credeam poate ca te-ai mai luminat intre timp, dar esti tot singur si trist, luptand pentru o cauza neonorabila si pierduta...sa speram ca esti printre ultimii din speta ta. le urez cat mai putina suferinta pacientilor tai ca de scapat nu cred ca o sa scape mai nimeni de pe mana ta. Stiu ca te crezi intangibil dar nu uita ca la toti ne vine randul sa raspundem pentru faptele noastre, mai devreme sau mai tarziu. Roata se intoarce si energia circula, asa ca mult noroc, cred ca undeva adanc in sufletul tau sti ce te asteapta. Dar nu uita, ca om, niciodata nu este prea tarziu sa incepi sa traiesti corect. Multa sanatate si dragoste va urez la toti si ce bine ar fi daca am fi frati si uniti in loc de divizati si certati...Nu e de mirare ca societatea umana a ajuns asa.
0
09-06-2011, ora 09:54
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
ce mult imi place cand nu reusesti sa te abtii si se reitereaza discutia pe topicul meu preferat de pe forumul asta :D ddirkhendel, nu e nici macar prima oara cand iti incalci vorba data de a nu mi te mai adresa. asta cam pe unde e taria ta de caracter :D
cat despre mine, da, si eu poate ca am sa fiu judecat, insa cu siguranta nu de sarlatani ca tine sau impostori ca reptilele oribile care isi fac reclama pe OTV sau ca alti nenorociti al de guru bivolaru sau alte entitati din astea subumane.
din pacate pentru voi nu veti fi judecati nici macar pentru intientia voastra care e posibil ca la un mom. dat sa fie laudabila, ci pentru efectul faptelor voastre iresponsabile, pentru ca, repet a x-a oara, nu aveti idee cati oameni vin la spital dupa ce au pierdut luni/ani de zile esentiale de la un tratament care le poate salva viata, din cauza mizeriilor voastre!!! la asta trebuie tu si al de spurcati ca vasile ionescu sa reflectati ! oricum e foarte posibil ca voi sa ajungeti sa fiti judecati chiar si cu mult inainte de "viata de apoi" pentru ca ce faceti voi frizeaza ilegalul si e posibil sa infundati niste institutii speciale, nu prea prietenoase :D va urez succes! ramai tu frate cu restul cainilor si eu singur! e ok :D
0
17-06-2011, ora 14:02
MagicianulCP
Nu este medic/terapeut
MagicianulCP
Mai cocoshel zburlit, mai razboinic mic si luptator inchipuit, vezi-ti tu de cancerele tale si de familia ta sarmana(sanatoasa sper!), nu te tot ratoi la toata lumea ca poate-ti crapa vreo vena la cap si trebuie sa te taiem sub limba cu lama ruginita:-))
0
18-06-2011, ora 00:29
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
mic cocalarel, macar scrie si tu mai repede, ca printre toate lucrurile serioase care se discuta pe aici, nenorocirile tale ma amuza cel mai tare si le astept cel mai mult!
cat despre familia mea, macar eu am una :D spre deosebire de a ta care cu siguranta te-a renegat pentru cat esti de magic :)) o sa ma ratoiesc cat vreau si o sa le dau peste nas mereu papagalilor ca tine, daca nu pentru amuzament, fie si macar ca sa vada lumea ce sarlatani profitori sunteti!
ca sunt io luptator inchipuit... asta nu vei stii tu niciodata :D poate doar daca iti aduni inca vo cativa prieteni jegosi ca si tine si nu veniti sa ma provocati la bataie mai mult sau mai putin ideologica. dar pana iti aduni tu destul sange in instalatie sa faci asta, ramai cel putin la fel de inchipuit ca si mine :)) sigur pe tine si barbat din spatele tastaturii, cum sunt milioane pe mediul asta al netului!
0
19-06-2011, ora 18:41
deliacats
Nu este medic/terapeut
deliacats
eu cred ca multi dintre voi uitati de ce exista acest forum.Eu, una il folosesc pentru ca ma intereseaza pareri, tratamente de vindecare a cancerului.Si ce gasesc?Medici si nutritionisti care se cearta?Inseamna ca nu aveti respect pentru cei care intra pe acest forum si chiar cauta un remediu.Indiferent ca sunteti sau nu medici, nu uitati ca atat o terapie cat alta(naturista sau alopata) este pacientul care alege si decide ce e mai bine pentru el.Eu una am refuzat chimioterapia, si am ales tratamentul naturist.Nu stiti ce este in sufletul unei persoane cand afla o veste atat proasta ca sufera de o boala cum e cancerul. Voi sunteti meniti sa dati sfaturi, fiecare in masura in care se pricepe sau a aflat de vreun caz vindecat intr-un mod sau altul.Eu nu judec pe nimeni, pe mine ma intereseaza strict o discutie despre cancer si tratamente, voi faceti lectii de gramatica pe un forum care are alt scop.SA NU UITATI ASTA.Si nu inteleg de ce trebuie sa va jigniti.Fiecare are dreptul la replica si la o parere si nu mi se pare ca e corect sa faceti atac la persoana.Urmarim toti un subiect foarte delicat si important pentru cei bolnavi de aceasta crunta boala.Deci sa ne punem pe treaba si sa venim cu subiecte legate de aceasta tema CANCERUL.Dumnezeu sa-i ajute pe cei bolnavi si sa nu-si piarda speranta, si sa-si puna toata incredera in EL pentru ca va ajuta sa luati cea mai buna decizie
0
19-06-2011, ora 19:25
radicus
Nu este medic/terapeut
radicus
deliacats, pentru binele dvs sper ca nu ati facut greseala vietii cand ati refuzat chimioterapia. Ce cancer ati avut?
0
19-06-2011, ora 19:31
deliacats
Nu este medic/terapeut
deliacats
Buna radicus, eu nu vreau sa vorbesc despre mine, eu doar urmaresc subiecte si pareri.Dar pentru ca nu-mi este rusine si nu ma feresc sa recunosc ca am suferit de o boala grava, este vorba de o tumora la san. In faza incipienta.Precizez ca mi-am schimbat total stilul de viata si simt foarte mult schimbarea
0
19-06-2011, ora 20:10
radicus
Nu este medic/terapeut
radicus
deliacats, macar radioterapie sau terapii hormonale ati facut? Nu este bine sa va lasati asa. Modificarea stilului de viata AR PUTEA avea efecte doar daca ati fost obeza si sedentara inainte de descoperirea cancerului sau ati consumat regulat alcool, iar acum ati indreptat aceste lucruri neplacute. In rest, factorii de risc si recidiva sunt cam independenti de stilul de viata: mutatii genetice, disfunctii hormonale, rude apropiate cu cancer de san, expunerea in trecut la substante cancerigene (anumite insecticide si pesticide), etc. Fiind un stadiu incipient putem doar spera ca nu s-a facut prea mult rau cu renuntarea la tratament. Mergeti regulat la controale (nu doar pentru operatie) si faceti markerii tumorali daca acestia au fost crescuti inainte de operatie. Cate o radiografie pulmonara macar sau alte metode de imagistica in zona toracelui ar trebui sa faceti periodic. In cazul in care, doamne fereste, apar probleme incercati sa nu mai refuzati tratamentul propus.
Nu este o rusine sa suferi de o boala cum e cancerul. Stiu ca multi pacienti se simt complexati, uneori, ca au aceasta boala. In special cei tineri.
0
19-06-2011, ora 20:22
enemgabriel
Nu este medic/terapeut
enemgabriel
Nu inteleg de discutia este condusa intotdeauna in zona medicinei clasice, o medicina de foarte multe ori incapabila, neputincioasa?E loc pentru toata lumea.Nu inteleg de ce anumite persoane au pareri in contradictoriu fara a putea demonstra ceea ce sustin?
Medicina "naturista", asta sa inteleag si cei care trec ca gasca prin apa pe la facultatea de medicina, este medicina care ajuta latura sanatoasa a organismului, ne tot lamentam in discutii care nu isi au rostul.Se tot afiseaza pe acest forum diverse persoane care se considera medici, cadre medicale dar care au un comportament murdar, asa cum este defapt sistemul medical din Romania, nu ne faceti cinste ba mai mult ne demonstrati cat de avizi de spagi sunteti.
Acest topic a fost închis. Nu mai pot fi adăugate noi comentarii.
372 comentarii 1 2 ..... 101112 13 Înainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.