Cancerul in toate formele sale poate fi vindecat

372 comentarii 1 2 ..... 9101112 13 Înainte ›
0
12-04-2011, ora 22:03
mihaivictor
Nu este medic/terapeut
mihaivictor
raul duke
sunt om cu pregatire superioara juridica si inteleg perfect ceea ce zici. cu toate acestea nu pot fi de acord cu tine si ca sa ma exemplific vreau sa te intreb ceva:
- spune-mi pentru pancreas ce citostatice se folosesc cu succes si spune-mi ce rata de succes au aceste citostatice. astept raspuns ca sa vada toti de pe acest forum ca inca medicina ta nu a gasit o cale spre aceasta problema.
cu stima
Mihai Victor
0
12-04-2011, ora 22:14
radicus
Nu este medic/terapeut
radicus
mihaivictor, raspund eu:
Doar din clasa chimioterapicelor este gemcitabina. Are scop paliativ pentru ca majoritatea pacientilor sunt cu boala metastatica, raspandita in corp. Se foloseste doar cand e neoperabil. In rest nu prea are rost utilizarea chimioterapiei, operatia chirurgicala este cea mai eficace. Iar, mai nou, se utilizeaza si inhibitori de tirozin kinaza care cresc cu cateva luni media de viata.
0
12-04-2011, ora 22:21
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
problema pusa de tine e una serioasa dar modul in care o pui este TOTAL amuzant. iata de ce:
da, e drept, cancerul de pancreas este o boala cu foarte putine solutii terapeutice. dincolo de un stadiu in care boala asta e operabila, ratele de succes ale tratamentului cu citostatice sau prin iradiere sau chiar si cu terapii tintite sunt modeste si beneficiul este minim. totusi medicina standard inseamna urmatoarele: posibilitati sporite de diagnosticare a acestei boli intr-un stadiu OPERABIL, deci VINDECABIL, prelungirea vietii in caz de boala nerezecabila/metastatica (chiar dublarea perioadei de viata, de exemplu in stadiul IV de la o supravietuire medie de vreo 4 luni FARA tratament, la o supravietuire medie de aproximativ 10 luni sau chiar un an cu tratament) precum si ameliorarea calitatii vietii si controlul simptomelor in acelasi caz, prin multe metode, inclusiv metode oncologice, chirurgicale sau prin tratament suportiv.
iata o cale spre aceasta problema, acum cred ca e doar cinstit sa ne zici tu ce cale alternativa mult superioara a gasit oricare alt tip de medicina "naturista" sau mai stiu eu de care! ca sa vada toti de pe acest forum ca de fapt nu exista alternativa viabila!
dincolo de astea, cancerul e doar una din cele mai spinoase probleme din oncologie, nici macar cea mai frecventa. in multe alte domenii progresele sunt cu mult mai mari. la fel va fi si aici peste cativa ani, dupa cercetari suplimentare. dar "medicina naturista" nu va progresa niciodata de la nivelul aproape de zero la care se afla, pentru ca nu e o practica stiintifica, standardizata si reproductibila.
0
13-04-2011, ora 01:03
ddirkhendel
Nu este medic/terapeut
ddirkhendel
Pai alternativa este, inca o data iti spunem, ca unii oamenii au scapat adica chiar s-au vindecat de diferite tipuri de cancer, pana si din stadiu metastatic, fara operatie si asalt chimic, fara toate costurile materiale si psihice si efectele secundare ce implica asta.Normal ca altii in schimb au murit, nu poti sa salvezi pe toti, depinde de multi factori, corectitudinea aplicarii tratamentului, vointa pacientului etc.Modelul de abordare este cam la fel la ambele ramuri.In plus, tratamentul naturist este la fel destul de greu de suportat de unii si nu foarte usor de mentinut pe lunga durata, mai ales daca ai de a face cu un corp foarte slabit si plin de toxine.
Ciudat totusi ca esti asa de convins sa sustii ca niciodata ( ? ) nu s-a putut si nici nu o se poata faca nimic pe cale naturala doar pentru ca nu e o practica " stiintifica " si standardizata, adica in acelasi stadiu cum era medicina moderna acum cateva sute de ani.Sa nu uitam totusi de unde s-a nascut medicina moderna? Da, exact, din medicina naturista / traditionala.Ar fi bine sa mai citim si un pic despre istoria medicinii, preferabil ceva scris de un autor independent, inainte sa ne lansam in declaratii totalitare.
0
13-04-2011, ora 02:42
Dr. Bolca Ciprian
Chirurgie toracica
Dr. Bolca Ciprian
ceea ce tot incercam sa iti spunem este ca nu am vazut niciunul niciodata un pacient vindecat de cancer (boala diagnosticata stiintific nu inchipuita de el sau de alti indivizi) prin metode naturiste
si nici nu avem cunostiinta de asa ceva de la alti colegi
din contra am vazut prea multi nefericiti tratati de indivizi ca tine pe forumuri care au revenit ulterior in stadii si mai avansate
restul sunt povestiri din imaginatie pentru a vinde produse de acest gen - care nu fac rau neaparat - ba sunt chiar unele cu efecte pozitive - dar NU vindeca cancerul
asa ca fa asa cum ai promis - du-te si scrie prin alta parte
forumul se numeste ROmedic si in nici un caz altfel - medicii dau sfaturi aici - dupa cum este scris si in regulament
sunt convins ca exista forumuri pentru tratamente naturiste
fii sigur ca nu o sa vina nici unul dintre noi sa faca comentarii acolo
0
13-04-2011, ora 12:05
Misah
Nu este medic/terapeut
Misah
mihaivictor poate ar fi bine sa faceti un CT sa vedeti exact cum stau lucrurile. Oricum ma bucur pt mama ta. Multa sanatate si numai bine
0
13-04-2011, ora 12:16
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
n-a scapat NIMENI de cancer de pancreas metastatic dovedit histopatologic ! NIMENI !!!
0
13-04-2011, ora 15:21
ddirkhendel
Nu este medic/terapeut
ddirkhendel
E bine sa nu se dea pe forumuri deloc sfaturi, nici macar de medici, ci doar eventual sugestii sau pareri personale.Problema mare a stiintei este, si a fost din todeauna, ca daca nu se poate masura ceva cu instrumentele actuale ea asuma ca acel ceva nu exista.De aia, de exemplu, o substanta sintetica nu e inca asa de buna ca si modelul ei natural, pentru ca nu ajunge doar sa-i copiezi formula chimica..., insemna ca lipseste ceva.Doar pentru ca voi nu ati auzit de recuperari sau vindecari prin alte forme de tratament nu inseamna ca ele nu exista,... m-as si mira pentru ca, dupa cum spuneti, nu va intereseaza deloc subiectul, si chiar daca, cu mare noroc se prezinta un caz la voi si v-ati face timp sa-l analizati, nu o sa vreti sa credeti sau sa admiteti pentru ca asta ar insemna ca ati studiat si practicat medicina 10 sau 20 ani aproape degeaba si ar trebui probabil sa va si reprofilati ca sa puteti dormi linistit noaptea...Aici nu ma refer la chiururgi care fac operatii de urgenta etc. ci doar la anumiti medici.
0
13-04-2011, ora 16:05
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
ddirkhendel, prostia e mama prejudecatii iar tu esti plin de prejudecata. de unde tragi tu concluziile astea despre "unii medici" ?
si, daca tot imi ocoloesti intrebarile, ocoloeste-o si pe asta: cum masori ceva nemasurabil ?
ca sa nu mai vorbim de faptul ca efectele medicinei "naturiste" sunt masurabile, si au fost masurate si masurile au dat fix zero, asta nu vrei tu sa intelegi. sa listezi cateva cazuri de oameni care "se jura cu mana pe inima" ca s-au facut bine de la nu stiu ce ceai NU E DOVADA DE NIMIC!
0
13-04-2011, ora 16:59
ddirkhendel
Nu este medic/terapeut
ddirkhendel
RaulDuke, ma minunez cum de ai tu timp sa-mi raspunzi asa de rapid la toate " prostiile " mele pe care le postez pe aici, credeam ca esti medic oncolog si foarte ocupat de dimineata pana seara cu pacienti, tratamente etc...umbli tot timpul cu laptop-ul dupa tine, sau cum e posibil ?
Am tras concluzia despre unii medici din experienta mea personala, ca am cunoscut si cunosc destui la viata mea, cei mai multi dintre ei fiind ignoranti si / sau aroganti.Si sa-ti raspund la intrebare :...pai, tocmai, nu poti sa masori ceva pana nu se inventeaza aparatura respectiva.Inainte de microscop nu stiau oamenii ce sunt alea bacterii, virusi, ADN etc. si isi inchipuiau tot felul de chestii.Si in ziua de azi ne inchipuim ca le stim pe toate, dar in viitor o sa se descopere alte chestii si tot asa.De aia trebuie sa ramai intodeauna deschis si flexibil la toate posibilitatile, mai ales ca medic si cercetator.
0
13-04-2011, ora 23:39
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
nu-ti face tu probleme la cum de am eu timp. da, am acces la calculator, nu sunt medic format acum 50 de ani care nu stie nici ce e ala un meniu, am si tot felul de astestate in informatica si ti-am zis ca tastez practic mai repede decat vorbesc.
intelegi deci ca esti dus cu capul si ca daca nu poti sa EVALUEZI OBIECTIV efectele unui fenomen/tratament, nu poti spune ca acel fenomen/tratament face cutare lucru ? sau esti atat de infatuat incat nu vezi dincolo de inchipuirile tale ? ce anume propui sa se masoare la metodele naturiste si cum ?
0
14-04-2011, ora 01:40
ddirkhendel
Nu este medic/terapeut
ddirkhendel
Stiu ca ai acces la calculator dar nu inteleg cum de ai timp si nervi ca sa tii pierzi pe aici.Tocmai asta este ca evaluari, adica rezultate pozitive exista, doar ca nu se pot dovedii stintific pentru ca nu se pot masura exact. pentru ca nu se cunoaste inca mecanismul prin care actioneaza.Poate candva, in viitor, vom afla mai multe.
0
14-04-2011, ora 11:02
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
da prietene, eu nu ma refeream la studiul BIOLOGIC al actiunii substantei x sau y. ma referam la studiul STATISTIC pentru a se vedea daca x sau y au niste efecte CU RELEVANTA statistica. adica sa iei un lot caruia sa-i aplici x, un lot martor, si apoi sa aplici legi statistice si sa vezi daca iti da un P mai mic de 0.5, sa studiezi tot ce se poate dpdv statistic, fie prospectiv fie retrospectiv, etc. sa stii ca biostatistica are foarte bine puse la punct lucrurile astea. verifica-le si ca sa te convingi! numai asa poti sa vezi daca o metoda are efect si de care efect are. altfel NU !
0
16-04-2011, ora 14:57
sensati0ns
Nu este medic/terapeut
sensati0ns
Buna ziua.Tatal meu, in varsta de 74 de ani, are ciroza hepatica.Intrebarea mea este daca un transplant de ficat ii este recomandat la varsta lui si ce sanse de reusita a operatiei sunt?Va multumesc anticipat
0
16-04-2011, ora 15:39
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
conteaza mult si etiologia cirozei si bolile asociate, dar una peste alta, faptul ca are 74 de ani l-ar plasa mult in urma pacientilor prioritari in lista de asteptare. este foarte putin probabil ca, chiar daca s-ar stabili indicatia, ar ajunge sa beneficieze de pe urma unui asemenea translpant...
0
20-05-2011, ora 15:51
dellboy
Nu este medic/terapeut
dellboy
Va salut. Ma numesc Ioan. Vreau sa va rog, sa cautati pe google cu cuvantul cheie "tratament MMS", sau "tratament MMS, Jim Humble", si veti gasi articole despre o splutie, un lichid cu numele MMS (mineral supliment), care nu este altceva decat clorit de sodiu activat cu acid citric, un puternic agent anti-microbian, detoxifiant.

daca putem ajuta organismul bolnav (cancer) cu tratament de detoxifiere sunt mari sanse de insanatosire si din cancer. va rog, sa cititi mai multe articole despre mms, sau chiar despre ZEOLIT.

cand imunitatea organismului este foarte slabit pot apara boli grave, cum si cancerul, si nu inteleg, de ce in asemenea cazuri primul lucru este chimioterapia si diferite radiatii-terapii, care ajuta in mod DIRECT slabirea si mai tare a organismului nostru.
mergeti sa va interesati la echipajul medical, care face tratament de chimioterapie pe bolnavi si rugati sa va deie "prospectul" medicamentului-chimioterapie... unde este mentionat pe primul loc, ca atentionare, ca acest tratament are ca efect secundar negativ, ca poate provoca cancer!! si echipajul medical este rugat sa poarte imbracaminte si manusi de protectie sa nu apare si in organismul lor cancer!!
0
21-05-2011, ora 13:10
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
ce mai e si porcaria asta ? propune si un mecanism prin care actioneaza ? e o tampenie! poate e agent anti-microbian in placa petri, dar e apa de ploaie ca produs farmaceutic.
eu zic sa nu-ti mai bati tu capul sa incerci sa intelegi lucruri despre care nu ai timpul sau motivatia sau capacitatea sa le inveti, treptat si riguros! e periculos sa ai idei fara sa fii documentat!
0
25-05-2011, ora 17:08
enemgabriel
Nu este medic/terapeut
enemgabriel
Antioxidantii elimina radicalii liberi Antioxidantii sint o clasa de elemente nutritive, care au rolul de a impiedica oxidarea altor compusi. Altfel spus, radicalii liberi produsi de oxidare si care au actiune asupra celulelor organismului sint neutralizati de antioxidanti. In organismul uman exista deci un echilibru permanent intre cele doua familii chimice, antioxidantii eliminind in permanenta radicalii liberi in exces. Factori ce genereaza dezechilibrul Un dezechilibru intre antioxidanti si radicalii liberi poate fi legat de lipsa de antioxidanti in alimentatie sau poate fi generat de factorii exteriori, care pot antrena cresterea cantitatii de radicali liberi. Acesti agenti exteriori sint: Tigarile alcool ul poluarea expunerile prelungite la soare exercitii le fizice intense medicamentele In prezent, se estimeaza ca peste 200 de maladii sint legate de acest dezechilibru dintre radicalii liberi si antioxidanti. Desi cercetarile sint destul de contradictorii in aceasta privinta, maladiile cardiovasculare sau cancer ul sint legate de excesul de radicali liberi. Care sint antioxidantii si ce rol au ei Vitamina C preintimpina infectiile bacteriene si reduce efectele potentialilor alergeni, impiedicind oxidarea vitamine lor A, E si a unor componente din complexul B. Vitamina E protejeaza vitaminele B si C impotriva oxidarii. Are capacitatea de a se uni cu oxigenul, impiedicind transformarea lui in peroxizi toxici pentru organism. Exercita actiune antipoluanta asupra plaminilor si este un factor de protectie impotriva cardiopatiilor ischemice. Seleniul preintimpina carentele de vitamina E si invers, fiind necesar ca ele sa fie luate impreuna. Vitamina A protejeaza mucoasele gurii, ale nasului, gitului si plaminilor. Impiedica oxidarea vitaminei C. Zincul dirijeaza si supravegheaza buna desfasurare a proceselor fiziologice si intretinerea sistemelor enzimatice si celulare. Este esential pentru sinteza proteinelor si ajuta la mentinerea echilibrului acido-bazic al organismului. Unde se gasesc antioxidantii Antioxidantii se afla in numeroase alimente, cum ar fi: Vitamina C: ardei, citrice, kiwi, varza, papaya, mure, zmeura, legume de culoare verde, rosii, conopida, cartofi, ardei iuti. Vitamina E: ulei vegetal, soia, porumb, unt, margarina, oua, varza de Bruxelles, verdeturi, spanac, griu integral, cereale integrale. Vitamina A: ficat, untura de peste, unt, oua, lapte si produse lactate, legume de culoare galbena si verde inchis. Seleniu: carne slaba de vita, rinichi, peste, oua, varza, fasole uscata. Zinc: fructe de mare, carne, ficat, germeni de griu, drojdie de bere, seminte de dovleac, legume de culoare verde, oua, lapte praf degresat. Polifenoli (flavonoide si tanini): fructe si legume, vin rosu, ceai verde. Alimentatia mediteraneenilor si sanatate a De citiva ani, antioxidantii sint foarte mediatizati, aparind ca un adevarat panaceu in materie de sanatate. Lor li se atribuie toate virtutile, incepind de la protectia contra maladiilor cardiovasculare la cea impotriva unor forme de cancer. Prin anii•50, Ancel Keys, epidemiolog american, era frapat de mortalitatea scazuta a locuitorilor insulei Creta, in special cea generata de boli le cardiovasculare. El a demonstrat ca alimentatia locuitorilor tarilor mediteraneene oferea beneficii in favoarea sanatatii si a stabilit ca una din caracteristicile alimentatiei acestora era bogatia de antioxidanti. In afara de aceasta, modul de viata al cretanilor prezenta si el numeroase avantaje: activitate fizica intensa, lipsa poluarii, consum moderat de alcool. Aceasta fericita imbinare de factori era deci cauza sanatatii cretanilor. Ulterior, cercetarile privind antioxidantii s-au inmultit, studii numeroase demonstrind efectul protector al acestora contra unor maladii precum cele cardiovasculare sau cancerul. La ce sint buni antioxidantii Printre cele 250 de studii consacrate legaturii dintre fructe si legume si cancer, 80 la suta pun in evidenta efectul protector al acestor alimente, extreme de bogate in antioxidanti. Primele rezultate ale studiului EPIC (European Prospective Investigation into Cancer and nutrition), lansat in 1991 pe un lot de 500.000 de persoane, a confirmat acest efect protector. Incidenta cancerelor digestive a fost redusa cu 50 la suta datorita consumului cotidian de circa 500 g sau mai mult de fructe si legume. Conform aceluiasi studiu, riscul de cancer de colon scade semnificativ la amatorii de peste si creste la consumatorii de mezeluri. Influenta asupra maladiilor cardiovasculare Influenta alimentatiei asupra maladiilor cardiovasculare este cunoscuta si bine stabilita. Lipsa de antioxidanti, conjugata cu excesul de colesterol este cit se poate de nefasta, deoarece colesterolul se oxideaza putin cite putin si se depune pe peretii arterelor. Pentru a diminua nivelul colesterolului, trebuie marita cantitatea de antioxidanti printr-un regim bogat in fructe, legume, peste. Acet lucru a fost demonstrat de dr. Renaud si Lorgeril din Lyon. Cei doi au prescris un regim alimentar mediteraneean unui lot de 300 de persoane care suferisera un infarct miocardic. Dupa circa 27 de luni de supraveghere, medicii au observat o reducere de 73 la suta a deceselor, in raport cu un alt grup martor, care nu urmase recomandarile nutritionistilor. Nicoleta Musat
0
25-05-2011, ora 21:12
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
si concluzia e ca tre sa mancam mai multe fructe si legume proaspete si mai putine mezeluri, sau imi scapa ceva ?
0
02-06-2011, ora 11:38
MagicianulCP
Nu este medic/terapeut
MagicianulCP
Vindecarea cancerului nu este posibila doar prin cheltuieli inutile, operatii care distrug fizicul sau tratamente care distrug sistemul imunitar doar pentru ca asa se indica si ar putea sa se obtina vindecarea cu un procent de 5%, care nu vor sa acorde omului bolnav sansa de vindecare si il demoralizeaza fara sa il vindece distrugandu-l prin acest tratament numit CHIMIOTERAPIE si medicamente pline de substante chimice daunatoare!Durerile si efectele secundare sunt foarte mari!
Potrivit statisticilor, in Romania, 8% din femei au cancer la san. Exista insa un tratament naturist foarte eficient in acest manual pentru cancerul mamar.Poate fi bazat pe medicamente NATURALE sau prin tratamente naturiste.Amandoua formule au dat randament si au obtinut vindecarea.
Despre padre Romano Zago si vindecarile obtinute de el cu aloe arborescens s-a tot vorbit...
Aloe nu e leacul minune si nu garanteaza vindecarea de cancer mai ales in faze terminale dar, a dat rezultate in multe boli si in multe cazuri.Era folosita ca leac minune dinainte de constructia piramidelor egiptene.
Cautati cartea lui Padre Romano Zango, se gaseste pe net in format PDF, si nu aveti decat de castigat!
0
02-06-2011, ora 13:30
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
ce movila de minciuni povesti!
pana nu vine cineva cu ipoteza si demonstratia a cum actioneaza ALOE sau orice balarie din asta de medicament "naturist" si apoi cu ce beneficii aduc, studiate statistic, toate aceste subiecte vor ramane o gluma amuzanta spusa de semidocti entuziasti sau comercianti si sarlatani de 3 lei care vor sa faca bani pe seama oamenilor la ananghie.
ca atare va urez succes la toti cu asta !
0
02-06-2011, ora 14:43
enemgabriel
Nu este medic/terapeut
enemgabriel
S-a dovedit stiintific cat de benefica sanatatii este aloe vera, insa cei care n-o folosesc stau si privesc de pe margine.E exact ca la meciul de fotbal, sunt unele persoane care joaca fotbal, altele care sunt pe margine si comenteaza si altele care critica fenomenul fara sa-l cunoasca.Adevaratii profesionisti sunt in teren, in cazul nostru, profesionistii si-au spus cuvantu, au dat veerdictul, unele persoane vor lua in deradere cercetarile, ei si ce?nu ne intereseaza parerile neavizatilor, a spectatorilor.
0
02-06-2011, ora 15:22
aralex
Nu este medic/terapeut
aralex
ce e asa greu de inteles ca vrem sa stim cati pacienti din cei care au incercat, au avut rezultate favorabile in urma tratamentelor naturiste???
si nu mai vb de lucruri nemasurabile, ca tomograful arata rezultatele oricaror tratamente, fie ele clasice, fie alternative.

daca erau sincere intentiile dvs, stiati cum sa convingeti lumea, ...voi spuneti doar ce vrea sa auda oamenii dflati in situatii critice
0
02-06-2011, ora 15:22
radicus
Nu este medic/terapeut
radicus
Citat de pe un anumit site stiintific caruia nu vreau sa-i fac reclama:
"Some people claim that Aloe Vera can boost your immune system, or even treat and cure cancer. But there is no scientific evidence to prove this. [...] There is some evidence to support its use for minor skin problems and burns. Although there is no research evidence to show that Aloe Vera can help with burns caused by radiotherapy treatment many patients say that it helps to heal and soothe the skin."
Concluzia: daca te-ai ars din greseala poti folosi aloe. Sau daca ai riduri :)
0
02-06-2011, ora 15:29
enemgabriel
Nu este medic/terapeut
enemgabriel
ALA NU E SITE STIINTIFIC, ALA ESTE POATE UN SITE AL UNOR MEDICI CARE SUNT IMPOTRIVA TRATAMENTELOR NATURALE.Intreb si eu medicii si asistentii medicali, de ce sunteti absolviti de vina cand un pacient moare in proportie de 50% din vina lor?Ca din cauza aloei nu a murit nimeni.
0
02-06-2011, ora 15:32
enemgabriel
Nu este medic/terapeut
enemgabriel
aralex, spre deosebire de pacientii tratati prin chimioterapie, radioterapie si alte otraviri cu premeditare, care nu mai sunt printre noi sunt pacienti care folosesc terapii mult mai sanatoase decat cele descrise mai sus, ramane sa-i cautati voi astia "toma necredinciosii", oricum nu veti fi convinsi nici atunci, pentru ca voi dati inainte cu studiile in timp ce noi folosim studiile in practica.
0
02-06-2011, ora 15:33
enemgabriel
Nu este medic/terapeut
enemgabriel
a, sa-ti spun cum conving medicii sa folosesti tratamentele pe baza de otrava?simplu:"nu iei medicati ai sa mori", frumos nu?aveti si studii in acest sens?
0
02-06-2011, ora 15:48
radicus
Nu este medic/terapeut
radicus
Despre leucemie acuta limfoblastica:
"Children usually have a better outcome than adults. Almost all children go into complete remission. Without treatment, a person with ALL can expect to live for only about 3 months."
Alta sursa statistica dupa ce pacientii iau tratament:
"5-year survival rate for Acute lymphocytic leukemia: 75.0% 5-year survival rate".
La copii poate sa ajunga si la 90% iar adultii in jur de 60%. Este o diferenta mare intre cel mult 3 luni fara tratament si posibilitatea remisiei complete si supravietuirea pe termen lung, peste 5 ani.
Este doar un exemplu, sunt o gramada de astfel de exemple. Chiar si glioblastomul multiform, unde situatia este foarte grava, supravietuirea medie fara tratament este de 8 saptamani fara tratament, dar cu un tratament adecvat se poate depasi un an de viata.
0
02-06-2011, ora 15:49
MagicianulCP
Nu este medic/terapeut
MagicianulCP
A propos de raspunderea medicala.din cate stiu eu, toti medicii platesc o asigurare obligatorie de MALPRAXIS, care se presupune a fi o acoperire pentru eventualele daune platibile in instanta fata de pacientii care au suferit daune
De ce Colegiul Medicilor ii absolva mereu pe cei ce gresesc?
In alta ordine de idei, date fiind vremurile pe care le traim, in care platim vrand-nevrand la "fondul de sanatate", si odata ajunsi in nevoia unui tratament medical singurele buzunare care se deschid sunt tot ale noastre, si eventual ale medicilor care "nu refuza" banutii dati in disperare de cauza, cum se poate sa fii aparatorul exclusiv al unui act medical mediocru, umilitor si plin de suferinte pentru pacienti?
0
02-06-2011, ora 15:50
aralex
Nu este medic/terapeut
aralex
nu, dar daca ai sa compari un tomograf dinainte de tratamet cu unul de dupa ai sa vezi diferente..cel putin in situatiile in care pacientul raspunde la tratamet
nu poti spune ca atatia oameni s-au facut bine de la sine
asta voiam si de la trat. naturiste...eu, ca pacient trebuie sa stiu de ce sa iau un produs si nu pe celalalt pentru ca nu am prea multe sanse sa incerc ambele variante.

si daca intereseaza pe cineva si parerea mea: eu cred ca produsele naturiste ajuta doar sistemul imunitar sa lupte (ca un scut), iar medicina clasica e arma de lupta. si mi-am format parerea dupa ce am citit un pic si m-am uitat in jurul meu.

daca vreti cu adevarat sa faceti ceva pentru pacienti, incurajati screeningul...cancerul in faze incipiente e mult mai usor de tratat, de-asta in afara se trateaza mult mai bine cancerul
Acest topic a fost închis. Nu mai pot fi adăugate noi comentarii.
372 comentarii 1 2 ..... 9101112 13 Înainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.