CALCULUL GREUTATII IDEALE LA COPIII

07-12-2008
nedelmihaela
Nu este medic/terapeut
nedelmihaela
Buna ziua!
Sunt mamica unei fetite in varsta de 7ani si 8luni, foarte energica si cu o pofta de mancare foarte mare.
Fetita mea este la scoala in clasa a 2a si practica balet de performanta de la varsta de 4 ani.La toate vizitele medicale facute de medicul curant al sc de balet mi s-a spus ca fetita este ok, ca este perfect sanatoasa si ca are greutatea corespunzatoare inaltimii ei ( acelasi raspuns l-am primit si de la d-na dr. de familie), in schimb, la scoala generala unde invata, d-na asistenta sustine ca fetita este cu mult subt greutatea normala pt varsta ei si insista sa ii fac fetitei o cura de vitamine pt cresterea poftei de mancare.
Va rog frumos, daca imi puteti spune ce sa fac? care este formula de calcul a greutatii la copii? Mentionez ca fetita mea are 7 ani si 8 luni, 130 cm inaltime, 25 kg, face balet 4 ore pe saptamana, si ii administrez lunar in derioada rece Calciu+ D3 timp de 10 zile pe luna. Zilnic ii asigur 3 mese principale, 2 gustari, iar in zilele in care merge la balet avem 3 gustari in loc de 2, nu consuma mancaruri de la fast food, sucuri s-au dulciuri din comert (nu ii plac); in fiecare zi consuma sucuri naturale -facute in casa, dulciuri de casa fructe si...1lamaie/1 grape fruit. Spuneti-mi va rog este corect cum procedez, cine are dreptate d-na asistenta s-au d-nii doctori ??
15 comentarii
0
07-12-2008, ora 19:09
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Scoala nu are doctor scolar? Roaga medicul de familie sa-ti dea la mana pentru asistenta respectiva o adeverinta in care sa precizeze ca acest copil are greutate si inaltime normale.Ii poate recomanda si niste cursuri suplimentare asistentei respective. Pana la 7 ani formula de calcul pentru greutate este : 2x varsta + 9, iar pentru inaltime : 5x varsta +80. Deci calculeaza si tu, copilul tau este normal dezvoltat. Numai bine!
0
08-12-2008, ora 19:44
nedelmihaela
Nu este medic/terapeut
nedelmihaela
Va multumesc mult pentru raspuns
0
29-07-2009, ora 11:54
mariana mirea
Nu este medic/terapeut
mariana mirea
care este formula de calcul pt un copil de 7ani si 6 luni?
fetita mea are 7 ani si 6luni cu o greutate de 18kg si 1.20inaltime
este diferenta foarte mare la greute pt varsta ei?
0
17-10-2009, ora 10:17
radian
Nu este medic/terapeut
radian
d-na mariana mirela, nu sunt medic, dar cred ca fetita d-vstra este slabuta, avand in vedere formula de calcul a d-nei dr. Balcan Anisoara, de mai sus. Zic eu ca cel putin 24 kg trebuie sa aiba. sanatate multa si pofta de mancare !cu prietenie Dori !
0
26-10-2009, ora 16:25
andrey1
Nu este medic/terapeut
andrey1
catre doamna dr baiatul meu are 10 ani si greutatea 34 kg mentionez ca are inaltimea 1.30 astept un raspuns va multumesc
0
10-03-2010, ora 13:25
lukas-andu
Nu este medic/terapeut
lukas-andu
buna ziua.am si eu o fetita de 10 ani, care are greutatea de 24 kg si 1, 30 inaltimea.este foarte activa, energica si invata bine.totusi ma sperie greutatea ei, nu a fost bolnava niciodata si face si dansuri in fiecare zi cam o ora.nu prea mananca cine stie ce si ma ingrijoreaza.ce e de facut?
0
27-11-2010, ora 10:07
anca2cristina
Nu este medic/terapeut
anca2cristina
buna ziua, am sis eu o fetita de 1 an si o luna, care are greutatea de 8, 500kg, este cam putin, cam cat ar trebuii sa aiba la aceasta varsta, va rog astept un raspuns, care ma poate ajuta
0
28-11-2010, ora 22:57
roxana t
Nu este medic/terapeut
roxana t
buna ziua, am si eu un baiat de 10 aproape 11 ani si are 58 de kg, asi dori sa stiu daca se declara obez la varsta asta si ce pot face pt el.doresc sa mentionez ca nu mananca foarte mult dar nici miscare nu prea face.multumesc mult.
0
15-02-2011, ora 15:16
jofry9
Nu este medic/terapeut
jofry9
Buna ziua!
Am vazut ca a-ti dat formula de calcul a greutatii si inaltimii pana la varsta de 7 ani. Dupa aceasta varsta exista o alta formula de calcul? Baietelul meu are 9 ani si 30Kg si 130cm.
Va multumesc
0
16-04-2011, ora 20:48
Lidia V
Nu este medic/terapeut
Lidia V
Buna ziua dna dr. eu am o problema mai grava decat oricare dintre mamicile de mai sus deoarece poate cauza alte boli, baiatul meu de 7 ani si 4 luni cantareste 42 de kg dupa ce am intrat la regim deoarece cantarea 49kg, si acum are un apetit foarte mare insa acum nu mai mancam nimic gata facut din supermarketuri sau carne de porc, mezeluri, prajeli etc. Are o inaltime destul de mare 1.36 m si as vrea sa stiu care ar fi greutatea ideala pt aceasta inaltime pt ca banuiesc ca el deja nu se mai incadreaza in calculatorul de mai sus si nici nu as vrea sa-l imbolnavesc scazand foarte mult cantitatea de mancare.Multumesc anticipat.
0
26-04-2011, ora 23:45
claudia budea
Nu este medic/terapeut
claudia budea
Baiatul meu de aproape 8 ani are 1, 37cm si 28, 5 kg si datorita inaltimii lui pare foarte slab.Insa m-am linistit cercetand pe diferite site-uri despre greutatea si inaltimea normala pt un copil de varsta lui.
0
26-04-2011, ora 23:53
claudia budea
Nu este medic/terapeut
claudia budea
Draga Lidia, eu in locul tau as sta linistita si nu m-as stresa prea tare de greutatea baietelului tau.Si baietelul meu de aproape 8 ani are 1, 37 si 28, 5 kg, dar arata slab de tot.Considerand ca vine perioada adolescentei, copilul tau va creste intr-un ritm foarte rapid.Tot ce trebuie sa faci este sa incerci de acum incolo sa ii oferi legume, fructe si carne slaba, fara sucuri carbogazoase, sucul de portocale sau apa fiind cele ideale ca bauturi.Si daca o tineti in ritmul asta, plus ca de acum incolo va creste in nestire, o sa devina un baiat inalt si cu formele unui barbat prezentabil.Sotul meu este slab saracul, si cam toate costumele stau pe el ca pe umeras.Sa nu crezi ca imi plac oamenii mai proportionati.Insa baiatul tau va fi de o inaltime si greutate foarte ok pe viitor.Atata timp cat este sanatos din punct de vedere clinic, nu ai de ce sa te ingrijorezi.
0
19-02-2012, ora 19:21
liliana.c
Nu este medic/terapeut
liliana.c
Fetita mea are 9 ani si 11 luni si e cu mult mai inalta decat colegii ei. Are 1.64 si 48 kg. Medicul de familie spune ca e ok, dar nu stiu daca ar trebui sa ma ingrijorez. Ati mai intalnit cazuri asemanatoare?
0
22-04-2012, ora 09:35
m252
Nu este medic/terapeut
m252
wow fetita dvs are 164 cm la 9 ani ?chiar este avdevarat? eu am 128cm la 15 ani !.dvs ce inaltime aveti?pai daca acum la 9 an are 164cm insemna ca la 7 ani era poate chiar mai inalta ca mine cum sunt eu acum ?pur si simplu e incredibil ce spuneti.astept raps dvs.
0
28-12-2012, ora 18:12
biancateo
Nu este medic/terapeut
biancateo
Dreptate au doctorii eu am 8ani si 4 luni si am inaltime 132 greutatea 24
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
La-Pediatru.ro - Centrul de informare pentru părinți
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic ce vine în sprijinul părinților cu informații complete și documentate științific despre toate aspectele îngrijirii copiilor. În plus vă oferă o listă actualizată de peste 4000 de pediatri cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți. Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Dezvoltarea fizica si sexuala a copilului scolar
  •