Buton fonator-reactii montare

17-01-2013
copernic
Nu este medic/terapeut
copernic
Operat in august 2011 de neoplasm laringian, purtator permanent de canula traheala.Analizele facute lunar si RMN odata la 3 luni sunt bune.. tin regim adecvat, sunt optimist.. vreau sa reusesc!.. Din acest motiv in aceasta luna mi-am montat si un buton fonator la Spitalul Coltea..La incept inghiteam mai greu.. acum din ce in ce mai usor.. ce ma deranjeaza e o mica scurgere la baza stomei indeajuns sa ma irite... sa fie o fistula ? Butonul fonator a fost si el acoperit, atat cat pot eu sa observ cu ceva de culoare alba.. curat zilnic butonul cu periuta speciala si pompita.. am fost la medic si mi-a luat proba din acea substanta alba..maine am rezultatul.. Intrebarea mea din suflet : Trebuie sa ma ingrijorez tare ? e ceva normal ? Stimate dle doctor.. In Moldova exista un logoped pentru vorbirea esofagiana ?
2 comentarii
0
17-01-2013, ora 14:11
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
din pacate nu pot sa spun nimic despre acele secretii.. trebuie vazut local..si cel mai bine stie acel medic care a operat.
Specializarea unui LOGOPED..tine de el...
nu cunosc personal un logoped.. dar cred ca orice logoped care se documenteaza putin poate sa va ajute cu cateva exercitii
0
17-01-2013, ora 14:24
copernic
Nu este medic/terapeut
copernic
Raspunsul la analiza.. NEGATIV.. deci e ok..cand am trevut de la canula simpla la cea fenestrata.. corpul a reactionat.. tuse.. etc.. acum e liniste.. multumesc frumos dle. doctor.. !
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.