Dintr-o data am simţit o agitatie interioară, o frica, inima imi bătrând ff tare... | Forumul Medical ROmedic

Dintr-o data am simţit o agitatie interioară, o frica, inima imi bătrând ff tare...

12-02-2013
Seby32
Nu este medic/terapeut
Seby32
Mă confrunta si eu cu o problema de un an de zile.Anul trecut inainte de Paşte stateam la masa si mancam, cand deodată am simţit o agitatie interioară, o frica, inima imi bătrân ff tare, stare de lesin, de rău, moleseala, suntem ca nu mai pot.Am mers la urgente unde mi-au făcut EKG, tensiunea era mare, mi-au dat ceva sa mă linistesc si am fost bine pana in septembrie, cand eram la frizer si dintr-o data am avut aceleaşi simptome, am chemat salvarea mi-au luat tensiunea, EKG, si toate bune nu mi-au dat nimic dar mia trecut.La vreao 3 saptamâni eram cu maşina si iar aceleaşi simtome m-am oprit si am chemat iar salvarea, mi-a dat o perfuzie calciu magneziu, EKG era ok, glicemia ok, între Crăciun si Anul Nou iar am avut aceleaşi simptome si iar am chemat salvarea iar dupa 30 40 min nu mai aveam nimic, in noaptea de Anul Nou iar am avut aceleaşi simptome, dupa sărbători mi-am făcut analize de sânge, urina, hepatite, ecograf, EKG dar nimic nu am..Acum 1 săptămâna eram cu maşina si am fost nevoit sa mă opresc la spital pt ca aveam iar starile acelea mi-au făcut analize de sânge, EKG, tensiunea era un pic mare din cauza ca eram agitat dar analizele bune.Si Doctorita de acolo m-a trimis la un psihiatru in Oradea, care este foarte ok si mi-a sa iau Sanval seara, seroxat dimineaţa si jumate de rivotril dimineaţa si jumate dupa amiaza le iau de 4 zile, acum sa vad rezultatul dupa 2 sapt pt ca aşa mi sa spus ca atât durează sa se vadă rezultate.Toţi doctorii mi-au spus ca fac atac de panica, dar sunt tulburat pentru ca aproape zilnic mă simt naspa.Cine poate sa mă lamureasca si pe mine cum sa mai fac.Va multumesc
13 comentarii
0
12-02-2013, ora 21:32
Ionyssa
Nu este medic/terapeut
Ionyssa
Si eu am avut stari din astea, atunci cand analizele nu arata nimic care sa duca la aceste manifestari, intra in scena psihiatrul :)) Dragutul de el, si muuult Xanax :)))) Da! Atacuri de panica. Ipohondrie. Frica de moarte. Neliniste. Draga domnule, eu si dumneata gandim prea profund :) Vorbesc serios! Cei mai buni psihiatrii suntem noi insine. Gasiti-va o ocupatie. In cazul in care aveti una, gasiti-va o a doua. Sunteti negativist? Deveniti pozitivist :) Nu stiu, luati-va nevasta. Aveti una? Luati-va si amanta :) Mergeti in oras, distrati-va, bucurati-va de soare, de mare, de orice! Nu va mai uitati la televizor! N-aveti ce vedea in afara de crime, violuri, pruncucideri. Toate astea va afecteaza. Stresul cotidian, sofatul printr-o gloata de ghiolbani care zici ca si-au luat carnetul numai pe "pile"...toate astea va macina. Face-ti un copil! Asta o sa va vindece cu siguranta! O sa aveti motiv sa traiti clipa din plin, fara panici si anxietati nefondate. Face-ti mai multe pentru propria persoana pentru a putea fi alaturi de cei dragi cu toata forta si energia. Mergeti la sala, lucrati-va pectoralii, asta o sa va creasca respectul de sine. Fizic, nu suferiti de nimic. Mai lucrati un pic la psihic, nu aveti nevoie de pastile ca sa gasiti fericirea. Schimbati-va stilul de viata si cautati sa faceti ceea ce va place, fara compromisuri.
0
13-02-2013, ora 00:06
ionela83
Nu este medic/terapeut
ionela83
cel mai bun comentariu cred ca citit pana acum:))si cel mai corect raspuns...la fel si eu sufar de atacuri de panica si stari de anxietate de cateva luni, peste atacurile de panik am reusit sigura sa trec cum s-ar spune prin puterea mintii dar peste starile de anxietate trec mai greu, le am ink, am zile bune cu multa liniste si fericre si zile mai putin bune cum sunt acum, cu stari de neliniste si frik continua.am citit cartea puterea extraordinara a subconstietului si de acolo am inteles multe lucruri si ma ajutat mult sa ma schimb fata de cum era inainte, fiecare zi era un chin ptr mine.peste aceste stari nu stiu daca treci vreodata sau daca treci nu le uiti si la cel mai mic hop in viata iti trezesc amintiri si asa revin starile.de medicamente sincer nu vreau sa aud, cun multe pers care au luat tratament medicamentos si acum vor sa le preasca si numai pot, e ca un drog ce nu pot trai fara ele, asa ca prefer sg sa ma vindec cat pot dar macar sa nu fortez lucruile si in timp starile sa capete forta si sa nu mai am putere sa ma mai lupt cu ele.intradevar cred ca internetul si tv-ul in special stirile au avut un rol important si ma refer ca mi-au influentat negativ gandirea plus ca eram obsedata sa ma documentez si mai mult de frik pe care o am, frik de infarct sa nu am ceva la inima, si orice citeam mai mult rau imi facea, asa ca incerc sa numai ma documentez asa mult, sa fiu mai optimista, sa ma bucur de ce am chiar daca nu pot in totalitate.mult succes si mult curaj
0
13-02-2013, ora 11:09
blajan_andrei
Nu este medic/terapeut
blajan_andrei
De patit nu o sa patesti nimic, dar stiu ca starile astea sunt incredibil de deranjante!! Asculta ce a spus Ionyssa. Pe langa asta, incearca sa faci exercitii de respiratie, de relaxare, sa iti indrepti mintea spre altceva cand ai stari mai ciudate. E greu, dar pe parcurs se rezolva toate!! Si eu am fobia cu frizerul, acum e mai ok, dar de 2 ani incoace parca de fiecare data cand mergeam imi venea sa sar de pe scaun, sa fug undeva, oriunde. Si nu doar la frizer, cu masina la fel, in anumite magazine, in oras etc. Sa stii ca totul e pe plan psihic/psihologic. Medicamentele te ajuta sa iti reintri in normal, dar depinde de tine sa schimbi ceea ce nu iti convine, iar medicamentele te vor ajuta sa faci pasii necesari. Incearca sa devii optimist, sa vezi ceva bun in toate si sa iti stabilesti obiective, poate mai mici, apoi din ce in ce mai mari. Sa ai satisfactii, pentru ca problemele astea vin de obicei din cauza stresului, tristetii, etc. Multa liniste si sanatate!!
0
13-02-2013, ora 12:38
Seby32
Nu este medic/terapeut
Seby32
Va multumesc pt sfaturi.Mi-ar face placere sa am adresa voastra de email, sa mai vb.Mi-a plăcut comentariul tau Ionyssa cu amanta :), sotie am de un am, dar amante nu de cand sunt cu sotia mea, am avut fara numar pana sa o cunosc pe ea :).Pana acum 2, 3 ani eram 4 zile dintr-o săptămâna in club cu betii, chefuri, lautari, femei si nu aveam nimic, de asta imi este ciuda, daca erau atunci problemele astea nu imi părea rău.:)
0
13-02-2013, ora 14:11
smaralde
Nu este medic/terapeut
smaralde
Ionissa... 100 de puncte. Un super mesaj care ar trebui citit de multi... dar probabil putin mai bine interpretat decat destinatarul. Toate cele bune si o stare de bine tuturor
0
14-02-2013, ora 00:08
Ionyssa
Nu este medic/terapeut
Ionyssa
Domnu' Seby, sper sa nu se supere sotia pentru comentariul meu cu amanta :) Era un pamflet :). Cred ca va e dor de vremurile in care trageati betiile alea inconjurat de cadane :))). Si ati intrat in depresie, oarecum :))) Nu-i asa? :P Sotia va este sprijin acum, discutati cu ea si apucati-va de treaba sa faceti un urmas, doi, cati puteti. Inchideti-va in casa si treceti la actiune. Copilul o sa va stearga gandurile negre din cap.
0
14-02-2013, ora 11:56
BVeronica
Nu este medic/terapeut
BVeronica
BUNA ZIUA!
pentru Sebi, sfatul meu sa lupti in continuare si sa nu te lasi prada acestor simptome
primestele cu bratele deschise fiindca sunt ale tale si invinge teama
asa te vei putea opune acestor simptome
am 11 ani decind sufar de aceste stari, nu am apelat la un psihiatru fiindca nu am stiut ce se intimpla cu mine si nici nu imi doresc sa ma infund de chimicale
folosesc fitoterapie si pot spune ca e ok
doar ca eu sunt cea care inca mai fug cu gindul la diferite boli
de 4 luni merg la psiholog si e ok
daca ai trecut prin experiente grele in trecut daca ai suferit undeva in subconstientul tau sa dezvoltat un viciu sa ii spunem asa
adica teama, frica de unde apar si temerile cum ca ai ceva grav
aceste probleme le poti elimina facind urmatoarele
1 sa mergi la psiholog
2 sa bei ceaiuri, sau stimullente naturale
sa faci sport si sa te bucuri de familia ta
ceea ce nu trebuie facut este ;
1 sa nu consumi alcool caci va inrautatii situatia
2 eu nu te pot sfatui sa iti inseli sotia deoarece aceste pamflete ar putea sa iti intre in cap si ai s-o faci
si trebuie sa gindesti ca si sotia ta ar putea dezvolta aceeasi situatie
cred ca cel mai bn este sa eviti aceste sfaturi
nu vreau sa deranjez pe nimeni dar sfaturi de genu, nu pot sa dau cuiva
eu iti doresc sa fi puternic, la locul tau si sa incerci sa iesi cu iubita ta la plimbare la o cafea oriunde si simtete bn
sanatate tuturor !
CU RESPECT VERONICA
0
14-02-2013, ora 13:00
Seby32
Nu este medic/terapeut
Seby32
Îţi multumesc Veronica pt gandurile bune si incurajari, iar Ionyssa cu siguranţă este o persoana ff distractiva si pt a mai destinde atmosfera aici pe forum mai este nevoie si de voie buna, oricum sunteti fff ok toţi si imi face placere sa vb cu voi!
0
14-02-2013, ora 18:54
Ionyssa
Nu este medic/terapeut
Ionyssa
Doamna Veronica, incercam doar sa-l scot pe domnul Seby din starea asta de anxietate, cu un umor ce-i drept cam "negru" :))) Vreau si incerc sa-l fac sa zambeasca, chiar nu intentionez sa-i destram familia :))) Mai glumim si noi, sunt destule deceptii in viata, nu putem sa ne impovaram cu ele fara sa zambim din cand in cand.
0
14-02-2013, ora 23:24
BVeronica
Nu este medic/terapeut
BVeronica
buna seara
pentru seby daca vrei sa vb -*
cu totii avem nevoie de incurajari
o seara buna iti doresc


(*modificat de admin)
0
14-02-2013, ora 23:29
BVeronica
Nu este medic/terapeut
BVeronica
draga mea ionissa nu te supara ca am postat asa
imi dau seama ca esti o fire cu caracter foarte puternic optimista si plina de viata
mi sa parut putin deplasat dar e ok
acum imi dau seama ca au fost cuvinte de incurajare sa le numim asa
eu sunt din PLOIESTI
VOI ?
daca doriti sa comunicam -*
va pwp
sanatate va doresc


(*modificat de admin)
0
15-02-2013, ora 08:15
Psiholog Cristian Andrei Nica
Psihologie, Cluj-Napoca
Psiholog Cristian Andrei Nica
După cum spui, te simţi rău mai tot timpul, înseamnă că există ceva ce te nemulţumeşte în permanenţă, sau îţi produce o stare de nemulţumire. De aici devi vulnerabil pentru anxietate şi atacuri de panică. Cu siguranţă există o stimă de sine diminuată, iar acest lucru te consumă. Nu trebuie să te centrezi numai asupra atacurilor de panică, gândeşte-te cum este viaţa ta până să te confrunţi cu atacurile de panică.
Încearcă psihoterapia, chiar şi online.

Numai bine.
0
30-09-2015, ora 02:06
miki008
Nu este medic/terapeut
miki008
Draga Ionyssa, chiar imi place poza atasata nickname-ului(chiar este a ta??) precum si tot ceea sincer ne scrii, noua, acestia care avem nevoie de o mica incurajare sau poate doar de un anonim sfat.Dar chiar si asa, transpus de bunatatea mamei tuturor ranitilor, tot am remarcat ca in propozitia" Cei mai buni psihiatrii suntem noi insine", ti-a scapat, probabil total neintentionat si total pardonabil, un nevinovat "i" in plus.Fara intentia de a iesi in frunte precum motul caciulii, cu respect miki008.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Tratamentul fobiilor cu o metodă bazată pe inteligenÈ›a artificială
  • E normal să-È›i simÈ›i inima bătând?
  • Frica de păianjeni, diminuată cu ajutorul realității augmentate
  • Cauzele tahicardiei (bătăilor rapide ale inimii È™i pulsului crescut)
  • Terapia prin expunere adresate unei fobii poate avea efect È™i asupra unei fobii din altă sferă
  •