Buna ziua | Forumul Medical ROmedic

Buna ziua

14-02-2010
Ciuzz
Nu este medic/terapeut
Ciuzz
Am si eu o mare intrebare...Anul trecut prin iunie mam apucat sa tin o dieta din capul meu...intro luna am slabit vreo 20 de kg...de atunci am renuntat la carne...doar de peste si aceasta odata la o luna...anul acesta din niste motive de santate mi sa recomandat sa mananc carne din nou pentru ca mai am putin si ajung la anorexie...momentan am 44 de kg la 1, 47 m..iar cand mananc carne ma doare foarte tare stomacul si vomit de fiecare data cand mananc carne...Ce sa fac?..eu spun sa continui din nou regimul vegetarian pentru ca asa imi este mai bine, , ,
5 comentarii
0
14-02-2010, ora 13:24
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Continua regimul vegetarian, dar introdu treptat in alimentatie carnea de pasare si ficatul de pasare, oul fiert moale.si mananca mai mult peste.Nu manca ceva nou mult dintr-o data.Treptat, adica cate putin la cateva zile si apoi mai des, pana se obisnuieste organismul. Nu consuma carne de porc / vita / vanat/ salamuri caci iti va fi rau. Ia si niste suplimente vitaminice si minerale [ Actival max sau Centrum ], consuma miere de albine si ulei de masline pentru a nu-ti imbolnavi stomacul. Reia treptat alimentatia caci ai nevoie de energie ca sa mergi mai departe, cred ca nu vrei sa-ti petreci viata in perfuzii prin spitale.
0
14-02-2010, ora 13:42
Ciuzz
Nu este medic/terapeut
Ciuzz
va multumesc mult!
0
26-02-2010, ora 18:19
Felicia_Tm
Nu este medic/terapeut
Felicia_Tm
Draga paula2000, o firma serioasa investeste in Google Adsense nu baga reclama tip spam pe forumuri in speranta ca nu le va vedea nici un admin :)

Produsul asta e doar un alt produs din lista enorma de tampenii vandute in Romania.

Crom picolinat - nu are nici un efect (desi se crede ca taie nevoia de dulce) iar englezii zic ca are potential cancerigen: http://en.wikipedia.org/wiki/Chromium(III)_picolinate

Ginkgo biloba - nici un efect pozitiv major, bun doar pentru fanele Formula AS :)
http://en.wikipedia.org/wiki/Ginkgo_biloba

Guarana - cofeina - mda, te face sa te simti energica dar tot nu merita banii, mai bine bei cafea
Restul plantelor - inofensive.

Cmon, altceva mai bun nu aveti?
0
27-02-2010, ora 15:27
Felicia_Tm
Nu este medic/terapeut
Felicia_Tm
hai sa citim aici si sa ne revizuim putin atitudinea de "cunoscatoare" si "nutritioniste"

http://www.dietitian.com/chromium.html

People who take chromium picolinate supplements may suffer health problems rather than improved health. Although claims of weight loss, lowered cholesterol and reversal of diabetes are unfounded, researchers have shown that chromium supplements damaged cell chromosomes which are the blueprints for a cells function and reproduction. It is generally thought that cancer starts with a change to the genetic material in a cell causing it to grow and reproduce without restraint.
0
28-02-2010, ora 07:53
Ciuzz
Nu este medic/terapeut
Ciuzz
Aici nu e vorba ca vreau sa slabesc e vorba ca nu mai vreau sa slabesc...am slabit destul intro luna iar dupa aceea usor usor am slabit si mai mult...mai am putin si dau in anorexie...plus de asta ca nu mananc nici carne..si nu numai pastilele teau ajutat sa slabesti ca degeaba iei pastile daca alimentatia ta e plina in grasimi si dulciuri...iar mancatul este din 1 in ora, , , :)...daca ti un regim bun nedepasind numarul caloric o sa vedeti ca usor usor slabiti:)..
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.