nu mai pot sa dorm datorita durerilor pe care le am in spate sub omoplatul stang

01-11-2009
Gixy
Nu este medic/terapeut
Gixy
Ma numesc Fedeles Dumitru, am varsta 38 ani, si as avea o intrbare legata de sanatate !
Am o saptmana de zile de cand nu mai pot sa dorm datorita durerilor pe care le am in spate sub omoplatul stang aproape de coloana vertebrala si mai nou durerea mi-i s-a tras in mana stanga care o depaseste pe cea din spate. Mentoinez faptul ca la inceput m-a durut spatele printr-o durere ca avand un junghi sub omoplatul stang si un pic mana stanga ca mai apoi dupa ce am fost la doctorul de familie si mi s-a dat un tratament fara sa-mi spune ca ma doare, durerea de spate s-a ameliorat dar nu si cea de mana care din cauza ei nu mai pot sa dorm..
Durerea de mana vine un pic de la umar pana la cot iar mai jos un pic de cot ma doare ingrozitor dar cel mai des noaptea, ziua mai putin. Capul pot sa-l misc si-n stanga si-n dreapta in jos si in sus e mai greu.
Am facut pana la ora actuala 6 zile de tratament cu injectii NEO - ENDUSIX cate 1 pe zi, si pastile Aflamil 2/zi Mydocalm 4/zi si pliculete de Dona cate1/zi iar rezultatul nu mi se pare o reusita, poate ma insel si ar mai trebuii sa am arbdare dar trec noptile greu, fapt pentru care acest tratament dupa cum am mai spus mi-a ameliorat doar spatele insa mana nu.
VA ROG FRUMOS DATI-MI UN RASPUNS!! Va multumesc !
2 comentarii
0
01-11-2009, ora 15:20
drweather
Identitate neconfirmată
drweather
Nu cumva e pe acolo o umflatura dureroasa_E o zonă în care apar frecvent chiste sebaceee care se pot inflama, dind dureri mari.E drept insaca aste anu prea iradiaza spre mina.
Durerea care merge pe mina are o explicatie neurologica:ceva ce apasa pe nerv la iesirea din coloana vertebrala.Daca nu a trecut cu acel tratament u strica o investigatie gen tomografie sau RMN al coloanei vertebrale pentru a se vedea natura leyiunii
0
01-11-2009, ora 18:04
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna seara!
Foarte probabil este vorba despre o cervico-brahialgie, adica o compresiune radiculara nervoasa la nivelul coloanei vertebrale.
Consultati un neurochirurg.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Durere de spate - ce este important să știi
  • Fizioterapia durerii de spate - proceduri posibile și eficiența lor
  • Acupresura poate ameliora durerile cronice de spate
  • A fost descoperită cauza durerilor inexplicabile de spate
  • Fizioterapia durerii de spate - cum te poate ajuta un fizioterapeut
  • Durerea de spate - când ar trebui să mergem la medic
  • Cele mai comune dureri de spate și afecțiunile care le produc
  •