am fost la doi medici dermatologi si nici un diagnostic exact

10-04-2007
hellen
Nu este medic/terapeut
hellen
Nu pot sa imi dau seama ce am. am fost la doi medici dermatologi, dar nu am primit pina acum un diagnostic axact
Am la picior niste bubite mici cu un fel de lichid, sint foarte multe.Le am de 6 luni.
am dat cu tot felul de unguiente(dar nimic)cind se sparg ramin niste gauri mici.nu mai stiu ce sa cumpar.va rog sa imi dati un sfat
Va multumesc
8 comentarii
0
11-04-2007, ora 00:00
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Ce inseamna "la picior"? Ai "bubitele" pe talpa, pe marginile laterale ale talpii, pe fata dorsala a piciorului? Te mananca? Ce inseamna "tot felul de unguente"? Denumeste-le!
0
11-04-2007, ora 00:00
hellen
Nu este medic/terapeut
hellen
Am pe marginile laterale ale alle talpi.
Am dat cu:Fungizid, PVP-jod, Tyrosur, Lotricomb, Karison
Iar acum imi dau cu unguent preparat care contine:
Betamethason, acidum salicylicum, clotrimazolum, fabitop(basis creme)
Ma manica si cind ma scarpin se sparc acele puncte
nu ma-i stiu cu ce sa ma dau.
Va multumesc mult pentru raspuns
0
12-04-2007, ora 00:00
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Din ce imi spui tu, s-ar parea ca ai fost diagnosticata cu o "ciuperca" la picioare. Este posibil sa nu fie corect acest diagnostic! Mai pot fi luate in discutie si alte posibilitati, cum ar fi: dermatita de contact, psoriazisul cu localizare plantara, etc. Din ce oras esti?
0
12-04-2007, ora 00:00
hellen
Nu este medic/terapeut
hellen
locuiesc in Germania linga Berlin.Ce credeti ca pot face?
Poate imi puteti recomanda ceva.Mi-au fact analiza la singe si nu au gasit nimic(plus ca mi-au facut la laborator analiza la piele)asa au crezut si doctora ca este o ciuperca, dar pe urma a zis ca sa inselat.Nu ma-i stiu ce sa cred.Oare ce poate Fii?
Va multumesc
0
13-04-2007, ora 00:00
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Este foarte dificil sa iti pun un diagnostic corect fara sa te examinez! De asemenea, mi-a fost foarte greu sa aflu ce contin medicamentele enumerate de tine, deoarece au circulatie restransa la teritoriul Germaniei, iar prospectele sunt in germana, limba pe care eu nu o stiu! Am inteles, totusi, ca majoritatea madicamentelor contineau Clotrimazol, o substanta antifungica. Eu nu pot sa te ajut decat in felul urmator : incearca sa eviti contactul direct al pielii de la picioare cu materialul din care este confectionata incaltamintea. Poti face asta incaltand o soseta de bumbac (atentie sa nu contina polyester!), de preferinta alba, pentru a evita contactul cu unii coloranti. Aplica de 2 ori pe zi, dimineata si seara, ELOCOM crema (nu unguent), masand usor sa intre in piele.
Ar mai trebui sa iei 1 cp. pe zi de Claritine (loratadinum), inainte de masa de pranz.
Daca ai vreo pereche de pantofi care dupa ce ii incalti simti ca apar mancarimi la picioare, evita sa-i mai incalti!
Sper sa iti fie de ajutor sfaturile mele! Succes!
0
13-04-2007, ora 00:00
hellen
Nu este medic/terapeut
hellen
Va multumes din tot sufletul pentru raspuns
Voi face exact asa cum mi-ai recomandat
Cu respect
ILEANA
0
15-06-2007, ora 00:00
teo teo
Nu este medic/terapeut
teo teo
buna sunt noua pe forum si veau sa cer sfatul unui medic.
la internare am avut TGP 63 la externare 78 si TGO la internare 36 la externare 47. S-a precizat diagnosticul de SINDROM CITOLITIC HEPATIC FARA ETIOLOGIE PRECIZATA. Eu prezint dese ameteli, dureri de cap, stare generala proasta si fatigabilitate. Aceste simptome le am de un an de zile. Am facut diverse tratamente cu LAGOSA si farcovit. PEV cu glucoza 10%+ aspatofort si ampicilina. nu am simtit nici o ameliorare.
acum urmez tratament cu LAGOSA, SERMION, DETRALEX+5PERFUZII CU VITAMINE DIN COMPLEXUL B.
Va rog sa-mi sprecizati daca este bun acest tratament si eventual un prognostic la evolutia bolii in raport cu tratamentul indicat.
VA ROG sunt disperata ca am numai 40 ani.
-
0
16-06-2007, ora 00:00
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
teo teo, daca vrei sa primesti un raspuns la intrebarea ta deschide-ti un cont si posteza intrbarea la sectiunea "boli interne".
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Vergeturile
  • Foliculita în urma epilării
  • Funcţia de „barieră” a pielii - cum o susținem?
  • Uleiul de măsline sau floarea-soarelui poate afecta sistemul de apărare al pielii la bebeluși
  • „Pielea electronică” pentru monitorizarea sănătății
  • Microbiomul pielii rămâne stabil în timp, în ciuda unor variații externe
  • Pielea inteligentă care reduce ridurile și cearcănele
  • Veziculele (bășicuțele cu lichid) pe piele - cauze, diagnostic diferențial, tratament
  •