Buna ziua!

22-11-2015
Elena
Nu este medic/terapeut
Elena
Buna ziua! Eu 20, el 25. Totul a mers perfect la inceput, pana am aflat ca el era intr-o relatie de 5 ani, dar a vrut sa ramana cu mine, dar inca nu a incheiat definitiv cealalta relatie. Ne-am mutat impreuna, insa lucrurile nu sunt 'roz' asa cum credeam eu ca vor fi. Ne certam aproape in fiecare seara din motive banale. Stiu foarte bine cum e el si nu pot sa nu ma gandesc ca si mie imi poate face la fel avand in vedere ca sta pe site-uri de socializare si spune ca e singur, insa de cate ori am pus problema despartirii si am vrut sa incheiem totul, a ramas spunand ca ma iubeste si ca vrea sa ramana cu mine! Problema e ca sunt constienta ca aceasta relatie nu imi este benefica insa nu pot renunta la el...il iubesc si l-am iertat de fiecare data cand a gresit(dar daca voi afla ca intradevar ma inseala, nu voi mai dori sa continui aceasta relatie). O singura intrebare am, la care ma chinui sa imi raspund si nu reusesc:Oare relatia asta are vreo sansa? poate reusti voi sa ma ajutati sa gasesc raspunsul. Multumesc!
6 comentarii
0
22-11-2015, ora 17:09
Psiholog Aldescu Delia
Psihologie, Bucuresti
Psiholog Aldescu Delia
La ce fel de sanse va referiti?
0
22-11-2015, ora 17:45
Elena
Nu este medic/terapeut
Elena
Adica daca e de viitor sau nu
0
23-11-2015, ora 09:28
Psiholog Pescaru Valentin
Psihologie, Bucuresti
Psiholog Pescaru Valentin
Va recomand sa recititi postarea Dumneavoastra si sa considerati ca este a unei prietene. Ce ati sfatui-o?
Faptul ca ati acceptat sa continuati relatia dupa ce partenerul va insela de 5!!! ani si a continuat sa o faca arata ca aceasta relatie este mai degraba o dependenta decat o iubire...
Aveti deja raspunsul in text, ramane sa va impacati cu ideea si sa mergeti mai departe...
Valentin Pescaru
psiholog-psihoterapeut-sexolog
0
23-11-2015, ora 09:33
Psiholog Aldescu Delia
Psihologie, Bucuresti
Psiholog Aldescu Delia
Am intalnit multe perechi de oameni care de la o posta se vede ca nu au un prezent placut impreuna si spera sa aiba un viitor bun impreuna. Si tot sperand sa aduca ziua de maine ce nu aduce prezentul raman captivi in iluzii.
Daca acum nu aveti o relatie functionala faceti ceva in prezent. Ce nu se schimba in prezent nu are rost sa asteptati o viata sa se schimbe. Uneori e prea tarziu. Nu viitorul face schimbarea, noi o facem!
0
24-11-2015, ora 18:19
Elena
Nu este medic/terapeut
Elena
Nu m-a inselat pe mine. Cand ne-am cunoscut el avea o relatie de 5 ani care trebuia sa se termine. Si s-a terminat atunci cand eu am aflat, dar tot continua sa vorbeasca cu el. Noi suntem impreuna de 3 luni si de o luna ne-am mutat impreuna. Dar lucruriţe stau foarte urat. Ne certam aproape in fiecare seara si tot ce fac nu e bine. E o fire mai.dificila, asta am observat de la inceput. De multe ori am vrut sa inchei tot circul asta insa de fiecare data nu am putut. Stiu ca ma iubeste, mi-a demonstrat prin cateva gesturi asta, insa nu stiu ce sa fac. Am incercat sa schimb ceva, dar singura nu pot. I-am spus ce ma deranjeaza si ce ar trebui sa schimbal la amandoi dar degeaba. Pe moment pare ca intelege si el ca greseste prin felul in care se comporta cu mine, dar nu dureaza mult si iar incep reprosurile si certurile
0
26-12-2015, ora 11:45
office@psyho-med.ro
Identitate neconfirmată
office@psyho-med.ro
buna

Este un lucru frecvent intalnit in relatiile de cuplu. De regula cand vine vorba de atasament e foarte greu sa luam o decizie. Un sfat nu as putea sa va dau dar as vrea sa va invat o metoda de a lua decizii eficiente in viata.
A face alegeri de fapt e ca si mersul cu masina. Daca ar fi sa te urci acum la volan si sa iti propui de te plimbi pur si simplu cu masina, ai ajunge intr-o intersectie cel mai probabil cu trei directii, stanga, dreapta si inainte. Probabil vei allege una din cele 3 care iti va conveni pe moment, condus de intuitive. Si apoi vei mai ajunge inca intr-o intersectie, si inca in una, pana cand vei ajunge la o finalitate, un capat de drum, dar care nu vei putea sti cum este. Poate un o finalitate buna, rea, urata, frumoasa, poate un drum inchis sau deschis si asta inseamna ca alegerile facute pot fi facute, pot fi bune sau rele. Atunci cand facem alegeri pur si simplu fara sa stim ce vrem putem sa avem esec si atunci cand refuzam in acelasi context putem avea regrete si intrebari de genul Oare cum ar fi fost? Oare c ear fi fost? etc...aleg1

Dar daca ar fi sa te urci la volan si sa stii ca trebuie sa conduci de la Bucuresti la Brasov? Ce crezi ca s-ar intampla comparativ cu faptul cand te-ai plimbat pur si simplu cu masina? Este simplu, in orice intersectie ai ajunge, se vor intampla doua lucruri. Vei sti exact directia in care vei merge, pentru ca iti cunosti destinatia finala si atunci vei alegea calea care te va duce catre destinatia propusa. Al doilea lucru, dar si cel mai important, este ca te consolezi cu celelalte doua directii pe care nu le-ai ales, in umbra faptului ca nu constituie destinatia ta.

In viata ca sa putem face alegeri eficiente trebuie sa avem trei lucuri foarte bine stabilite, lucruri care de fapt sunt 5 liste deschise.

Lista deschisa in sensul ca orice lucru inscris acolo, poate sa fie sters si adaugat un altul in loc sau poate fi oricand completata sau revizuita.

Inainte de a incepe sa completati aceste 5 liste ar trebui sa in preambulul lor sa va puneti intrebarea Cine sunt eu? Si cu siguranta ca tot voi veti sti sa va si raspundeti la aceasta intrebare, pentru ca sunteti expertii vietii proprii. Spun expertul vietii proprii deaorece interactiunea cu orice persoana din viata voastra este limitata de timp, dar noi cu noi insine suntem 24 din 24 prezenti si atunci pe cale de consecinta, fiecare pentru el insasi este expertul vietii lui.

Prima lista constituie lucrurile sau ceea ce constituie fericirea noastra.

A doua lista constituie lucrurile care inseamna binele nostru, cu tot ceea ce presupune asta.

Umatoarele 3 reprezinta planuri pe termen scurt, mediu si lung.

In momentul in care va veti raspunde sincer la intrebarea Cine sunt eu? Si veti avea cele 5 liste completate, veti putea face alegeri eficiente in viata dumneavoastra, in orice situatie va veti afla si cel mai important lucru este ca va veti consola atunci cand refuzati ceva, deoarece nu intra in finalitatile dumneavoastra, finalitati pe care vi le-ati propus in cele 5 liste.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul