M-am trezit cu dureri de cap si am varsat numai alb si verde...

08-02-2013
haelium
Nu este medic/terapeut
haelium
In ultimele 2 saptamani am avut 2 zile groaznice, din care una cea tocmai recent incheiata. M-am trezit cu dureri de cap si am varsat numai alb si verde, practic, daca inghiteam saliva, ea apoi era data afara si durerile de cap se mai domoleau dupa varsaturi ca apoi sa reapara.
Lucrul asta se intampla rar, dar ultima si penultima data a fost groaznic, practic nu puteam sa stau in picioare, apoi foarte interesant e faptul ca atunci cand varsam scoteam gazele (ragaiam), practic era singura data cand faceam acest lucru si ma rugam sa 'trag vanturi', lucru care se intampla la mine destul de rar. Am fost la farmacie si o farmacista deosebita, putina din multele care te indoapa cu pastile a spus ca degeaba iau medicamente, Metoclopramid si alte solutii, nu ma ajuta cu nimic pentru ca le varsa si in continuu ma deshidratez, mai ales daca stau intins. Mi s-a recomandat sa merg la camera de garda si sa imi fac ceva injectabil care contine mai multe substante.
Ca si cauze, va spun ca mananc foarte mult seara de multe ori, am un job care ma oboseste si apoi cand ajung acasa devorez, chiar daca la pranz-dupa-miaza mananc in pauza de 1h.
Cand ma trezesc cu dureri de cap e clar ca ziua e un calvar, am incercat sa renunt la mancarea grea, dar partial am reusit, ce-i drept fata de alti ani mananc rar produse de tip fast-food (shaorma, hamburgeri, etc) si bauturi acidulate, in special Cola, beau destul de des ceaiuri (ceai verde, etc).

Ce solutii ar exista si cum pot sa degazeific stomacul (carbunele medicinal mi se pare o nimica toata).

Va multumesc si astept cat mai multe sfaturi, Alexandru N.
2 comentarii
0
08-02-2013, ora 14:10
Dr. Nicoleta Nechita
Medicina generala, Cluj-Napoca
Dr. Nicoleta Nechita
Simptomele descrise e daroreaza unei reactii hipersecretorii biliare provocate in principal de mancatul tarziu, asociat cu stresul de la servici.
Recomand un tratament cu capsule Vezica biliara activa, cate o capsula de 3 ori pe zi, dupa masa, si ceai Vezica biliara, 3 cani pe zi, timp de 3 luni, si apoi la nevoie.

Multa sanatate!
0
08-02-2013, ora 19:00
maria 123
Nu este medic/terapeut
maria 123
mutumesc MedicFares!
voi folosi SI eu!
cele bune,
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • De ce apar durerile de cap (migrenele)?
  • Durerea de cap după somn
  • Dieta săracă în carbohidrați ar putea reduce migrenele
  • De ce îmi vine să vărs aparent fără motiv? Cauze de vărsături
  • Vărsături repetate / persistente
  • Când ar trebui să ne alarmeze durerea de cap (semne de gravitate și motive de adresare la medic)
  • Durerile de cap, raportate anual de peste 50% dintre oamenii de pe glob
  • 1,25 miliarde de oameni din întreaga lume suferă de dureri de cap
  • E normal să te doară capul uneori?
  •