Buna Ziua..

21-08-2012
capraru alexandra
Nu este medic/terapeut
capraru alexandra
Am o problema care ma cam ma face sa fiu cam ingrijorata, , de asta as vrea sa imi spuneti si mie ce inseamna calculele astea.. Dar mai intai vreau sa va spun ca acuma in jur de o luna mi-am facut niste analize si Doctorul mi-a spus ca mi-a gasit 12 milioane de globule albe. si l-am intrebat de la ce ar aparea aceste globule.. Si a spus ca ele mai apar din cauza stresului... de la alimentatie si probabil sa fie si din cauza dulciurilor... Si cum va spuneam si acuma 3 saptamani am fost la un spital privat si mi-am facut alte analize. si aici imi apar calculele astea si nu inteleg ce vor sa insemne de asta va rog sa imi explicati daca se poate ce insemn ele.. Globule albe - 8, 390 / mmc, , , , , Globule rosi - 4, 580.000/mmc, , , , , Emoglobina 13, 4 / g / 100ml, , , , Granulociti Neutrofili % 41, 0% L, , , , Granulociti Eosinofili % 17, 0 % H, , , , , Linfociti % 33, 0 %, , , , , , Monociti % 8, 2 %, , , , Neutrofili % 3, 430 / mmc, , , , , Eosinofili 1, 430 / mmc, , , , , Colesterol L.D.L 59 mg / 100 ml, , , , , Sideremia sau ser de fier ( ferene ) fotometria colorimetria 166 ug / 100 ml H.. va rog sa imi dati un rasuns.. VA MULTUMESC..
1 comentarii
0
21-08-2012, ora 22:12
Dr. Frumuzache Iris
Medicina de laborator, Galati
Dr. Frumuzache Iris
Probabil ati inteles gresit, varianta de 12 milioane globule albe nu prea e compatibila cu viata. Hemoleucograma pe care ati descris-o mai sus este normala, cu exceptia unui numar crescut de eozinofile, ar putea fi vorba de o boala alergica sau parazitara. E bine sa faceti un examen coproparazitologic, eventual repetat de cateva ori.
Numai bine!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.