Durere in gat

20-01-2016
Nicu t
Nu este medic/terapeut
Nicu t
D-nule doctor, de doua saptamaini am o durere in gat care nu ma lasa, gatul este forte sensibil rece, dupa ce vorbesc mai mult incepe sa ma doara. Am fost la orl, diagnostic farongo-laringo-traheita acuta.Trat. vitamina a picaturi, bomboane orofar si repaus vocal+ dieta fara iute, murat, acidulat etc.Mi-am facut mai multe analize de sange si a iesit vsh-14, tgp-56(acestea sunt cele care au iesit mai mari) si un exudat faringian la care a fost gasit stafilococul auriu; am fost intetnat o saptamana la inefectioase, tratament gentamicina si ampiplus injectabil. Preblema e ca nu ma simt mai bine, am o tuse care imi irita gatul si imediat dupa ce tusesca doare gatul mai tare.La CT nu a iesit nimic la plamani. Pneumologul a spus ca am un astm asociat. Problema e ca ma doare gatul, tot gatul este iritat si nu este nici o ameliorare, si ma doare si urechea dreapta. De asemenea langa gat in partea dreapta, langa clavicula si gat mi-a iesit o umflatura, care nu este dureroasa, dar toate aste incep sa ma ingrijoreze tot mai tare. Pana acum trei luni am fost fumator, fumam cam 3 pachete pe saptamana. Va multumesc!
6 comentarii
0
20-01-2016, ora 09:48
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1.faci consult la gastrologie
o problema gastro-intestinala.. afecteaza direct( prin reflux) si indirect( prinsistemul nervos) caviatatea bucala si faringele
2 citeste ce am scris despre asta pe forum
o sa gasesti ce alimente NU mai ai voie sa folosesti
3 iti cumperi aparat de aerosoli acasa
0
20-01-2016, ora 12:05
Nicu t
Nu este medic/terapeut
Nicu t
D-nule doctor, dar tusea are o cauza tot gastrointestinala sau altceva? La plamani nu au gasit nimic, dar am aceasta tuse care este destul de violenta si dupa ea ma doare gatul. Ore sa nu fii fost bun tratamentul cu gentamincina si ampiplus.Este posibil sa mai am vreo infectie bacteriana sau virala? Sa mao imi fac ceva analize, se repet exudatele? Multumesc pt raspunsuri.
0
20-01-2016, ora 13:01
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
la punctul 2 am scris Romaneste
sa citesti ce ma mai scris pe forum
acolo o sa gasesti excplicat ca TUSEA este din cauza Iritatiei faringelui cu acid gastric si alimente acre, acide, citrice
si din acet motiv NU ajuta nici exudatele si nici tratamentul cu antibiotic
0
20-01-2016, ora 13:09
Nicu t
Nu este medic/terapeut
Nicu t
Multumec, am priceput.
0
01-02-2016, ora 02:05
Nicu t
Nu este medic/terapeut
Nicu t
Domnule doctor, am fost la gastroenterolog si nu mi-a gasit nimic.Am facut un alt consult la orl si d-na doctor nu a gasit nimic, mi-a prescris preventiv pt zece zile omeprazol si dida. Eu de trei saptamani nu am mai mancat si baut acru, acidulat, citrice etc. Am consultat si doi endocrinologi diferiti care mi-au spus ca am tiroidita autoimuna ( pt care mi-au prescris eutyrox), dar care nu este marita si, dupa parerea lor, nu de la tiroida am durerile si inflamatia in gat. Probelma este ca dupa vorbire imcepe sa ma piste gatul sau sa ma doara, se inflameaza, ma doare si urechea dreapta, uneori si capul tot pe partea dreapta. In zona supraclaviculara dreapta am o inflamatie moale, putin dureroasa, care uneori se mai retrage dar nu de tot. Endocrinolaga mi-a recomandat sa repet exudatul faringian caci poate nu am scapat de stafilococul auriu, caci poate infectia bactetiana imi provoaca toate aceste simptome. D-nul doctor, ajutati-ma, sfatuiti-ma, va rog nu mai stiu ce sa fac. Am aceste simpome de trei saptamani, cand am fost la primul control orl si dupa o saptamana internat la infectioase la externare m-am simtit mai rau. La plamani am facut CT si nu au gasit nimic. Nu reusesc sa-mi revin, ba ma doare gatul, ba obosesc cand vorbesc, ba am un nod in gat, ba transpir.Febra nu fac, in general de cand ma stiu nu am facut febra, am pofta de mancare, nu am sczut in greutate. Va multumesc si imi cer scuze pt cat am scris, dar nu stiu incotro sa ma indrept, pt ca de la sine organismul nu isi revine.
0
01-02-2016, ora 10:21
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
trimite cateva poze cu gatul tau.Unde sa se vada bine faringele si amigdalele
pe adresa personala fvaleriu pe hotmail
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Arsuri în gât - cauze, tratament și sfaturi utile
  • Remedii populare pentru durerea în gât
  •