Buletin histopatologic

03-06-2009
ana pircan
Nu este medic/terapeut
ana pircan
fiul meu in varsta de 1 an si 10 luni are in Buletinul Histopatologic urmatoarele:Fragment bioptic din mucoasa conjunctivala prezentand formatiune tumorala histopatologic cu aspect de nev nevocelular mixt, focal pigmentat;minim infiltrat inflamator polimorf(limfocite, plastocite, eozinofile) cu melanofage peritumorale. Imi puteti spune ce inseamna si cum il afecteaza pe copil?Multumesc anticipat
5 comentarii
0
04-06-2009, ora 09:05
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Oftalmologie, Bucuresti
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Buna dimineata! Concluzia examenului histopatologic este naev nevocelular ( alunita), formatiune benigna, nu exista risc de recidiva; exista, se pare si inflamatie, ( prezenta de infiltrat inflamator ); este bine;
0
04-06-2009, ora 20:36
ana pircan
Nu este medic/terapeut
ana pircan
Multumesc frumos.
0
05-01-2011, ora 11:08
mary8178
Nu este medic/terapeut
mary8178
buna dimineata!am primit si eu de curand diagnosticul histopatologic dupa operatia unei formatiuni tumorale torace.el suna cam asa:fragment de tegument prezentand central tumora histopatologic cu aspect de nev nevocelular mixt, hiperkerazotic, papilomatos, focal pigmentat, cu dezvoltare perianexiala;moderata neurotizare in profunzime;minim infiltrat limfocitar si cu melanofage intra si peritumoral:minima hiperemie;edem si fibroza interstitiala.In suprafata, rari spori micotici si colonii microbiene intre filamentele de keratina.Rezectie integrala.V-as ruga frumos dak puteti sa-mi spuneti daca totul este bine si n-am de ce sa ma ingrijorez.Va multumesc.
0
07-01-2011, ora 10:12
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Oftalmologie, Bucuresti
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Buna dimineata! Naevul nevocelular este o tumora benigna, a fost rezecata integral, asta inseamna ca nu mai recidiveaza, este foarte bine ; a fost un nev infectat cu germeni microbieni si ciuperci( colonii microbiene, spori micotici);infiltratul limfocitar, melanofagele si hiperemia, edemul si fibroza sunt expresia histologica a inflamatiei, fibroza apare in inflamatie cronica. Din punctul meu de vedere, tumora a fost excizata corect si sunteti vindecata. Medicul chirurg apreciaza daca trebuie sa mai urmati tratament antibiotic si antimicotic postoperator. Numai bine
0
07-01-2011, ora 10:13
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Oftalmologie, Bucuresti
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
PS: Tumora benigna nu recidiveaza dupa excizia chirurgicala.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.