Buletin de examinare TDM

19-07-2012
georgeta57
Nu este medic/terapeut
georgeta57
Buna ziua...In speranta ca poate cineva imi poate spune daca sunt probleme din acest rezultat de examinare CT, multumesc anticipat. Acum 3 luni s-a efectuat o histerectomie largita, ca urmare a diagnosticului neoplasm de col uterin std 1 B1. Ca si conduita de tratament am efectuat 15 sedinte de radioterapie. BULETIN DE EXAMINARE TDM : CT abdomino-pelvina cu contrast oral, a fost efectuata prin sectiuni de 5/7, 5 mm, in plan axial si evidentiaza :
- Fara epansament fluid pleural bazal, bilateral
- Epansament fluid peri-hepatic cu grosimea maxima de 8 mm !
- Fara leziuni focale notabile ale viscerelor parenchimatoase din abdomenul superior, cu exceptia a doua plaje ovalare de hipodensitate parafluida, mai probabil chistice, subcapsulare, in LD hepatic, - in S VIII, pe linia medio-axilara, de 7, respectiv 6 mm
- Rinichii fara staza semnificativa; cel putin doi calcului renali stg, de 13 respectiv 18 mm, in grupurile caliceale mijlociu si inferior
- Fara adenopatii RP supra-centimetrice apreciabile
- Marile trunchiuri vasculare cu diametre normale, ateromatoza aorto-iliaca bilaterala aproape circumferentiala
- Fara leziuni litice rahidiene sau de pelvis osos, pe secventele efectuate, probabil degenerescenta discala vacuolizanta la L 5
- Structurile tubulare digestive permeabile pentru substanta de contrast orala, pana la nivelul ansei pelvine a sigmei
- Fara mase pelvine dislocuitoare de spatiu post-limfadeno-colpo-histerectomie totala cu anexectomie bilaterala.
9 comentarii
0
19-07-2012, ora 20:06
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
examenul CT descris de tine arata perfect favorabil. nu sunt semne de boala activa.

felicitari !
0
19-07-2012, ora 20:29
georgeta57
Nu este medic/terapeut
georgeta57
Multumesc stimate "RaulDuke" !! Uffffffffffffff...sper sa fie asa si in continuare..
0
19-07-2012, ora 22:23
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
numai bine !
0
27-07-2012, ora 15:12
georgeta57
Nu este medic/terapeut
georgeta57
Stimate "RaulDuke", revin in speranta unui sfat...Am fost la Cluj pentru controlul post-interventie chirurgicala efectuata acum 3 luni (histerectomie largita)...Dupa o asteptare de 5 ore, am intrat in cabinet, am fost consultata pe masa, chirurgul a spus ca totul e ok si ne revedem peste 3 luni. I-am spus ca am efectuat o examinare CT, a aruncat un ochi, din nou totul ok. Am incercat sa-l intreb daca ar trebui sa-mi fac griji pentru acel fluid peri-hepatic existent.. (am redat mai sus rezultatul CT)...raspuns, ne vedem peste 3 luni...Toata intrevederea a durat 5 minute si eu...nu stiu ce ar trebui sa fac...Nu e nevoie si de alte analize ? (markeri tumorali sau ecograf)...Intreb ca o nestiutoare in ale medicinii dar ma framanta gandul ca acel lichid s-ar putea "inmulti" si nu am avut cu cine sa discut...
0
27-07-2012, ora 23:05
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
nu are ce sa "se inmulteasca". pana la proba contrarie tu NU mai ai cancer! urmarirea se face deci doar pentru depistarea eventualei recidive. 8 milimetri de lichid pot sa nu insemne absolut nimic, nici macar nu prea poate fi extras pentru o analiza citologica. in caz de sporire a acelui lichid, poate fi punctionat si analizat, dar nu cred ca e cazul momentan. in tot cazul tu trebuie sa fii luata in evidenta la un ONCOLOG, nu la un chirurg. chirurgul nu va mai putea sa te ajute, odata ce ai fost deja operata, ca sa nu mai vorbim de faptul ca poate fi foarte neglijent la aspecte oncologice. nu e meseria lui asta, datoria lui s-a terminat odata cu operatia iar daca dupa aceea nu te-a trimis la un oncolog, macar ca sa fii luata in evidenta, deja a comis o greseala foarte mare. partea cu "ne vedem peste 3 luni" o inteleg foarte bine, caci foamea e mare... markeri tumorali de incredere nu exista in aceasta boala.

ce m-ar ajuta ENORM ca sa te pot sfatui mai bine: rezultatul examenului HISTOPATOLOGIC, de dupa operatie. pe baza lui pot trage o concluzie si despre daca trebuia sa faci tratament dupa operatie, chimioterapie sau iradiere sau altceva. furnizeaza-mi-l, te rog, si o sa mai vorbim !

cu un oncolog ai vorbit ?
0
31-07-2012, ora 16:17
georgeta57
Nu este medic/terapeut
georgeta57
Am fost plecata din localitate, merci pentru raspuns...Da, am fost luata in evidenta la sectia oncologie din orasul unde locuiesc. Mi-i s-a prescris tratament radioterapie, problema e ca doctora a intrerupt orice dialog cu mine in momentul cand am intrerupt tratamentul de iradiere (trebuia sa fac 23, am facut 15) si asta "gratie" colitei de iradiere, cu dureri insuportabile. M-am speriat de ce consecinte poate avea un astfel de tratament...si zic eu, un medic ar trebui sa "colaboreze" cu pacientul, sa vada daca acel pacient e capabil sa urmeze o conduita de tratament sau nu...bref, eu am incercat dar dupa prima saptamana de iradiere am slabit 3 kg, iar in a 2-a au inceput durerile...Redau mai jos rezultatul histopatologic:
MACRO: 1- Anexa dr: ovar de 2/1, 5/0, 9cm, salpinge de 5 cm lungime
2- Anexa stg: ovar de 2, 5/1, 5/0, 9cm, salpinge de 5, 5 cm lungime
3- Uter de 8/3, 5/2, 5cm cu transa anterioara de 1, 8 cm, posterioara de 2, 4cm Buza anterioara contine o tumora ce cuprinde 2/3 din grosimea peretelui si ascensioneaza 2, 2 cm
MICRO: 1 + 2 Ambele anexe fibroase, cu chiste de incluzie
3Uter: Col - carcinom scuamos cu celule mici si mari nekeratinizat (synaptofizina negativa), care coboara pana sub epiteliul exocervical si infiltreaza 1, 1 din 1, 6 cm grosime totala a peretelui. Invazie perineurala- prezenta. Emboli limfatici - prezenti, numerosi. Tumora cuprinde in intregime buza anterioara si circa 0, 5cm din buza posterioara.
Istm - infiltrat carcinomatos extins pana la parametre, pe care nu le invadeaza
Emboli limfatici - prezenti si in istm
Transele vaginale si parametre (CK AE1/AE3 negativa) - libere. Corp (endometru - atrofic; miometru - fibros) - liber de proces malign
11 limfoganglioni fosa dr si 8 fosa stg - fara metastaze (RIH : CK AE1/AE3 negativa)

Acum ma simt foarte bine, am pus pe mine 4 kg dar... oare ce trebuie sa fac in continuare ? Sa-mi vad de viata ? Parca nu e asa simplu...
0
02-08-2012, ora 17:50
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
exista niste factori de risc pentru recidiva pe examenul histopatologic, cum ar fi embolii tumorali in vasele limfatice, lucru pentru care doctorul a recomandat, si bine a facut, iradierea.

pentru asta trebuie sa pastrezi contactul cu ei si sa continui urmarirea, este ESENTIAL, pentru ca riscul de recidiva exista si nu va disparea niciodata.

desigur ca trebuie sa-ti traiesti viata, alta varianta nici nu este. numai bine !
0
02-08-2012, ora 20:18
georgeta57
Nu este medic/terapeut
georgeta57
Doctore, multumesc pentru raspunsuri... la fel iti doresc, multa sanatate si mult bine !
0
02-08-2012, ora 23:41
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
numai bine !

Discuțiile despre tumori benigne și cancer au fost transferate pe:

Forumul Ghid-Cancer.ro - un proiect ROmedic destinat exclusiv acestui subiect.

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Histerectomia totală cu anexectomie bilaterală poate crește riscul de deces la femeile tinere
  • Histerectomia ar putea fi un factor de risc pentru boala Alzheimer
  •