Bubite usturatoare in zona buzelor

05-03-2009
Rapontaru
Nu este medic/terapeut
Rapontaru
Mi-a aparut acum o luna ca un cos sub nas, pe buza superioara. Ma manca si dupa ce m-am scarpinat a inceput sa supureze si a capatat culoare galbuie. Cand am incercat din nou sa il storc dupa cateva zile, am constatat ca nu iese nimic si s-a indepartat o coaja dupa cos, ramanand tot galbui si ma ustura. Dupa alte cateva zile mi-a aparut pe buza inferioara exact langa buza, cu aceleasi simptome, urmand un altul tot pe buza inferioara in apropierea barbiei. Am incercat tratament cu masca de argila, crezand ca sunt cosuri. Dupa aceste masti am observat ca ma usturau foarte tare si continuau sa supureze. In urma cu o saptamana am ajuns la concluzia ca am de-aface cu herpes. Am incercat aplicatii asupra leziunilor cu Aciclovir unguent, dar degeaba. Singurul lucru care se intampla, mi se exfoliaza pielea din jurul bubitelor, acestea din urma capatand o culoare rozacee. Mentionez ca am un tatuaj pe bratul drept, facut in urma cu 3-4 luni la un salon. Zilele acestea au inceput sa ma deranjeze niste mancarimi la nivelul tatuajului si se observa niste mici umflaturi. Mentionez ca simt o senzatie de discomfort din cauza acestor mancarimi. Astazi mi-a aparut un cosulet pe gat exact pe Marul lui Adam. In urma mancarimilor m-am scarpinat si s-a transformat intr-o bubita galbuie care ma ustura si mi-a mai aparut inca o umflatura pe piele in zona incheieturii mainii drepte. Tin sa spun ca bubita de pe buza superioara si cea de pe buza inferioara s-au mai vindecat cat de cat, dar cea din zona barbiei este uscata, are culoare galbuie si ma ustura si acum.Vreau sa va mai spun ca de doua zile ma simt foarte obosit, as dormi incontinuu.
1 comentarii
0
11-11-2010, ora 11:45
madaciceu
Nu este medic/terapeut
madaciceu
de ce mi-e sete enorm si am buzele crapate de 2 saptamani de cand am inceput cura de dezintoxicare cu argila????? si sotul meu a parcurs acelasi traseu cu mine si nu manifesta nevoia asta absurda de apa.(cam 3 litri pe zi)
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.