Bubite rosii pe piele cu mancarimi, rog raspuns.

44 comentarii 1 2
0
17-02-2010, ora 00:08
daniel85
Nu este medic/terapeut
daniel85
buna.Am o problema legata de pielea capului.Pe toata suprafata scaplului imi apar bubite care au puroi si care dor foarte tare.Pielea capului este foarte sesibila, adica ma doare daca apas in locurile iritate si parul cade din ce in ce mai mult.aceasta boala o am de mult, prima data am crezut k am matreata pana mam ras in cap si am vazut niste bubite rosii mici.am fost la diferiti doctori si mi au dat diferite tratamente care nu au dat nici un rezultat.daca poate cineva sa ajute si pe mine.sa imi spuna sa iau un tratament, poate cineva a mai avut aceasta problema si ma poate ajuta
multumesc mult.sanatate maxima
0
20-02-2010, ora 20:15
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Din ce localitate sunteti?
0
18-03-2010, ora 11:18
nina26
Nu este medic/terapeut
nina26
Buna ziua ! De aproximativ 2 saptamani imi apar pe corp niste blande insotite de o usoara mancarime. Mentionez ca aceste blande imi apar doar seara iar dimineata imi dispar complet. Din cate stiu eu nu am fost alergica niciodata la nimic. Va rog sa imi spuneti parerea dvs. si daca ati mai intalnit un asemenea caz..Va multumesc !
0
20-03-2010, ora 08:05
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Probabil ca aveti o urticarie cronica.
Mergeti la un consult dermatologic!
0
17-06-2010, ora 11:27
andreigeorgescu
Nu este medic/terapeut
andreigeorgescu
am si eu o problema miau aparut niste umflatur in cap si pe corp si dak le scarpin se umfla dar ma si dor pe deasupra, despre ce poate fii vorba vreo intoxicatie de la ceva?
0
27-06-2010, ora 18:30
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Da, poate fi o urticarie.
Mergeti cat mai repede la un medic.
0
22-08-2010, ora 11:06
alexandrang
Nu este medic/terapeut
alexandrang
buna ziua domnule doctor! de doua zile mi-au aparut pe picioare niste basicute ca niste cosuri care devin apoi niste bubite. aceasta se intampla in zona gambelor care este si umflata si dureroasa cand merg. in jurul bubitelor, pielea este tare si umflata, ca si cum ar fi ceva in interior. am si o problema cu mancarimile pe picioare de cand sunt mica, iar daca merg la medic, imi spune ca este ph-ul pielii care se schimba sau alte lucruri, insa indiferent de creme nu mi-a trecut nici acum, dupa multi ani. ma puteti ajuta cu o parere si poate niste nume de unfuente ceva?
0
02-09-2010, ora 18:43
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Incercati sa aplicati Diprogenta crema, de 2 ori pe zi, dimineata si seara.
0
01-04-2012, ora 18:17
Alinutza-Deea
Nu este medic/terapeut
Alinutza-Deea
Buna ziua!Ma numesc Alina si am 12 ani.De vreo 1 saptamana mi-au aparut niste bubite care ma mananca nu sunt rosii sunt culoarea pieli si cand ma scarpin acele bubite aparute mi se fac mai mari si mi se fac tot mai multe bubite.De fapt acest lucru a inceput de cand mi s-au inrosit coatele, mi s-au umflat si ardeau.Va rog spuneti-mi ce pot sa fac ca sa nu imi mai apara.Multumesc anticipat.
0
10-04-2012, ora 01:23
danys78
Nu este medic/terapeut
danys78
Buna seara! am o problema legata de niste bubite care mi-au aparut pe talpi, micute. pe o suprafata relativ mica, dar cu timpul sau extins si datorita faptului ca sunt insotite de mancarime. pielea este rosie pe acesta suprafata. problema este ca au inceput sa imi apara si pe gambe si brate. prezinta mancarime, si in zona lor pielea este ca o crusta(intarita). va rog sa ma ajutati cu un sfat cat mai repede.
Nu pot sa merg la medic pentru ca sunt plecat la munca in Suedia.
Multumesc anticipat!
0
07-08-2012, ora 12:34
mihai4ever
Nu este medic/terapeut
mihai4ever
Buna ziua. De aproximativ 2 saptamani imi apar pe corp niste blande rosiatice. La inceput mai putine acum mai multe pe brate, partea dreapta a abdomenului, pe partea posterioara a rotulei. De aproximativ 2 zile au inceput sa se cojeasca iar pielea este asemenea unei cruste. Acum aproximativ o saptamana a fost la medic si mi-a dat urmatoarele medicamente: claritine si canesten dar nu au avut nici un efect. Ce ar putea fii? Multumesc anticipat!
0
06-01-2013, ora 03:31
Laci_pp
Nu este medic/terapeut
Laci_pp
Buna seara.
am doua probleme cam de vro luna.
1.am niste bubite mici rossi numai pe piciorul drept chiar intre picioare langa zona intima.
bubitele sunt mici si rossi uneori cu mancarimi(daca ceva ii zgarie un pic ma manca pana cand ii scarpin de incepe sa sangereze).am pus 1-2 ori propolis pe ele si in 1-2 zile o disparut, dar iara au aparut dupa cateva zile.nu stiu cu sa scap de ele.
si a 2-a problema a o buba pe penis una tot rosie dar mult mai mare.acesta doare, se manifesta ca si cum ar fi un cos dar mai mare.am incercat sa il strang si o iesit ceva lichid din ea dar de atunci sa accentuat treaba.prima data cand lam strans am pus propolis pe ea si parca incepea sa isi revina.iar acum cand m-am uitat era aproape cat varfuul la degetul mic la mana.
mentionez ca relatie intima nu am efectuat de mai mult de 6 luni.(candidoza pica(cred eu).)
va rog sa ma ajutati!
va multiumesc si va dorec o seara placuta!
0
28-12-2018, ora 21:50
Craciune
Nu este medic/terapeut
Craciune
Buna ziua am si eu o problema si v-as multumi din suflet daca m-ati ajuta, fiicei mele in varsta de 22de ani i-au aparut niste bubite rosii umflate doar pe brate dupa aprox doua zile trec dar apar altele noi, am mers la dermatolog la Colentina in orima faza la consultatie nea sous ca sunt ciupituri dar ieseau in fiecare zi nea dat fucicort si borenar dupa o sapt am trimis ooze doctorei si nea spus ca e ceva alergic nea lasat borenarul si nea dat dermovate nici i schimbare in fiecare zi apar altele si parca mai mari si o mananca foarte tare am intrebat daca nu cumva ar trebui sa ii faca niste analize ceva si nea spus ca nu...ajutatima va rog tinand cont de faptul ca zilele astea char nu avem unde sa mai mergem.Multumesc
0
07-06-2020, ora 12:16
symonyka
Nu este medic/terapeut
symonyka
Bună ziua, sunt Nicoleta, am 36 de ani si de o saptamana ma confrunt cu mancarimi groaznice de piele si bubite rosii pe tot corpul.Dupa scarpinare acestea se umfla si de inrosesc.Senzatia de mancarime este continua. Am fost la medic alergolig si mi a dat Tamalis 3 pastile pe zi si un unguient Cutavate pe baza de aluminiu si calciu cu vit C.Nu m a ajutat absolut deloc. Am mai incercat Betaderm, Dermovate, Claritin, Clorocalcin dar nu am niciun rezultat.Senzatia de mancarime persista, bubele sunt intinse pe tot corpul...pe solduri unde mi au aparut prima dată pielea s a uscat si are o culoare rosu inchis, in plus arde la atingere. Senzatia acuta de mancarime am pe mâini, pe spate, solduro, genunchi, ceafa. Am incercat sa tin regim alimentar dar nu am eliminat laptele cu totul. Vă rog sa ma indrumati spre un alt tratament care sa ma scape de mancarime si de eruptiile acestea.Menționez ca mi s a preparat in farmacie o solutie cu tinctura propolis, bitter suedez, musetel si galbenele care ma racoreste, ustura imi ia putin senzatia de mancarime dar bubitele se inrosesc mai tare in urma tamponarii cu ea.Multumesc din suflet. Pot posta si imagini sau trimite in privat daca ajută.
Adaugă un comentariu / răspuns
44 comentarii 1 2

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Imbatranirea pielii
  • Vaccinul antivaricelă
  • Vergeturile
  • Foliculita în urma epilării
  • Varicela – vǎrsatul de vânt
  • Funcţia de „barieră” a pielii - cum o susținem?
  • Uleiul de măsline sau floarea-soarelui poate afecta sistemul de apărare al pielii la bebeluși
  • „Pielea electronică” pentru monitorizarea sănătății
  • Microbiomul pielii rămâne stabil în timp, în ciuda unor variații externe
  •