Bubite rosii pe piele cu mancarimi, rog raspuns.

10-04-2009
andreea1396
Nu este medic/terapeut
andreea1396
Buna ziua. Sunt Andreea, am 12 ani si astazi dimineata m-am trezit si am observat pete rosii care ma mananca pe fata, burta, picioare, gat si spate. Noaptea am avut febra si mancarimi intense. Ar putea fi varicela? Sper ca nu este varicela, pentru ca nu as vrea sa lipsesc de la scoala. Si, in orice caz, daca e varicela, cat timp trebuie sa stau acasa?
44 comentarii 12 Înainte ›
0
10-04-2009, ora 20:20
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Daca petele au si vezicule cu lichid pe suprafata, inseamna ca ai varicela. Daca nu, poate ca ai alta boala, cum ar fi rubeola.
0
11-04-2009, ora 01:01
stancu cristina
Nu este medic/terapeut
stancu cristina
Buna dimineata. Ma numesc Cristina si azi m-m trezit cu bratele pline de bubite rosii care ma mananca si ma ustura putin. Buzele am impresia ca sunt putin umflate, rosii, si ma ustura. Pe limba am senzatia de intepaturi. De asemenea am senzatie de mancarime pe fata si pe burta. Ceea ce am mancat eu a mancat si fetita mea de 1 an jumate si sora mea, dar ele nu au nimic. Tin sa mentionez ca am suferit enorm la auzul unei vesti proaste, am plans mult si cand m-am trezit.eram plina pe brate de aceste bubite rosii. Va rog sa ma ajutati cu un diagnostic si daca e posibil sa imi spuneti ce trebuie sa iau. Va multumesc frumos
0
14-04-2009, ora 20:39
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Probabil ca ai o reactiie alergica sau o boala infectocontagioasa.
Pana la urma tot la medic ar trebui sa ajungi!
0
15-04-2009, ora 00:46
stancu cristina
Nu este medic/terapeut
stancu cristina
Multumesc frumos, d-le Dr. Dorin, am aflat ca am urticarie si acum iau tratament si tin regim alimentar.
O seara frumoasa!
0
19-04-2009, ora 19:40
ionelaganescu
Nu este medic/terapeut
ionelaganescu
Buna ziua si Paste fericit! Am si eu o problema... mai precis soacra mea are o problema. Ii apar bube pe fata maini si picioare. La inceput sunt niste pete mici rosii care apoi se umfla dar fara sa aiba vreun lichid in interior. se intampla sa ii apara asa dintr-o data si in cateva ore sa ii dispara aproape complet dar se fac foarte mari si o mananca ingrozitor. Toate astea se intampla din luna decembrie. A fost la medici si i-au dat regim alimentar gandindu-se ca poate e o alergie, i-au spus sa schimbe locul in care doarme, sa nu poarte nici o haina noua etc. I-au facut analize la sange si i-au iesit foarte bune la fel si la ficat, inima, control ginecologic... nimeni nu isi da seama ce poate avea!!!! Nu mai stie ce sa faca pentru ca a ajuns sa nu mai doarma noaptea de mancarimi. De exemplu aseara avea niste bube din alea si i-am facut fotografii pentru ca uneori nu apuca sa le arate medicilor deoarece apar seara si pana dimineata dispar aproape in totalitate iar astazi acelea care aseara erau umflate erau doar niste mici pete rosii ca niste ciupituri de tantari insa aparusera altele in alte locuri! Saptamana aceasta are programare la o alta clinica din Bucuresti pentru ca nu mai stie ce sa faca. Va rog mult sa ma ajutati cu un sfat daca puteti!!!! Multumesc anticipat.
0
21-04-2009, ora 18:47
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Asteptati sa fie consultata la Clinica unde este programata.
0
22-06-2009, ora 17:02
alinutza:*
Nu este medic/terapeut
alinutza:*
buna ziua.m-am trezit acum cateva zile...cu niste bubitze in partea stanga a barbiei...care ma mancau...si pe monent m-am scarpinat.de atunci m-am tot facut infuzie cu ceai de musetel.m-am spalat acolo cu ceai...m-am dat cu fluocinolon.si degeaba...cred k deja..am 1 sapt.de cand mi-au aparut...va rog...spuneti-mi ce sa fac..multumesc anticipat.
0
22-06-2009, ora 17:06
alinutza:*
Nu este medic/terapeut
alinutza:*
am uitat sa specific...in jurul bubitzelor sa inrosit putin si in capul bubitzelor sa format un fel de crusta...ca o cojita...ca si cum s-ar usca..dar e asa de 2 zile..si tot in acelasi stadiu sunt.am incercat sa nu ma mai dau cu nimic macar o zi...am zis poate trece...si degeaba
0
24-06-2009, ora 21:17
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Cred ca este momentul sa ajungi la un dermatolog
0
19-09-2009, ora 04:05
mihaelutzza
Nu este medic/terapeut
mihaelutzza
buna ma numesc mihaela. In legatura cu aceste mancarimi in zona pubiana, vreau sa va zic ca mi-au aparut si mie de o saptamana si nu mai stiu cum sa scap de ele. Mi-au aparut niste bubite pe burta care ma mancau foarte tare si cam in aceleasi zile si niste bubite in zona pubiana dupa ce m-am epilat cu lama. Am crezut ca este doar o simpla iritatie ca si pana acum dar m-am inselat, nu-mi mai trec si ma mananca foarte tare mai ales cand fac dus si mi se inrosesc. Pt bubitele de pe burta am fost la medic si mi-a dat mixtura cu mentol, mi-a zis ca este de la alimentatie, dar mi-a fost rusine sa-i zic si de bubitele si mancarimile din zona pubiana. Mai nou ma mananca si picioarele mai ales sus aproape de zona pubiana si atunci cand ma scarpin mi se fac asa bubite rosii multe multe. Nu stiu ce sa ma mai fac si ce poate fi. Sper sa fie doar o alergie si nu ceva infectie sau boala. Daca stiti ceva despre asta si ati mai patit si voi va rog sa ma ajutati si pe mine cu un sfat. Multumesc mult!
0
22-09-2009, ora 19:33
paunescu mirela
Nu este medic/terapeut
paunescu mirela
cu respect daca acest mesaj poate fi citit de Dr. Dr. Dorin Mihalache - Dermatovenerologie, Iasi, solicitand un sfat si indrumare:

am o problema pe piele (apare ca un cos, se deschide, si incepe si roade in interior suprainfectand, am avut pe picior o gaura de 4 cm andancime, iar acum la acest moment pe -1.gat-ff adanca rana, doare urechea si maxilarul 2. pe zona pubiana, 3.sani-nu foreaza f adanc dar se vindeca greu) : nu are diagnostic si are multi ani: de la aparitie 6. apare la intervale de ani de zile, =acu4 ani ultima data in forma usoara, si dispare doar cu ajutorul cremei de galbenele pe care o fac in casa.m-au vazut un nr aproximativ de 14 medici de specialitate dermato inclusiv in cetre med mari in Bucuresti, si s-au incecat tot felul de unguente, geluri pt rani si diferite antibiotoce(ciprofloxacin, cuminol, doxicilina, eritromicina, azitromicina,..., toate au ramas fara un efect.
nu mi s-au dat analize de facut, nu mi s-au prelevat probe.
este ca o increngatura care la suprafata ar arata ca se curata inchide dar in interior gaureste, este prinsa de peretii pielii si este fff tare, ca firul de pescuit. daca nu este exmatriculat tesutul format, roade in continuare si nu se curata rana.datorita cremei de galbenele se detaseaza la un moment dat o parte din materialul format o data cu infectia care este trasa pe bandaj, iar dupa, trebuie mers cat mai aproape de radacina, ulterior cu crema se vindeca, creste carne din josul gaurii formate, pana la nivelul pielii, cu toate straturile, iar semnele sunt majore, trecand in ani.
am vrb cu un medic chirurg si mi-a recomnadat control pulmonar, si infectis(coproparazitologic: acum am rezultat--chisturi geardia--nu am aimptome!).dar nu a dorit sa preleveze o proba.
pt a se stabili un diagnostic ar trebui prelevata o proba din rana din partea lemnoasa si ce infecteaza.
acest lucru, biopsia, ar trebui facuta intr-o sectie de chirurgie normala sau plastica reparatorie?
intr-un laborator de anatomo patologie?
ce alte analize ar mai trebui facute? nu sufar de nici o boala, nu mai am amigdale(pr f mari pana la varsta de 24ani, acum am 38), am pierdut doua sarcini la proxim 3 luni, nu a existat o explicatie specifica.
nu a luat nimeni din familie de la mine pr pe care o am(asternuturi, prosoape,..), nu fac febra, nu am alte simtome, viata decurge normal, fac sport, muncesc mult, am o dieta de mult timp, fara zahar, dulciuri, mancaruri gatite, prajite, fara paine alba, paste fainoase integrale-secara, multe legume si fructe, fara sucuri, doar apa, min 2 l pe zi,.
daca raspunde la o simpla crema de plante(untura de porc si galbenele, facuta dupa cartea naturista), de ce natura ar putea fi acest ceva? imi apare numai vara la temperaturi ridicate dureaza cam 2 luni si apare doar pe partea din fata a corpului.
va multumesc pt timpul si atentia dvs.
la acest moment nu mai stiu ce am de facut si cum ar trebui sa procedez. in cazul in care am un accident sau o operatie, acest prieten al meu ar insemna sa invadeze orice rana deschisa, cu risc major ulterior.
va doresc sanatate, in speranta ca se va putea gasi un sfat.
0
05-10-2009, ora 21:02
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Pentru mihaelutzza:
Daca mai persista simptomele, cand te mananca mai intens, ziua sau noaptea ?
0
05-10-2009, ora 21:09
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
In mod normal, ar fi trebuit sa se faca un examen bacteriologic din puroi, eventual o biopsie a intregii leziuni, teste serologice pentru TBC, sifilis, sarcoidoza, etc.
Din ce localitate sunteti ?
0
05-10-2009, ora 22:58
paunescu mirela
Nu este medic/terapeut
paunescu mirela
va multumesc pt atentie. sunt din ploiesti. analizele biochimie toate foarte bune, elisa screening --monalisa:absent, murex: absent, hiv: absent, hues: negativ si am facut si un echinoccocus granulosus--negativ, mi-a aparut o giardia pe care am tratat-o cu metronidazol si antibiotic si repet analiza, pt verificare.alte analize nu mi s-au dat de facut, medici specialitate dermato, d-l doctor chirurg mi-a indicat un control pulmonar, care urmeaza in aceasta saptamna.analizele pe care ma sfatuiti sa le fac, nu am cunostinta.respectuos va solicit sa sa-mi indicati carei specializari medicale sa ma adresez pt aceste analize:pneumologie, verificare imunologica(am inteles ca sarcoidoza in aceasta zona mediacal este regasita--din ce am citit).biopsia mi-a fost indicata si s-a indreptat asupra acestui aspect spitalul militar -d-na doctor care m-a vazut si a cerut unumai cand este o formatiune noua nedeschisa..dar daca dupa prelevare acel ceva roade in adancime, sub sutura facuta? nu am mai avut de la acel consult nimic nou, toate au ramas de refacut, care, in acest an s-au curatat, recuperat ff greu, ca perioada de timp. inauntru gaurii facute se simte ceva cheratinos, parca ar avea o carapace, rotund, ca un nodul. prelevari din partea suprainfectata: aureus o data, o data klebssiela, dar nu s-a prelevat din parte tare si firul care iese din gaura formata.acest lucru de catre cine poate fi facut: infectioase, chirurgie..? va multumesc pt timpul si atentia acordate, sperand ca o sa imi puteti acorda un moment din timpul dvs.
0
06-10-2009, ora 12:20
mihaelutzza
Nu este medic/terapeut
mihaelutzza
mai mult noaptea ma mananca.pe burta si in zona pubiana mi-au trecut dar acum a aparut acel prurit si o roseata pe vulva si labii. m-am dat cu crema clotrimazol dar degeaba. eu am suspiciunea ca este candidoza
0
06-10-2009, ora 22:15
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Pentru paunescu mirela:
Mergeti la Bucuresti, la Clinica Dermatologica Colentina si cautati-o pe doamna dr. Olsavszky Rozalia. Ea va incerca sa lamureasca problema.
0
06-10-2009, ora 22:15
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Pentru mihaelutzza:
Posibil sa fie si o raie!
0
06-10-2009, ora 23:03
paunescu mirela
Nu este medic/terapeut
paunescu mirela
va multumesc foarte mult pt indrumare. la spitalul Colentina m-a vazut d-na dr. Cristodulo, care mi- aprescris Klabax si produse cosmetice pt intretinere fata--diagnostic rozacee si piodermita, nu mi-a recolatat din rani ci doar analiza pt prezenta demodex-rezultatul a fostconsemnatposibil prezent.am avut indrumare si la d-na doc Anca Toader(Colentina).dar ghinionul meu, in perioada de vara toata lumea este in vacanta.pt ca am ajuns, asa tarziu cu ranile--luna octombrie--ma voi prezenta si la d-na doc pe care mi-ati recomandat-o.va doresc succes si multa sanate.voi reveni in forum sa aduc la cunostinta finalitatea problemei.
0
07-10-2009, ora 13:41
anaise
Nu este medic/terapeut
anaise
Buna ziua! Am pe aproape tot corpul ( abdomen, spate, brate si picioare) niste bubite mici rosii. Nu ma mananca, dar nici nu trec. Bubitele au aparut concomitent cu administrarea de xyzal solutie (tratament recomandat de medic dermatolog pentru psoriazis scalp). Initial am crezut ca se extinde si pe corp... Medicul mi-a spus ca e o alergie medicamentoasa, care trece mai greu, si mi-a recomandat sapun + crema corp de la avene. Am observat ca bubitele se desrosesc dupa aplicarea cremei, dar reapar. Si parca mai multe... Si chestia asta e de vreo 3-4 saptamani. Alergie sa fie?
0
07-10-2009, ora 15:05
mihaelutzza
Nu este medic/terapeut
mihaelutzza
cand am fost la medic mi-a spus ca in nici un caz nu este raie ci o alergie alimentara. Mi-a dat doar mixtura cu mentol si nu mi-a trecut, apoi cand mi-am luat eu clotrimazol mi-au disparut dupa 2 zile pe burta si in zona pubiana. Eu cred ca mi-a recidivat cistita, am mai avut in iarna
0
07-10-2009, ora 15:06
mihaelutzza
Nu este medic/terapeut
mihaelutzza
va rog sa imi recomandati un tratament pt cistita, candidoza pt ca una din astea 2 am. Asa cred
0
11-10-2009, ora 10:16
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Pentru anaise:
Nu pot spune de la ce au aparut acele bubite! pot fi tot in contextul bolii de la nivelul scalpului.
0
11-10-2009, ora 10:18
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Pentru mihaeluzza:
Pentru tratamentul cistitei posteaza intrebarea in sectiunea "boli ale rinichilor si cailor urinare".
0
11-10-2009, ora 15:38
tyunya
Nu este medic/terapeut
tyunya
buna ziua
an si eu o foarte mare problema am luat postinor 2 si m-am ales cu o alergie de mai mare frumusetea stau cu aceasta alergie de luni si deja e duminica nu mai suport ma mananca de mor am bubite asemanatoare rubeolei pe tot corpul am fost la doctor si mia zis sa iau claritin pt alergii dar nu isi fac efectul apoi miercuri mie facut nu stiu ce injectii care mia zis ca daca mananc sarat ma unflu dar tot nu au disparut nici bubitele nici mancarimea mia zis doctoru sa nu ma spal cat am aceasta mancarime dar nu pot sta asa imputita are ceva dak m-am sters cu buretele umed am intrebato nu este pojar ca eu am facut varsat de vant la 22 de ani nu e mare lucru sa i fac si pe asta la 26 dar nu am avut nici un simtom de febra nici acu nici cand am avut varsat de vant stiu ca pojarul nu te mananca dar eu mancarimea care o am ca deja de la atata scrpinat ma ustura pielea nu am avuto niciodata am ajuns intr-o saptamana sa nu ma mai suport deloc ce e de facut fac si transplant de piele dar nu ma mai suport de loc va rog ajutatima dati-mi un nr de tel sa va sun sa mi ziceti ce e de facut
0
14-10-2009, ora 18:39
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Trebuie sa va internati intr-o sectie de dermatologie pentru a fi sub supraveghere calificata!
0
16-10-2009, ora 20:57
omulet
Nu este medic/terapeut
omulet
buna seara, am o problema cu baietelul meu de 4 ani caruia de vreo saptamana ii tot apar si-i dispar niste pete rosii pe care le scarpina si se transforma apoi in bubite. Medicul pediatru ne-a recomandat aerius, calciu pharco si calamine dar situatia nu s-a inbunatatit. Nici nu ne-a putut spune cauza exacta si desi am incercat sa respectam un regim alimentar, copilul meu sufera in continuare. Ma puteti ajuta cu un sfat?multumesc
0
21-10-2009, ora 21:24
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Pe langa tratament, eliminati din alimentatia copilului alimentele ce contin conservanti (semipreparate din carne, conserve, sucuri), alimentele fermentate (branza, smantana, iaurt, muraturi), citricele, ciocolata si cacao.
0
30-10-2009, ora 09:16
TYNA88
Nu este medic/terapeut
TYNA88
buna diminineata, am si eu o problema
mama mea are 57 de ani si i-au aparut niste bubite rosi pe gambe si o mananca au inceput sa ii apara si pe coate, din pacate e in germania(munceste acolo)si nu poate merge la un dermatolog, va rog daca ma puteti ajuta
0
03-11-2009, ora 22:42
hadaza
Nu este medic/terapeut
hadaza
Buna! De o saptamana mi-au aparut niste pete rosii - roz de 1cm diametru pe glezne, gambe si incheieturile mainilor. Insotite de mancarimi. cele care mi-au aparut la inceputul saptamanii s-au uscat cu un saculet de lichid. Sunt alergica la oua, insa nu am consumat nimic ce sa contina oua. Ma tulbura faptul ca nu imi trec. am avut urtucarie, care in 2-3 zile disparea...Sa fie varicela? Nu e de ajuns sa o fi facut o data? Mentionez faptul ca am 22 ani. Multumesc anticipat.
0
04-11-2009, ora 18:30
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Poate fi vorba despre o eczema atopica.
Adaugă un comentariu / răspuns
44 comentarii 12 Înainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Imbatranirea pielii
  • Vaccinul antivaricelă
  • Vergeturile
  • Foliculita în urma epilării
  • Varicela – vǎrsatul de vânt
  • Funcţia de „barieră” a pielii - cum o susținem?
  • Uleiul de măsline sau floarea-soarelui poate afecta sistemul de apărare al pielii la bebeluși
  • „Pielea electronică” pentru monitorizarea sănătății
  • Microbiomul pielii rămâne stabil în timp, în ciuda unor variații externe
  •