Bubite rosii pe capul penisului

19-08-2007
ela_80
Nu este medic/terapeut
ela_80
Buna ziua!am si eu o problema, care de fapt nu e a mea ci a sotului meu.De cateva zile i-a aparut o iritatie pe capul penisului, niste bubite rosii, care ustura mai ales cand este in erectie si in timpul actului.Eu nu am nimic, nici usturimi nici mancarimi, dar pt el e foarte incomod.Mentionez ca folosim foite ca mijloc de contraceptie.Se poate ce iritatia sa fi aparut de la ele?Ce recomandati sa facem?Va multumesc anticipat.
14 comentarii
0
23-08-2007, ora 00:00
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Ce sunt alea "foite" ???
0
24-08-2007, ora 00:00
ela_80
Nu este medic/terapeut
ela_80
Exact ce auzi, niste pelicule care se numesc "foite" contraceptive si care se introduc inauntru inaintea actului sexual.
0
27-08-2007, ora 00:00
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Adica exact ce citesc ! Probabil ca te referi la diafragme!
Este posibil ca sotul sa nu le tolereze. Ar fi indicat sa schimbati metoda contraceptiva.
0
27-08-2007, ora 00:00
ela_80
Nu este medic/terapeut
ela_80
Nu ma refer la diafragma, stiu si eu ce e o diafragma.Diafragma estre din cauciuc, are forma bombata si nu se dizolva in vagin.In schimb foitele sunt exact ce scriu eu acum:pelicule contraceptive vaginale-nonoxinol pellicles, care se fac cocolos si se introduc in vagin.Ele se dizolva in interior avand rol spermicid.Nu au nici o legatura cu diafragma.Mersi pt sfat oricum.
0
29-08-2007, ora 00:00
paramedic
Nu este medic/terapeut
paramedic
Buna ziua, Ela! Nu stiu daca o sa revii pe acest site si o sa citesti mesajul meu. Ceea ce are sotul tau poate fi herpes. Cel mai indicat este sa mergeti la un medic sa va confirme sau sa va infirme asta. Despre asta poti cauta informatii aici sau pe alte site-uri. Tastezi : herpes genital si vei gasi o groaza de informatii. Nu e de speriat, dar nici placut nu e atata vreme cat e transmisibil (numai cand exista un episod, ce-i drept) si nu se trateaza definitiv niciodata, ci numai cu Aciclovyr crema atunci cand simte ca apare (episodul). Sper sa nu te fi contaminat si tu - daca, repet, asta este diagnosticul. SANATATE MAXIMA!
0
29-08-2007, ora 00:00
ela_80
Nu este medic/terapeut
ela_80
Multumesc pt sfaturi tuturor celor care au raspuns problemei mele.Din fericire nu a fost vorba de herpes genital, nici de o alta boala transmisibila, ci de o simpla iritatie datorata substantelor din acele foite si care a fost tratata si acum este pe cale de a fi vindecata.Acum revin cu o alta intrebare:ce alta metoda de contraceptie as putea folosi, in afara de anticonceptionale (sunt alergica la ele), prezervativ sau diafragma?Exista alte metode?
0
29-08-2007, ora 00:00
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Exista sterilete ce pot fi introduse in uter sau puteti folosi pilula de a doua zi sau incercati metoda calendarului.
0
27-08-2008, ora 00:00
Marius84
Nu este medic/terapeut
Marius84
va rog sa ma ajutati de curand am observat ca pe capu penisului meu au aparut niste bubite multe sunt exact ca cele care sunt in general pe testicule dar mult mai mici nu am nicio durere la el nu ma mananca, nu nimic va rog sa imi spuneti ce pot fi va multumesc!!!
0
28-08-2008, ora 00:00
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Se numesc papule perlate ale penisului si nu sunt o boala.
0
28-08-2008, ora 00:00
Marius84
Nu este medic/terapeut
Marius84
va multumesc frumos ca m-ati lamurit.
0
24-06-2009, ora 15:49
Adrian24
Nu este medic/terapeut
Adrian24
Am aceeasi problema cu papule perlate ale penisului banuiesc din descriere care este metoda de a scapa de ele ma refer creme medicamente pentru aceasta afectiune Va multumesc
0
28-09-2009, ora 11:47
suly88
Nu este medic/terapeut
suly88
va rog sa ma lamuriti si pe mine am pe capu penisului niste bubite rosi si ma mananca pe perpetuu ce poate fi.
0
08-11-2009, ora 08:57
donDenis
Nu este medic/terapeut
donDenis
prima oara mi-au aparut bubitele rosii pe capul penisului acum 1-2 luni si mi-a disparut in 2-3 zile, acum iar mi-au aparut.. ma mananca.. ce pot face? un sfat va rog ? ma sperii !
0
06-04-2011, ora 06:26
AndreiPope
Nu este medic/terapeut
AndreiPope
Buna ziua domnule doctor. Am si eu o intrebare. Sunt in varsta de 14 ani si pana acum nu am avut nici un contact sexual. Sunt foarte ingrijit dar nu stiu de unde mi'au aparut niste inflamatii sau bubite pe capul penisului iar preputul ma mananca ! Spunetimi Ce trebuie sa fac ?! Multumesc :"
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Penisul normal vs penisul anormal - dimensiuni, caracteristici, limite
  • Lucruri pe care nu le știai despre penisul tău
  • Infecție penis fără contact sexual - cauze și tratament
  • Studiul microbiomului mucoasei genitale masculine
  •